Panika na GPW: Kluczowe rozstrzygnięcia coraz bliżej

Panika na GPW: Kluczowe rozstrzygnięcia coraz bliżej
Komentarz giełdowy Money.pl
Data dodania: 2011-09-13 (09:17)

Podczas dwóch ostatnich sesji WIG20 stracił niemal 8 procent i tym samym w kursach zamknięciach wyznaczył nowe tegoroczne minimum. Dziś jest szansa na odbicie. Wall Street zbyt mocno nie przejęła się europejskimi problemami, a jej głównym indeksom udało się obronić istotne wsparcia.

Wczoraj inwestorzy nie poznali żadnych istotnych danych makro. Negatywne informacje dotyczące problemów z zadłużeniem w strefie euro nie dały im jednak złapać oddechu i po czarnym piątku na światowych parkietach giełdowych znów dominowali pozbywający się akcji.

Większość wiadomości, które napłynęły w ostatnich dniach, pokazuje z jak trudną sytuacją zmaga się obecnie strefa euro. Po pierwsze, w efekcie braku porozumienia w kwestii skupu obligacji krajów PIIGS przez Europejski Bank Centralny, ze stanowiska głównego ekonomisty tej instytucji zrezygnował Jurgen Stark.

Po drugie, coraz głośniej mówi się, że najlepszym rozwiązaniem dla strefy euro będzie kontrolowane bankructwo Grecji. Choć równie często zaprzecza się takim spekulacjom, to według doniesień prasowych, na taki scenariusz przygotowują się Niemcy. Pod uwagę brana jest także opcja zakładająca wyjście Grecji ze strefy euro.

Jeśli dorzucić do tego obawy o to, że jeszcze w tym tygodniu agencja Moody's może zdecydować się na obcięcie ratingu dla Włoch oraz trzech największych francuskich banków (Societe Generale, Credit Agricole i BNP Paribas) - otrzymujemy pełną odpowiedź na pytanie dlaczego najważniejsze indeksy europejskich giełd wczoraj ponownie mocno zniżkowały.
Zobacz wczorajsze notowania na giełdach w Europie

Nie najlepszą sesję odnotowała także polska waluta. Pod wpływem turbulencji na rynkach finansowych wywołanych kolejnymi negatywnymi informacjami z Europy inwestorzy wycofywali się z ryzykownych aktywów, w gronie których znajduje się także złoty.

Kurs dolara w stosunku do złotego wyznaczył roczne maksimum. Za amerykańską walutę trzeba było bowiem wczoraj zapłacić niemal 3,20 złotego. Blisko swoich tegorocznych rekordów było euro. Wspólna waluta kosztowała wczoraj ponad 4,34 złotego, czyli niecały grosz poniżej piątkowego rekordu.
Zobacz wczorajsze notowania głównych par złotowych

Z kolei za franka szwajcarskiego, po ponad 1-proc. wzroście w stosunku do polskiej waluty, trzeba było zapłacić ponad 3,60 złotego. Wzrost byłby znacznie większy, gdyby nie fakt, że Narodowy Bank Szwajcarii, jak dotąd, z powodzeniem broni jego sztywnego kursu w stosunku do euro (1,20).

Pozytywnym aspektem może być natomiast przebieg notowań na Wall Street. Pod wpływem europejskich problemów jej główne indeksy słabo wystartowały, a następnie powoli, aczkolwiek sukcesywnie się osuwały. Dwie ostatnie godziny to jednak dominacja chętnych do kupowania akcji. S&P500 i Dow Jones Industrial Average ostatecznie zyskały 0,6-0,7 proc., a technologiczny Nasdaq poszedł w górę o ponad 1 procent.

Do momentu, w którym zdecydowanie pokonane nie zostaną dolne ograniczenia obszarów 1120-1150 pkt (S&P500) i 10.700-10.900 pkt (DJIA) inwestorzy mogą wierzyć w uspokojenie atmosfery. Wczoraj kupującym akcje udało się obronić ich górne ograniczenia. To powinno dać sygnał przynajmniej do krótkoterminowego ruchu w górę na giełdach w Europie.

Wielkimi krokami zbliża się także wydłużone o jeden dzień posiedzenie amerykańskiego banku centralnego (20-21 września). Podczas kilku ostatnich publicznych wystąpień, poza deklaracjami użycia posiadanych narzędzi, Ben Bernanke nie dał zbyt wiele nadziei na kolejną turę drukowania dolarów. Pozytywnym aspektem dla inwestorów powinno być zatem każde konkretne działanie mające na celu wsparcie hamującej gospodarki USA. Najbliższe wystąpienie szefa Fed już w czwartek.

Dzisiejszy kalendarz publikacji makro jest raczej skromny. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy zazwyczaj drugoplanowe - ceny importu i eksportu (14:30) oraz budżet federalny (już po zamknięciu notowań w Warszawie). Z Europy napłyną natomiast dane o francuskiej i brytyjskiej inflacji.

Dane o inflacji będą również kluczową publikacją z polskiej gospodarki. Według analityków wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w sierpniu w ujęciu rocznym o 4,2 proc., wobec 4,1 proc. w lipcu. Dane raczej nie wpłyną na notowania na GPW, które będą przebiegały pod wpływem globalnych nastrojów.

Źródło: Paweł Zawadzki, analityk portalu Money.pl
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

2025-04-18 Market News XTB
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług. Jeśli założymy, że tak naprawdę jest, możemy dojść do wniosku, że globalna konsumpcja wygląda solidnie, choć przychody na rynku w Ameryce Północnej zawiodły prognozy. Wciąż jednak mówimy o prawie 10% wzroście rok do roku.
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

2025-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).