Podsumowanie tygodnia na GPW

Podsumowanie tygodnia na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-11-11 (14:16)

Początek tygodnia nie zapowiadał, aż tak dramatycznej sytuacji na GPW w tym tygodniu. Pierwsza sesja tego tygodnia zakończyła się niewielkim spadkami indeksów. Kluczową informacją dla przebiegu poniedziałkowych notowań okazał się komunikat podany przez Citigroup.

Amerykański gigant finansowy poinformował, że z powodu kryzysu na rynku kredytów hipotecznych będzie zmuszony zwiększyć kwotę odpisów z 8 do 11mld dolarów. Ta informacja spowodowała, że przez cały dzień na rynku utrzymywały się słabe nastroje, a sektor bankowy uległ znacznej przecenie w całej Europie. Sytuację w końcówce notowań poprawiły dane makroekonomiczne z USA. Publikacja indeksu ISM, obrazującego sytuację amerykańskiego sektora usługowego okazała się lepsza od oczekiwań. Indeks ISM w październiku wzrósł do 55,8pkt. wobec prognoz na poziomie 54pkt. Lepsze od oczekiwań dane z USA pozwoliły odrobić indeksom część strat z poprzednich godzin i zakończyć dzień małymi spadkami. Indeks WIG stracił w poniedziałek na zamknięciu 0,64%,a WIG20 0,43%.

Wtorkowa sesja na GPW podobnie jak w innych krajach europejskich zaczęła się od wzrostów. Dobre nastroje na giełdzie nie trwały jednak zbyt długo. Gorsze dane makroekonomiczne ze strefy euro dotyczące inflacji, która wzrosła we wrześniu o 0,4%(prog.0,3%), oraz mniejszy od oczekiwań wzrost sprzedaży detalicznej (0,3%, prog.0,5%) spowodowały, że sytuacja na giełdach w Europie zaczęła się pogarszać, co wpłynęło na spadki indeksów w Warszawie. Przecena najbardziej widoczna była wśród małych i średnich spółek, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 mocno zniżkowały. Najlepiej w tym dniu zachowywały się duże spółki, a indeks WIG20 jako jedyny zakończył kosmetycznym wzrostem o 0,01%. Indeks WIG stracił we wtorek 0,38%.

Środa okazała się najgorszym dniem dla inwestorów w tym tygodniu. Pierwsze godziny sesji nie zapowiadały, aż tak znacznej przeceny na GPW. Jednak słaba sytuacja na innych rynkach europejskich zapoczątkowała mocne zniżki. Wysokie ceny ropy, które przekroczyła poziom 98 dolarów za baryłkę oraz słabnący dolar spowodowały, że w całej Europie dominowała podaż. Mocna przecena amerykańskiej waluty była spowodowana informacjami z Chin o planowej dywersyfikacji rezerw walutowych z powodu osłabienia dolara. Dodatkową informacją, która wpłynęła na pogorszenie nastrojów wśród inwestorów była informacja opublikowana przez koncern General Motors, że w III kwartale zaksięguje on stratę w wysokości 39mld dolarów. Wszystkie te informacje spowodowały, że wśród inwestorów zapanowała duża nerwowość, która doprowadziła do znacznej przeceny szczególnie małych i średnich spółek. Indeks mWIG40 stracił w tym dniu 3,22%, a sWIG80 4,34%.
Środową sesję indeks WIG zakończył 2,56% spadkiem, a WIG20 spadł o 1,82%.

Po spadkach na giełdach azjatyckich oraz w USA, również czwartek rozpoczął się od przeceny na GPW. Jednak poprawiająca się sytuacja na giełdach europejskich spowodowała, że indeksy odrobiły w ciągu dnia dużą część strat. Znacznie lepiej niż w środę zachowywały się małe i średnie spółki, a indeksy mWIG40 oraz sWIG80, straciły w tym dniu znacznie mniej niż indeks WIG20. W ciągu dnia Bank Anglii poinformował o pozostawieniu głównej stopy procentowej na poziomie 5,75%, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Europejskiego Banku Centralnego, który pozostawił stopy procentowe na poziomie 4%. W dalszej części dnia swoje konferencje odbyli szef ECB Jean-Claude Trichet oraz Ben Bernanke szef FED. W swojej wypowiedzi szef ECB nie powiedział nic zaskakującego. Jednak można było odnieść wrażenie, że nie powinniśmy się spodziewać zbyt szybkiej podwyżki stóp procentowych, pomimo gorszych danych o inflacji. Znacznie ważniejsze dla światowych rynków okazało się przemówienie szefa FED, Bena Bernanke, który powiedział, że amerykańskiej gospodarce może zagrażać spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz wzrost inflacji. Wypowiedź szefa FED zadziałała bardzo niepokojąco na inwestorów, co widoczne było podczas czwartkowej sesji na Wall Street. Indeks WIG stracił w czwartek na zamknięciu 1,13%, a WIG20 1,35%.

Początek piątkowej sesji na GPW podobnie jak w całej Europie zaczął się od wzrostów, które nie utrzymały się jednak zbyt długo. Od początku dnia na rynku panowała duża nerwowość. Początkowo zniżki dotknęły indeksu WIG20, a potem przełożyły się na cały szeroki rynek. Pogorszenie nastrojów w Europie doprowadziło do znacznej przeceny warszawskich indeksów w ciągu dnia. Inwestorom nie pomagały również doniesienia z amerykańskiego rynku. Firma Wachovia poinformowała, że spodziewa się w IV kwartale wzrostu odpisów z powodu strat związanych z kredytami, inna spółka Qualcomm obniżyła natomiast swoje roczne prognozy. To wszystko budziło w inwestorach dodatkowy niepokój związany z przebiegiem sesji na Wall Street. Ostatecznie tydzień zakończył się spadkami wszystkich indeksów. Najlepiej podczas piątkowej sesji radziły sobie małe spółki, a indeks sWIG80 stracił na zamknięciu niewiele ponad 1%. Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG o 1,78%, wszystkich indeksu WIG20 o 1,92%. Sytuacja na GPW nie wygląda dobrze, indeks WIG20 znajduje się w rejonie z początku października. Znacznie słabiej wygląda sytuacja indeksów mWIG40 oraz sWIG80, które powróciły do poziomów z sierpniowej korekty.

W ujęciu tygodniowym indeks WIG stracił 6,3%, a WIG20 5,4%. Znacznie większa tygodniowa zmiana dotknęła indeksu mWIG40 (-7,4%) oraz indeksu sWIG80 (-8,5%).

Największą stopę zwrotu w tym tygodniu przyniosły inwestorom spółki QUANTUM (7,9%), NFI 13FORTUNA (5,9%) oraz EFEKT (5,9%).

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.