Goldman Sachs: Sprzedaj akcje CitiBanku

Goldman Sachs: Sprzedaj akcje CitiBanku
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-11-19 (18:53)

WYDARZENIE DNIA: Analityk banku Goldman Sachs - William Tanona - który wcześniej przewidział miliardowe odpisy amerykańskich banków, na straty związane z kredytem hipotecznym - obniżył ich wyceny.

Choć najwięcej mówi się o CitiBanku, który dostał rekomednację "sprzedaj" z wyceną 33 USD za akcję (dziś wyceniane na 32,8 USD), Tanona obniżył także wyceny Merrill Lynch, Morgan Stanley, Lehman Bro., Bear Sterns i JP Morgan - a zatem całej śmietanki banków inwestycyjnych notowanych na amerykańskiej giełdzie. Przyczyny obniżenia rekomendacji - która podziałała na inwestorów jak zimny przysznic - łatwo się domyśleć. Kłopoty dla branży zbliżają się wielkimi krokami, bo perturbacje na rynkach finansowych trwają. Dla kontrastu - analityk Citibanku - zalecił przeważanie akcji banków w portfelach, ponieważ ich ostatnie spadki są - według niego - przesadzone (źródło: Bloomberg.com).

SYTUACJA NA GPW

Zgodnie z naszymi założeniami sesja zaczęła się od wzrostu, ale z czasem było już tylko gorzej - i w odniesieniu do naszych oczekiwań i w odniesieniu do rynku. Zwyżka została wykorzystana do rozprowadzenia akcji, ale podaż nie była silna, co widać po obrotach podliczonych na 1,3 mld PLN (o miliard mniej niż w piątek). Wzrost WIG20 w końcówce notowań miał tylko zatrzeć wrażenie słabej sesji - nie należy przykładać do niego wagi, a z dzisiejszej sesji zapamiętać tylko tyle, że odbicie było słabe i błyskawicznie się skończyło.

Dziś podrożały akcje 103. spółek, potaniały 193. (równowaga obrotów). Przed przeceną obronił się sektor bankowy, bo w jego akcje tradycyjnie inwestuje się kapitał, kiedy czasy nie są zbyt pewne (chyba, że czasy są też trudne dla banków - jak w USA). WIG-Deweloperzy stracił 1,3 proc. Liderzy sprzed kilku miesięcy wciąż w inwestorskiej niełasce.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie tracą trzecią sesję z rzędu, głównie za sprawą spadków banków, ubezpieczycieli oraz największych eksporterów, którzy tracą na perspektywie zacieśnienia polityki monetarnej w Chinach w celu chłodzenia tamtejszej gospodarki. Pogorszenie nastrojów w sektorze finansowym jest z kolei wynikiem informacji o zamknięciu linii kredytowych dla brytyjskiego banku Northern Rock, który otrzymał pomoc od instytucji rządowych we wrześniu. Nie oznacza to bynajmniej zagrożenia tego podmiotu bankructwem, bowiem już pojawiło się kilka ofert jego przejęcia (m.in. przez Virgin). Do ponad jednoprocentowych spadków w Europie przyczyniło się również słabe otwarcie w Stanach. O godz. 17.15 S&P i Dow Jones były na ok. półtoraprocentowych minusach po obniżeniu rekomendacji dla największych amerykańskich banków przez Goldman Sachs.

WALUTY

Kurs pary euro/dolar były dziś stabilne, ale tylko wzajemnie wobec siebie. Po zachowaniu notowań jena widać, że zwrot "awersja do ryzyka", ponownie jest w modzie. Jen umocnił się dziś do dolara o 0,8 proc. i o tyle samo wobec euro. Dolar jest obecnie wyceniany na 110,2 JPY, podczas gdy jego rekordowo niski poziom z obecnej fali wyprzedaży do 109,1 JPY.

Złoty nie jest walutą, którą uważa się za bezpieczną w tych dniach, stąd na naszym rynku obserwujemy realizację zysków z wcześniejszego umocnienia, albo wręcz zmianę sentymentu. Halina Wasilewska-Trenkner, członkini RPP, która powiedziała, że cztery podwyżki stóp mogą nie wystarczyć, też złotemu nie pomogła. Na koniec dnia, dolar wyceniany był na 2,513 PLN, euro podrożało do 3,683 PLN (najwyżej od miesiąca), a frank na 2,25 PLN (najwyżej od 9 października).

SUROWCE

Cena ropy spadła do poziomu piątkowego zamknięcia oddając poranne wzrosty. Lekki wzrost na dzisiejszym otwarciu można przypisać nerwowości przy okazji posiedzenia ministrów OPEC, na którym prezydent Wenezueli, Hugo Chavez optował za większą ingerencją tej organizacji w światową politykę (a konkretnie w walkę z amerykańskim imperializmem). Wydaję się jednak, że takie komentarze mają na celu osłabienie dolara amerykańskiego i nie spodziewamy się, aby wydobycie z krajów zrzeszonych w OPEC ulegało gwałtownym zmianom.

Poranny wzrost odreagowała również miedź, która potaniała w wyniku wzrostu zapasów tego surowca. Od początku miesiąca zapasy zwiększyły się o ponad 8 proc. i są najwyższe od początku kwietnia.

Złoto silnie potaniało (cena uncji spadła o 1,8 proc. do poziomu 777 USD), co przy niewielkich ruchach eurodolara można przypisać czynnikom natury technicznej. Po dwunastu tygodniach aprecjacji złoto jest w fazie korekty, którą potwierdza pokonanie dołków z ubiegłego tygodnia.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.