Dziś produkcja przemysłowa i jej ceny

Dziś produkcja przemysłowa i jej ceny
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-11-20 (10:31)

WYDARZENIE DNIA: Ekonomiści ankietowani przez agencję ISB oczekują średnio 9,1-proc. wzrostu produkcji przemysłowej, ale rozstrzał prognoz jest znaczący (7,5-10,2 proc.). We wrześniu produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 5,2 proc., zatem oczekiwany wzrost byłby wyraźną poprawą.

Ma on wynikać przede wszystkim z większej liczby dni roboczych (o trzy) oraz z większego wzrostu produkcji samochodów (o 20,3 proc. r/r), która ma 10-proc. udział w produkcji ogółem. Są jednak i takie głosy - podzielane przez nas - które obawiają się wpływu mocnego złotego na kondycję eksporterów. Z kolei ceny produkcji mają - według ankietowanych - wzrosnąć o 2,4 proc. z 2,0 proc., co jest głównie efektem niskiej bazy sprzed roku, bowiem miesiąc do miesiąca ceny mają wzrosnąć o 0,1 proc.

SYTUACJA NA GPW

Poniedziałkowa sesja to przede wszystkim niska aktywność inwestorów - obroty podliczono na 1,3 mld PLN. To o miliard złotych mniej niż w piątek - taki wynik każe ostrożnie podchodzić do interpretacji wczorajszych notowań. Generalnie jednak niskie obroty świadczą przeciw rynkowi, jeśli uznamy poniedziałkową sesję za próbę wzrostowej korekty po wcześniejszych spadkach. Ponieważ w krótkim terminie mamy na GPW trend spadkowy, taka interpretacja wydaje się teraz właściwa.

WIG20 zdołał podnieść się o 0,6 proc. mimo niesprzyjających warunków na światowych rynkach. Wzrost miał miejsce w samej końcówce i nie miał innego usprawiedliwienia niż tylko zatarcie złego wrażenia po mizernej sesji. Zmiany indeksów mWIG i sWIG poniżej 1 proc. można uznać - w obecnych warunkach - za stabilizację.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Główne amerykańskie indeksy silnie spadły po obniżeniu rekomendacji dla największych banków za oceanem przez Goldman Sachs. S&P stracił wczoraj 1,8 proc., a Dow Jones 1,7 proc. i są najniżej od dołków z połowy sierpnia. Poza przecenianym sektorem finansowym silnie traciły również akcje Lowe's (druga największa sieć hipermarketów budowlanych) po obniżeniu prognozy na 2007 rok.

Negatywna sesja na Wall Street odbiła się echem na rynkach wschodzących. Brazylijski Bovespa spadł o 3,5 proc., a azjatyckie Kospi i Hang Seng straciły odpowiednio 1,1 proc. i 0,2 proc. Lepiej zachował się japoński Nikkei, który wzrósł o 1,1 proc. (po części dzięki osłabieniu jena) jednak biorąc pod uwagę ostatnie spadki, jest to dla akcjonariuszy z Kraju Kwitnącej Wiśni marnym pocieszeniem.

OBSERWUJ AKCJE

Cersanit - po silnej fali spadkowej, podczas której kurs spółki spadał 13 razy na 16 sesji, na wczorajszej mieliśmy silne odbicie. Przy bardzo wysokich obrotach cena akcji podskoczyła o ponad 8 proc., RSI dał sygnał kupna, a MACD zrobi to przy kilku pozytywnych sesjach. Odreagowanie spadków powinno trwać nadal, windując kurs pomiędzy 35-36,50 PLN - poziomy 38 proc. i 50 proc. zniesień Fibonacciego. Dojście ceny do zniesienia 62 proc. jest raczej mało prawdopodobne przy obecnych nastrojach panujących na rynku.

TVN - po silnej fali wzrostów w połowie października i odreagowaniu kurs spółki porusza się w kanale pomiędzy 23-24 PLN. Poziom 23 PLN jest silnym wsparciem również z tego tytułu, ze stanowi zniesienie 62 proc. wspomnianej fali wzrostowej - jeżeli zostanie przełamany kurs powinien spaść do 21 PLN. Sygnałem do kupna będzie z kolei dojście do poziomu 25 PLN i jego przełamanie. Wprawdzie opór znajduje się już na 24,50 PLN, jednak dojście do tego poziomu zamknie lukę z 7-8 listopada i może być impulsem dla części inwestorów do sprzedaży akcji spółki.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

BZWBK - podmiot w którego radzie nadzorczej zasiada członek zarządu banku kupił 8.000 akcji po cenie 245,81 PLN.

IDM SA - prezes zarządu domu maklerskiego kupił 50.000 akcji po cenie 13,75 PLN.

Swissmed - podpisał umowę z NFZ zwiększającą wartość zakontraktowanych świadczeń w 2007 roku do sumy 9,75 mln PLN.

Elektromontaż-Eksport - przychody spółki w trzecim kwartale wyniosły 17 mln PLN (wzrost o 21 proc.), a strata netto 1,1 mln PLN (przy 11 mln straty przed rokiem).

FAM - członek rady nadzorczej kupił 21.135 akcji spółki po cenie 7,70 PLN.

Skotan - członek zarządu kupił 30.000 akcji Skotan za łącznie 164 tys.PLN.

ABM Solid - podpisał aneks do umowy z Małopolskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego dotyczącej wykonania budynku mieszkalnego w Skawinie. Termin jego realizacji przedłużono do lutego 2008 roku (wcześniej sierpień 2007 roku).

Konsorcjum Stali - ustaliło cenę emisyjną na 65,00 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

WIG broni się na poziomie sierpniowego dołka, a WIG20 broni dołka z września - tak to w tej chwili wygląda. Rynek jest silnie wyprzedany, o czym informują wskaźniki techniczne, więc - jeśli tylko znajdzie się kapitał - możliwe będzie korekcyjne odbicie, które potrwa może dłużej niż pół godziny (co jest ostatnio standardem), lecz kilka dni. Pytanie, czy ten kapitał się znajdzie. W roli obrońców rynku mogą wystąpić OFE, które mają w portfelach miejsce na akcje, choć oczywiście bardziej pożądany byłby kapitał zagraniczny.

W każdym razie poziom indeksów jest tak niski, że paradoksalnie odporność psychiczna inwestorów na spadki w USA powinna być wysoka. Zachowanie giełd azjatyckich jest neutralne, walutowych - lekko pozytywne. Nastroje są wystarczająco dobre by utrzymać poziom indeksów przynajmniej na otwarciu notowań. Im dłużej uda się go utrzymać, tym większa szansa na odbcie i wzrost już w końcówce. Oczywiście, jeśli optymizmu wystarczy tylko na kwadrans, taki scenariusz nie będzie miał szans realizacji. Sądzimy, że większe szanse ma dziś pierwszy z nakreślonych scenariuszy.

WALUTY

Kurs euro rośnie rano do 1,472 USD i jest na wyciągnięcie ręki (mniej niż 0,3 centa) od rekordu wszech czasów. Nowe uderzenie resentymentu do amerykańskiej waluty trzeba wiązać z wczorajszymi spadkami na Wall Street - inwestorzy zagraniczni mogą wycofywać kapitał z USA.

Dolar w nocy spadł też poniżej 110 jenów, teraz odrabia straty. Japońska waluta traci 0,6 proc. do dolara i 1,1 proc. do jena. Nie można mówić o powrocie do carry trade lecz jedynie o korekcie technicznej jena.

Dla złotego to dobry scenariusz, daje nam chwilę wytchnienia zanim inwestorzy nie zaczną znów dyskontować kolejnych podwyżek stóp procentowych w Polsce. Dolar spadł do 2,50 PLN, euro utrzymuje się na 3,682 PLN, a frank lekko poniżej 2,25 PLN.

SUROWCE

Cena ropy zmienia się znienacznie przed jutrzejszym raportem dotyczącym stanu jej zapasów w USA. Wprawdzie wygląda na to, że weszliśmy w drugą falę wzrostów, która doprowadzi cenę do 100 USD za nowojorską baryłkę crude (londyńska brent jest z reguły kilka dolarów tańsza), niemniej wzrosty są jak na razie dosyć słabe. Najwidoczniej inwestorzy oczekują ich kolejnego wzrostu, co częściowo potwierdziłoby obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki.

Silnie potaniała natomiast miedź w wyniku wzrostu jej zapasów, który jest przypisywany właśnie spowolnieniu w Stanach. Na giełdzie w Londynie cena tony miedzi potaniała o 2,6 proc. do poziomu 6.620 USD, a na giełdzie w Szanghaju spadła o dzienny limit wahań - 4 proc.

Złoto odreagowało wczorajsze wzrosty dzięki umocnieniu eurodolara. Jego uncja kosztuje 786 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.