Panika na GPW: Kluczowe rozstrzygnięcia coraz bliżej

Panika na GPW: Kluczowe rozstrzygnięcia coraz bliżej
Komentarz giełdowy Money.pl
Data dodania: 2011-09-13 (09:17)

Podczas dwóch ostatnich sesji WIG20 stracił niemal 8 procent i tym samym w kursach zamknięciach wyznaczył nowe tegoroczne minimum. Dziś jest szansa na odbicie. Wall Street zbyt mocno nie przejęła się europejskimi problemami, a jej głównym indeksom udało się obronić istotne wsparcia.

Wczoraj inwestorzy nie poznali żadnych istotnych danych makro. Negatywne informacje dotyczące problemów z zadłużeniem w strefie euro nie dały im jednak złapać oddechu i po czarnym piątku na światowych parkietach giełdowych znów dominowali pozbywający się akcji.

Większość wiadomości, które napłynęły w ostatnich dniach, pokazuje z jak trudną sytuacją zmaga się obecnie strefa euro. Po pierwsze, w efekcie braku porozumienia w kwestii skupu obligacji krajów PIIGS przez Europejski Bank Centralny, ze stanowiska głównego ekonomisty tej instytucji zrezygnował Jurgen Stark.

Po drugie, coraz głośniej mówi się, że najlepszym rozwiązaniem dla strefy euro będzie kontrolowane bankructwo Grecji. Choć równie często zaprzecza się takim spekulacjom, to według doniesień prasowych, na taki scenariusz przygotowują się Niemcy. Pod uwagę brana jest także opcja zakładająca wyjście Grecji ze strefy euro.

Jeśli dorzucić do tego obawy o to, że jeszcze w tym tygodniu agencja Moody's może zdecydować się na obcięcie ratingu dla Włoch oraz trzech największych francuskich banków (Societe Generale, Credit Agricole i BNP Paribas) - otrzymujemy pełną odpowiedź na pytanie dlaczego najważniejsze indeksy europejskich giełd wczoraj ponownie mocno zniżkowały.
Zobacz wczorajsze notowania na giełdach w Europie

Nie najlepszą sesję odnotowała także polska waluta. Pod wpływem turbulencji na rynkach finansowych wywołanych kolejnymi negatywnymi informacjami z Europy inwestorzy wycofywali się z ryzykownych aktywów, w gronie których znajduje się także złoty.

Kurs dolara w stosunku do złotego wyznaczył roczne maksimum. Za amerykańską walutę trzeba było bowiem wczoraj zapłacić niemal 3,20 złotego. Blisko swoich tegorocznych rekordów było euro. Wspólna waluta kosztowała wczoraj ponad 4,34 złotego, czyli niecały grosz poniżej piątkowego rekordu.
Zobacz wczorajsze notowania głównych par złotowych

Z kolei za franka szwajcarskiego, po ponad 1-proc. wzroście w stosunku do polskiej waluty, trzeba było zapłacić ponad 3,60 złotego. Wzrost byłby znacznie większy, gdyby nie fakt, że Narodowy Bank Szwajcarii, jak dotąd, z powodzeniem broni jego sztywnego kursu w stosunku do euro (1,20).

Pozytywnym aspektem może być natomiast przebieg notowań na Wall Street. Pod wpływem europejskich problemów jej główne indeksy słabo wystartowały, a następnie powoli, aczkolwiek sukcesywnie się osuwały. Dwie ostatnie godziny to jednak dominacja chętnych do kupowania akcji. S&P500 i Dow Jones Industrial Average ostatecznie zyskały 0,6-0,7 proc., a technologiczny Nasdaq poszedł w górę o ponad 1 procent.

Do momentu, w którym zdecydowanie pokonane nie zostaną dolne ograniczenia obszarów 1120-1150 pkt (S&P500) i 10.700-10.900 pkt (DJIA) inwestorzy mogą wierzyć w uspokojenie atmosfery. Wczoraj kupującym akcje udało się obronić ich górne ograniczenia. To powinno dać sygnał przynajmniej do krótkoterminowego ruchu w górę na giełdach w Europie.

Wielkimi krokami zbliża się także wydłużone o jeden dzień posiedzenie amerykańskiego banku centralnego (20-21 września). Podczas kilku ostatnich publicznych wystąpień, poza deklaracjami użycia posiadanych narzędzi, Ben Bernanke nie dał zbyt wiele nadziei na kolejną turę drukowania dolarów. Pozytywnym aspektem dla inwestorów powinno być zatem każde konkretne działanie mające na celu wsparcie hamującej gospodarki USA. Najbliższe wystąpienie szefa Fed już w czwartek.

Dzisiejszy kalendarz publikacji makro jest raczej skromny. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy zazwyczaj drugoplanowe - ceny importu i eksportu (14:30) oraz budżet federalny (już po zamknięciu notowań w Warszawie). Z Europy napłyną natomiast dane o francuskiej i brytyjskiej inflacji.

Dane o inflacji będą również kluczową publikacją z polskiej gospodarki. Według analityków wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w sierpniu w ujęciu rocznym o 4,2 proc., wobec 4,1 proc. w lipcu. Dane raczej nie wpłyną na notowania na GPW, które będą przebiegały pod wpływem globalnych nastrojów.

Źródło: Paweł Zawadzki, analityk portalu Money.pl
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

2024-10-01 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu, Wall Street spędza sesję na czerwono. Za gorszym sentymentem inwestorów stoją głównie słabsze dane ISM oraz niepokój związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).
Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

2024-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Po rozgrzanym końcu zeszłego tygodnia, światowe rynki spędzają poniedziałek pod znakiem korekty. Na Wall Street wciąż dominują mieszane nastroje: największe zyski notuje Nasdaq (+0.13%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (+0.05%). Na czerwono natomiast Dow Jones (-0.22%) oraz S&P500 (-0.04%). Ambiwalentny pozostaje również dolar, który zyskuje względem jena, ale deprecjonuje względem euro, po tym jak prezeska EBC Christine Lagarde wypowiedziała się o kondycji gospodarki UE bez zdecydowanego pesymizmu.
Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

2024-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Rynek europejski zanotował dziś mocne odbicie, po wczorajszej mieszanej sesji. CAC40 wzrósł dziś o 2%, niemiecki DAX zyskał 1,3%, szwajcarski SMI wzrósł 0,2%, a brytyjski FTSE 100 pozostał w okolicy wczorajszej ceny zamknięcia. Mocne wahania widzieliśmy dziś na polskim parkiecie, gdzie medialne doniesienia w szczytowym momencie zepchnęły notowania Cyfrowego Polsatu na poziom o -10% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Test dla polskiego gamedevu

Test dla polskiego gamedevu

2024-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła korektę po wczorajszym dynamicznym wzroście indeksów po decyzji Fedu. Spadki na rynku europejskim i amerykańskim stanowią w głównej mierze realizację zysków, a przy materializującym się scenariuszu miękkiego lądowania gospodarki USA raczej stanowią tymczasową korektę przed dalszymi wzrostami. Warto jednak ze szczególną uwagą obserwować dane, na co może wskazać dzisiejsze wystąpienie członka Fedu Wallera, który z jednej strony przedstawił gołębi scenariusz dla dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych, natomiast z drugiej podkreślił potencjalne ryzyko ochłodzenia się gospodarki.
Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.