Tydzień: Koniunktura i inflacja

Tydzień: Koniunktura i inflacja
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-11-19 (10:48)

WYDARZENIE DNIA: Nadchodzące dni nie będą już tak obfite w publikacje makro, jak te poprzednie, ale kilka z nich i tak może skłonić do refleksji nad stanem gospodarki. We wtorek poznamy produkcję przemysłową w Polsce za październik i dynamikę cen produkcji. Obydwie wartości są bardzo istotne - znając rosnące koszty zatrudnienia (11 proc.) i wzrost zatrudnienia (5 proc.) łatwo będzie zaobserwować co się dzieje z wydajnością pracy.

Wzrost produkcji może być też dyskusyjny w przypadku eksporterów. Zaś co do cen, to jeszcze w piątek poznamy inflację bazową (NBP) - to będą argumenty dla RPP, która ma swoje posiedzenie w przyszłym tygodniu. Jeszcze we wtorek dowiemy się jak koniunkturę postrzegają bankowcy (wskaźnik Pengab). We wtorek także dane o liczbie nowych budów w USA i o pozwoleniach na budowę.

SYTUACJA NA GPW

Na piątkowej sesji wartość obrotów wzrosła do 2,3 mld PLN, a spadek został powstrzymany - przynajmniej w odniesieniu do niektórych spółek. mWIG zyskał 1 proc. i zakończył sesję 193 pkt powyżej sesyjnego dołka (odrobił zatem 4 proc. przy bardzo wysokich obrotach, które przekroczyły 600 mln PLN), a WIG20 stracił zaledwie 0,1 proc. Nie możemy co prawda mówić o klasycznym dniu odwrotu na GPW, bo nie cały rynek zachował się tak dobrze jak mWIG, ale pojawiła się nadzieja na wyciszenie nastrojów. Wiąże się ona także z bliskością WIG i linii hossy od 2003 roku, która powinna służyć za silne wsparcie.

W nadchodzącym tygodniu 40 proc. analityków ankietowanych przez GPW spodziewa się wzrostu WIG20, a 27 proc. liczy na kontynuację spadków.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na piątkowej sesji w Stanach główne indeksy wahały się nieznacznie, chociaż towarzyszyły temu dosyć wysokie obroty. Najwidoczniej inwestorzy byli trochę zmęczeni dużą zmiennością, która utrzymywała się przez cały tydzień i wykorzystali brak ważniejszych publikacji makro na mały odpoczynek. Piątkową sesję S&P i Dow Jones skończyły pół procenta na plusie, natomiast brazylijski Bovespa nie zmienił wartości.

Początek tygodnia w Azji nie wypadł udanie - Nikkei spadł 0,7 proc., Kospi 1,7 proc., a Hang Seng o 0,1 proc. Trzecia spadkowa sesja z rzędu jest wynikiem zapowiedzi ograniczenia akcji kredytowej w Chinach w celu chłodzenia pędzącej gospodarki oraz drożejącego jena w wyniku obaw o sytuację w Stanach.

OBSERWUJ AKCJE

mWIG40 - w ostatni piątek przerwał serię jedenastu spadkowych sesji z rzędu rosnąc o jeden procent, mimo że podczas notowań był już znacznie niżej. Dzięki odrobieniu straty została narysowana pozytywna świeczka w kształcie młota, a fakt, że towarzyszyły temu bardzo wysokie obroty (najwyższe od maja) dodatkowo świadczy o jej znaczeniu. Za odreagowaniem w górę przemawiają również wskaźniki MACD i RSI, które pokazują spore wyprzedanie rynku. Najwidoczniej inwestorzy chcą powalczyć jeszcze o poziom 4.000 pkt., bowiem następne wsparcie jest prawie 500 pkt. niżej. To czy się na nim znajdziemy zależy w dużej mierze od sytuacji za oceanem (piątek Wall Street zakończyła na lekkim plusie) oraz zachowania klientów funduszy inwestycyjnych.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Mostostal Zabrze - zakończył prace przy hucie aluminium w Norwegii. Za ich wykonanie spółka otrzymała 65,2 mln USD, czyli o 8 mln USD więcej niż szacowano przy podpisywaniu wspomnianego kontraktu.

Erbud - podpisał umowę z Tesco na budowę centrum handlowego w Opolu. Jej wartość ustalono na 59,5 mln PLN, a tremin zakończenia robót na lipiec 2008 roku.

FAM - członek rady nadzorczej kupił 179.254 akcje o łącznej wartości 1,46 mln PLN.

TVN - insider sprzedał 30.000 akcji o łącznej wartości 717 tys. PLN.

Inter Cars - spółka zależna (IC Development&Finance) sprzedała nieruchomość w Warszawie (Bemowo) za 16 mln PLN.

Multimedia Polska - członek rady nadzorczej spółki nabył 26.442 akcje o łącznej wartości 271 tys. PLN.

Bytom - prezes zarządu kupił 12.500 akcji spółki po cenie 3,02 PLN i tyle samo praw do akcji po takiej samej cenie.

Stormm - spółka zamknęła 50 kontraktów terminowych na WIG20 i posiada obecnie 520 długich pozycji na tym instrumencie.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Wzrost w USA w piątek niczego nie przesądza, tak jak dzisiejszy spadek w Azji. Indeksy amerykańskie bronią jeszcze sierpniowych dołków, Nikkei ma ten test już za sobą (dołki przełamane), ale w Europie Zachodniej też trwa jeszcze obrona, zaś wiele rynków wschodzących jest wciąż mocnych (Hang Seng spadł dziś o 0,6 proc., i jest jeszcze o 40 proc. powyżej dołka z sierpnia!).

To jednak tylko wprowadzenie do sytuacji na GPW, która ma przecież swoje, a nie międzynarodowe kłopoty, przede wszystkim związane z obawami o postawę klientów TFI. Można odnieść wrażenie, że pierwszą falę umorzeń - ze strony inwestujących na kredyt - mamy już za sobą, piątkowe notowania miały w sobie pozytywny ładunek. Wystarczający do tego, żeby - przy takim przebiegu notowań na świecie -liczyć dziś na odbicie na GPW, które nie musi być wcale silne. Ważne, żeby przy sporych obrotach pojawił się jednak wzrost. To dałoby podstawę by sądzić, że korekta już się dokonała, a jeśli inwestorzy będą nadal wycofywali się z GPW, to nie będą tego robić tak gwałtownie jak do tej pory.
Spodziewamy się dziś zwyżek na GPW i obrotów zbliżonych do 2 mld PLN.

WALUTY

Przedłuża się stabilizacja pary euro/dolar. Dziś rano wspólna waluta wyceniana jest na 1,464 USD - o 0,4 centa mniej niż w nocy. Stabilizacja nie pozwala jednoznacznie przesądzić jaki będzie kolejny ruch tej pary, MACD zaleca od piątku sprzedaż euro za dolary.

Jen umocnił się rano o 0,4 proc. do dolara i o 0,5 proc. do euro. Nowe szczyty nie zostały jednak osiągnięte.

Sytuacja złotego poprawiła się na tyle, że dolar wrócił do 2,50 PLN, euro staniało do 3,665 PLN, a frank do 2,238 PLN. Wczesnym rankiem kursy były nawet niższe. Fakt, że niższe kursy zostały tak szybko wykorzystane do zakupów walut nie świadczy zbyt dobrze o sile naszej waluty.

SUROWCE

Na piątkowej sesji w Stanach główne indeksy wahały się nieznacznie, chociaż towarzyszyły temu dosyć wysokie obroty. Najwidoczniej inwestorzy byli trochę zmęczeni dużą zmiennością, która utrzymywała się przez cały tydzień i wykorzystali brak ważniejszych publikacji makro na mały odpoczynek. Piątkową sesję S&P i Dow Jones skończyły pół procenta na plusie, natomiast brazylijski Bovespa nie zmienił wartości.

Początek tygodnia w Azji nie wypadł udanie - Nikkei spadł 0,7 proc., Kospi 1,7 proc., a Hang Seng o 0,1 proc. Trzecia spadkowa sesja z rzędu jest wynikiem zapowiedzi ograniczenia akcji kredytowej w Chinach w celu chłodzenia pędzącej gospodarki oraz drożejącego jena w wyniku obaw o sytuację w Stanach. We wtorek zostanie opublikowany raport z amerykańskiego rynku nieruchomości i inwestorzy obawiają się o pogorszenie sytuacji w tym sektorze.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.