W październiku TFI pozyskały 1,8 mld PLN

W październiku TFI pozyskały 1,8 mld PLN
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2007-11-12 (20:29)

WYDARZENIE DNIA: W październiku klienci TFI nadal najchętniej wybierali fundusze akcji, opuszczając fundusze bezpieczne. Najbardziej skorzystał na tym Pioneer Akcji Rynków Wschodzących - pozyskał 530 mln PLN. Kolejne trzy fundusze akcji zagranicznych pozyskały powyżej 100 mln PLN.

Taką zdobyczą pochwaliły się także dwa polskie fundusze akcji, jeden fundusz mieszany i Investor FIZ - fundusz "alternatywny". W ogóle 70 proc. październikowych wpłat napłynęło do funduszy akcji zagranicznych, podczas gdy od początku roku ich udział w tym torcie wynosi ok. 20 proc. Widać, więc że na inwestorach ogromne wrażenie zrobiły zyski osiągane na giełdach azjatyckich, oraz marketing funduszy Europy Środkowej. Fundusze lokujące na polskim rynku akcji pozyskały w październiku tylko 280 mln PLN (co tłumaczy obecne zachowanie rynku), najwięcej Noble Fund i Arka Akcji.

SYTUACJA NA GPW

Rano wyglądało to na dynamiczną próbę odrobienia strat z ubiegłego tygodnia, ale do końca sesji obraz zmienił się w kolejną sesję męczącej wyprzedaży. Męczącej na tyle, że ani sprzedający nie czuli już strachu, ani kupujący nie mieli zapału do polowania na okazje inwestycyjne. Indeksy co prawda spadły, ale wraz z nimi obroty - do 1,3 mld PLN, a więc były prawie dwa razy mniejsze niż w piątek. To pozytywny sygnał - być może pierwszy zapowiadający koniec przeceny. Po drugie indeksy obroniły wsparcia, co także jest w obecnej sytuacji jasnym punktem. Jeszcze lepiej byłoby, gdybyśmy zobaczyli także odbicie na GPW, ale na razie trzeba się cieszyć z powstrzymania gwałtownej przeceny.

Dziś podrożały akcje 75. spółek, potaniały 214. Najbardziej dostało się akcjom banków - WIG Banki spadł o 2,6 proc., co bez wątpienia ma związek z obawami o spadek płynności w bankach, co może wymusić wzrost marż kredytowych.

GIEŁDY W EUROPIE

Główne indeksy europejskie powstrzymały dzisiaj serię trzech spadkowych sesji z rzędu, chociaż ciężko mówić o jakimś odreagowaniu, skoro o godz. 17 zyskiwały zaledwie kilka dziesiątych procenta. Brak popytu na akcje nie może dziwić, skoro na światowych parkietach utrzymują się negatywne nastroje, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor bankowy. Dziś kolejna amerykańska instytucja finansowa rozczarowała rynek swoimi wynikami (fundusz Blackstone) oraz pojawiły się spekulacje, że dobre wyniki w trzecim kwartale banku Goldman Sachs są rezultatem kreatywnej księgowości. Spadki cen akcji napędzają również drożejący jen, który wymusza zamykanie pozycji carry trade oraz silnie taniejące surowce, na których tracą spółki wydobywcze. Odreagowuje również Wall Street, które po ostatniej przecenie również jest bardzo wyprzedane. O godz. 17.00 indeksy S&P i Dow Jones zyskiwały po 0,7 proc.

WALUTY

Dolar umocnił się dziś do euro o 0,9 proc., a w porównaniu do piątkowego poranka, euro staniało o dwa centy i jest wyceniane na 1,454 USD. Dolar jest najmocniejszy od zeszłego czwartku, niewątpliwie mamy więc do czynienia z korektą na tej parze, co tylko potwierdza znaną tezę, że kiedy "wszyscy" znają już przyszły kierunek ruchu, to najwyższy czas na zmianę trendu. Naturalnie to nawiązanie do powszechnych już na świecie opinii o konieczności sprzedaży dolara, wobec jego osłabienia. Naturalnie takie zachowanie rynku - jednodniowa korekta - nie oznacza jeszcze, że dolar odwrócił trend. Ale można się z tego nauczyć, że jeśli coś drożeje przez 12 tygodni (euro), to może nadejść lepsza okazja do kupna takiego aktywu.

Kurs dolara spadł za to do jena poniżej 110 JPY. To wciąż powyżej dołka (dolara) z maja ub.r., który jest mocnym wsparciem. Euro spadło do jena o 2 proc. i jest najtańsze od dwóch miesięcy.
U nas dolar podrożał do 2,504 PLN, euro trzyma się 3,64 PLN, a frank utrzymał się na 2,22 PLN.

SUROWCE

Silne umocnienie dolara oraz obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki były dziś impulsem do spadków cen na rynkach towarowych. Ropa potaniała na giełdzie w Londynie trzeci dzień z rzędu tracąc 1,3 proc. Późnym popołudniem baryłką brent handlowano po 91,40 USD, a baryłką crude po 94,00 USD. Wygląda na to, że rynek coraz mniej wieży osiągnięcie poziomu 100 USD, tym bardziej po wypowiedziach ministrów Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu, którzy zasugerowali wzrost wydobycia o pół miliona baryłek dziennie.

Jeszcze silniej potaniała miedź, którą przeceniono dziś o dalsze 2 proc., również w wyniku informacji o spadku importu tego surowca do Chin. W październiku okazał się on o prawie 6 proc. niższy niż miesiąc wcześniej, co po części tłumaczy rosnące zapasy. W rezultacie miedź jest najtańsza od siedmiu miesięcy na poziomie 6.740 USD za tonę.

Po 12 tygodniach, podczas których złoto drożało 11 razy przyszedł czas na odreagowanie, które jest odpowiednio silne w stosunku do poprzednich wzrostów. Cena uncji potaniała o ponad 3 proc. wracając do poziomu 802 USD w wyniku umocnienia jena i dolara na rynkach walutowych.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.