NBP: Rośnie deficyt handlowy

NBP: Rośnie deficyt handlowy
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-11-13 (19:38)

WYDARZENIE DNIA: Deficyt na rachunku obrotów bieżących wzrósł we wrześniu do 681 mln euro, wobec 618 mln euro w sierpniu i 25 mln euro we wrześniu 2006 roku. Największy wpływ na powstanie deficytu miała powiększająca się różnica między wymianą towarową - tutaj "dziurę" podliczono na 921 mln euro.

Coraz bardziej widoczny wpływ na tę pozycję ma umacniający się złoty. W efekcie dynamika eksportu spadła we wrześniu do 8,4 proc., a import wzrósł o 13,9 proc. Licząc od początku roku deficyt w wymianie towarowej podliczono na prawie 11 mld euro. Kolejne 920 mln euro deficytu odnotowano po stronie dochodów (wypłata dywidend), szczęśliwie wysokie saldo transferów bieżących (plus 945 mln euro) wpłynęło na zmniejszenie deficytu. Według GUS deficyt handlowy Polski po trzech kwartałach wzrósł do 11,9 mld euro, wobec 8,7 mld euro przed rokiem.

SYTUACJA NA GPW

Co prawda tylko w odniesieniu do indeksu WIG20, ale nareszcie można powiedzieć, że wyprzedaż została powstrzymana. Największa w tym zasługa spółek paliwowych - Lotosu i Orlenu, które lepszymi od oczekiwań wynikami za III kwartał wlały nieco optymizmu w inwestorskie serca. Jego nową dawkę przyniósł wzrostowy początek notowań w USA, zatem WIG20 zdołał odrobić z nawiązką wczorajsze straty. Nie można tego powiedzieć o indeksach małych i średnich firm, które zakończyły dzień na niższym poziomie niż go zaczęły - tutaj wstrzemięźliwość w kupowaniu jest większa. Dominują obawy o działania klientów TFI, którzy mogą tracić cierpliwość i wycofywać pieniądze z "miśków". Warto też zwrócić uwagę na dobrą postawę deweloperów (indeks branżowy w górę o 3,3 proc.), za sprawą dobrych wyników Dom Development, a także na wzrost obrotów - to pozytywny sygnał przy wzrostowej sesji.

GIEŁDY W EUROPIE

Główne indeksy europejskie zaczęły dzień na lekkich minusach dyskontując jeszcze wczorajsze spadki w Stanach i przez większość dnia pozostawały pod kreską. Przyczyniły się do tego również słabe publikacje makro, tym razem z Europy. Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła bardziej od oczekiwań, produkcja przemysłowa w eurolandzie spadła głębiej niż prognozowano, a odczyt indeksu niemieckiego instytutu koniunktury (ZEW) również negatywnie zaskoczył rynek. W drugiej połowie sesji udało się jednak odrobić straty dzięki pozytywnemu otwarciu za oceanem. Impulsem do tego były lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne sieci Wal-Mart, dzięki którym o godz. 16:45 S&P i Dow Jones były jeden procent na plusie. Warto jednak zauważyć, że temu odreagowaniu nie towarzyszy umocnienie jena, wiec można spodziewać się powrotu spadków, jeśli na parkiety napłyną gorsze informacje (być może przy jutrzejszych publikacjach).

WALUTY

Kurs euro zatrzymał się tam, gdzie zostawiliśmy go rano, czyli w okolicach 1,46 USD. To o prawie centa wyżej niż w poniedziałek po południu, ale jeszcze poniżej rekordów z piątku. Dolar spadł także (o 0,9 proc.) wobec funta brytyjskiego - śmiało można mówić o "korekcie korekty". Inwestorzy czekają już na dane o amerykańskiej inflacji, po tym jak dzisiejsze dane pokazały wzrost cen w Wielkiej Brytanii.

Jen osłabił się o 0,7 proc. do dolara, po tym jak premier Japonii ostrzegł przed skutkami zbyt szybkiego umocnienia jena i dał do zrozumienia, że możliwa będzie interwencja Japonii w celu ustabilizowania sytuacji. Od razu po tej wypowiedzi pojawiły się śmiałe prognozy analityków, którzy widzą już osłabienie jena o 3-4 proc. w najbliższym czasie. Do euro jen spadł o 1,2 proc.

U nas dolar przekomarza się z poziomem 2,50 PLN, ale jak dotąd wyjście wyżej się nie powiodło. Euro cmoknęło 3,60 PLN, ale także nie dało rady wyjść wyżej. Frank natomiast podrożał do 2,22 PLN.

SUROWCE

Taniejący dolar zatrzymał spadki cen surowców na giełdach towarowych.

Miedź po wczorajszym zejściu do poziomu najniższego od ponad siedmiu miesięcy, dziś wahała się nieznacznie w okolicy 6.830 USD za tonę. Inwestorzy spekulują, czy ostatnie spadki nie były zbyt głębokie, bowiem wysokie zapasy miedzi na świtowych giełdach mogą być spowodowane niższymi zapasami u konsumentów, jednak niewielki zasięg odreagowania świadczy o tym, że nastroje ciągle są niedźwiedzie.

Złoto utrzymuje się w okolicach poziomu 800 USD za uncję. Fundusze hedgingowe walczą o obronę tego wsparcia, co byłoby sygnałem do dalszych wzrostów.

Wyjątkiem jest ropa, której cena spadła dzisiaj ponad 2 proc. Londyńska baryłka brent potaniała do 90 USD w wyniku obniżenia prognozy podaży na obecny kwartał i przyszły rok przez IEA (Międzynarodowa Agencja ds. Energii). Według agencji wysoka cena ropy obniży jej konsumpcję o 0,5 mln bll dziennie w obecnym kwartale i 0,3 mln bll dziennie w 2008 roku.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.