Dziś inflacja w USA i UE W Chinach produkcja

Dziś inflacja w USA i UE W Chinach produkcja
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-11-15 (10:26)

WYDARZENIE DNIA: Do informacji o wysokim, ale prawdopodobnie spadającym już w IV kwartale wzroście gospodarczym w USA i UE brakuje jeszcze danych o wzroście inflacji. Czy dostaniemy je dziś?Póki co, rano poznaliśmy już dane o wzroście produkcji przemysłowej w Chinach - było to 17,9 proc.

Ten fantastyczny - w porównaniu do polskich warunków - wynik, rozczarował jednak ekonomistów, którzy spodziewali się, że będzie to o 0,5 pkt proc. wyżej. Było to także mniej o 1 pkt proc. mniej niż przed miesiącem. Mimo wszystko, ekonomiści nadal obawiają się przegrzania chińskiej gospodarki i oczekują kolejnych podwyżek stóp procentowych w Chinach oraz dalszego umocnienia juana do dolara. Po południu poznamy zaś dane o inflacji w USA - rynek spodziewa się wzrostu cen o 0,3 proc. w stosunku do września.

SYTUACJA NA GPW

Przed rozpoczęciem notowań wczoraj, matematyczne szanse na zakończenie sesji wzrostem były bardzo wysokie. Mieliśmy za sobą bardzo wysokie odbicie w USA, więcej niż solidne zwyżki na giełdach azjatyckich no i lepsze od oczekiwań wyniki banków Pekao i BPH. Okazało się jednak, że optymizmu starczyło tylko na otwarcie - WIG20 zyskiwał wtedy nieco ponad 1 proc. W ciągu dnia inwestorzy, którzy nie mogli się doczekać dalszych zwyżek stopniowo postanawiali wykorzystać wyższe ceny do sprzedaży akcji - w efekcie WIG20 od szczytu rano do dołka na koniec notowań spadł o ok. 100 punktów. Na całym rynku obroty wzrosły do ponad 1,7 mld PLN, co potwierdza siłę trendu - w tym wypadku spadkowego.

Wczoraj podrożały akcje 132. spółek, potaniały 159.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Przez większość wczorajszej sesji na Wall Street główne indeksy zmieniały się nieznacznie, jednak końcowa godzina została zdominowana przez obóz niedźwiedzi, co pociągnęło S&P i Dow Jones ponad pół procenta w dół. Najbardziej traciły sieci sprzedaży detalicznej po obniżeniu prognozy na ten rok przez Macy,s. Dynamika październikowej sprzedaży detalicznej spadła do zaledwie 0,2 proc., to potwierdza obawy rynku o negatywny wpływ spowolnienia na rynku nieruchomości na chęć Amerykanów do konsumpcji. Nie zważając na spadki w Stanach brazylijski Bovespa wzrósł o 2,7 proc.
Na przebieg sesji za oceanem zwrócili natomiast uwagę inwestorzy z Azji, gdzie również mieliśmy realizację zysków z wtorkowego odreagowania - o godzinie 8:00 Nikkei tracił 0,7 proc., Hnag Seng 1,1 proc., a Kospi był niżej o 1,3 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Cersanit - wczorajszą sesję inwestorzy rozpoczęli kilka procent wyżej, odreagowując poprzednie spadki jednak. Był to sygnał do realizacji zysków i na zamknięciu cena akcji traciła - dziesiąty raz na ostatnich trzynaście sesji. Nie rokuje to dobrze dla posiadaczy akcji, jednak wskaźniki techniczne pokazują spore wyprzedanie walorów spółki, a kurs powoli zbliża się do silnego wsparcia na poziomie 30 PLN, na którym spadki powinny się zatrzymać.

KGHM - przez ostatnie tygodnie kurs spółki poruszał się w trendzie spadkowym odreagowując wzrosty rozpoczęte w połowie sierpnia. Ponieważ obronił się na wsparciu wyznaczonym na poziomie 62 proc. zniesienia poprzedniej fali, jest szansa na wybicie się z trendu spadkowego, tym bardziej, że miedz silnie podrożała na rynkach towarowych. Sygnałem kupna będzie oczywiście przełamanie linii wspomnianego trendu, czyli obecnie wzrost powyżej 120 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Boryszew - w trzecim kwartale spółka miała 1.210 mln PLN przychodu (spadek o 18 proc.) oraz zysk netto na poziomie 20 mln PLN (spadek o 66 proc.).

PGF - w trzecim kwartale przychody spółki wyniosły 1.041 mln PLN (wzrost o 6 proc.), a zysk netto 15 mln PLN (wzrost o 37 proc.).

Kopex - w trzecim kwartale przychody spółki wyniosły 383 mln PLN (wzrost o 84 proc.), a zysk netto 32 mln PLN (wzrost o 78 proc.).

Elektrim - w trzecim kwartale przychody spółki wyniosły 379 mln PLN (wzrost o 3 proc.), a strata netto 163 mln PLN (przy 78 mln zysku netto przed rokiem).

TVN - osoby z kierownictwa spółki sprzedały łącznie 51.763 akcji o łącznej wartości 1,2 mln PLN.

Sygnity - w trzecim kwartale przychody spółki wyniosły 251 mln PLN (wzrost o 44 proc.), a strata netto 50 mln PLN (przy 2,5 mln zysku netto przed rokiem).

Pol-Aqua - w trzecim kwartale przychody spółki wyniosły 209 mln PLN (wzrost o 237 proc.), a zysk netto 12 mln PLN (wzrost o 29 proc.).

Vistula - w trzecim kwartale przychody spółki wyniosły 98 mln PLN (wzrost o 115 proc.), a zysk netto 16 mln PLN (wzrost o 204 proc.).

PROGNOZA GIEŁDOWA

Choć wydaje się to zaskakujące, ale wygląda na to, że GPW faktycznie wyprzedza ruchy giełdy amerykańskiej. Spadek w końcówce notowań w Warszawie, jakby uprzedził bieg wypadków w Nowym Jorku (a przecież w Stanach zniżka miała miejsce na sam koniec notowań - żadną miarą nie można było przewidzieć takiego przebiegu notowań w USA), dzięki czemu możemy uznać, że niekorzystny przebieg notowań za oceanem i w Azji, został już przez GPW zdyskontowany. W takim układzie - nie ma nowych czynników, które mogłyby popchnąć rynek w górę czy w dół. Z uwagi na nienajlepsze nastroje rynkowe, można się tylko domyślać, że koniec końców sprzedający przeważą szalę dzisiejszej sesji. Ale nie wyklucza to innego scenariusza, jeśli pojawią się nowe impulsy.

WALUTY

Euro próbuje się przebić przez poziom 1,47 USD, ale jak dotąd z niewielkim powodzeniem - tzn. udaje się to tylko czasowo. Dziś rano euro także wychyliło się powyżej tej bariery, by natychmiast cofnąć się o 20 punktów.

Jen z kolei nadal spada - 0,2 proc. wobec dolara i o 0,5 proc. wobec euro. Wciąż jednak można sądzić, że spadek jena obserwowanych w tych dniach, to tylko korekta jego ruchu w górę w poprzednim tygodniu.

Wystarcza ona w zupełności do zaprowadzenia porządku na naszym rynku. Dolar spokojnie trzyma się poziomu 2,48 PLN, euro przesuwa się tuż pod 3,65 PLN (już od trzech tygodni), a frank kosztuje dziś 2,212 PLN - pół grosza mniej niż wczoraj.

SUROWCE

Miedź silnie podrożała w wyniku trzęsienia ziemi w Chile (największy producent miedzi na świecie), które odcięło prąd w dwunastu kopalniach oraz po informacji o wysokiej dynamice produkcji w Chinach. Cena kontraktów na ten surowiec podskoczyła wczoraj na nowojorskiej giełdzie o 6 proc., dziś rano spadła o prawie 3 proc. To pokazuje, że przy wysokich zapasach inwestorzy nie obawiają się o stronę podażową rynku i po spontanicznej reakcji szybko wrócili na ziemię. Cena tony miedzi na giełdzie w Londynie podrożała o 0,8 proc. (wczoraj o 3 proc.) i kosztuje 7.185 USD.

Ropa otworzyła się dziś na londyńskiej giełdzie 0,3 proc, wyżej, na poziomie 91,25 USD za baryłkę brent. Lekki wzrost jest wynikiem oczekiwań, że dzisiejszy raport pokaże wzrost zapasów tego surowa w Stanach.

Przy niewielkich zmianach eurodolara, cena złota również zmienia się nieznacznie. Uncją tego kruszcu handlowano dziś rano po 814 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.