Podsumowanie tygodnia na GPW

Podsumowanie tygodnia na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-11-11 (14:16)

Początek tygodnia nie zapowiadał, aż tak dramatycznej sytuacji na GPW w tym tygodniu. Pierwsza sesja tego tygodnia zakończyła się niewielkim spadkami indeksów. Kluczową informacją dla przebiegu poniedziałkowych notowań okazał się komunikat podany przez Citigroup.

Amerykański gigant finansowy poinformował, że z powodu kryzysu na rynku kredytów hipotecznych będzie zmuszony zwiększyć kwotę odpisów z 8 do 11mld dolarów. Ta informacja spowodowała, że przez cały dzień na rynku utrzymywały się słabe nastroje, a sektor bankowy uległ znacznej przecenie w całej Europie. Sytuację w końcówce notowań poprawiły dane makroekonomiczne z USA. Publikacja indeksu ISM, obrazującego sytuację amerykańskiego sektora usługowego okazała się lepsza od oczekiwań. Indeks ISM w październiku wzrósł do 55,8pkt. wobec prognoz na poziomie 54pkt. Lepsze od oczekiwań dane z USA pozwoliły odrobić indeksom część strat z poprzednich godzin i zakończyć dzień małymi spadkami. Indeks WIG stracił w poniedziałek na zamknięciu 0,64%,a WIG20 0,43%.

Wtorkowa sesja na GPW podobnie jak w innych krajach europejskich zaczęła się od wzrostów. Dobre nastroje na giełdzie nie trwały jednak zbyt długo. Gorsze dane makroekonomiczne ze strefy euro dotyczące inflacji, która wzrosła we wrześniu o 0,4%(prog.0,3%), oraz mniejszy od oczekiwań wzrost sprzedaży detalicznej (0,3%, prog.0,5%) spowodowały, że sytuacja na giełdach w Europie zaczęła się pogarszać, co wpłynęło na spadki indeksów w Warszawie. Przecena najbardziej widoczna była wśród małych i średnich spółek, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 mocno zniżkowały. Najlepiej w tym dniu zachowywały się duże spółki, a indeks WIG20 jako jedyny zakończył kosmetycznym wzrostem o 0,01%. Indeks WIG stracił we wtorek 0,38%.

Środa okazała się najgorszym dniem dla inwestorów w tym tygodniu. Pierwsze godziny sesji nie zapowiadały, aż tak znacznej przeceny na GPW. Jednak słaba sytuacja na innych rynkach europejskich zapoczątkowała mocne zniżki. Wysokie ceny ropy, które przekroczyła poziom 98 dolarów za baryłkę oraz słabnący dolar spowodowały, że w całej Europie dominowała podaż. Mocna przecena amerykańskiej waluty była spowodowana informacjami z Chin o planowej dywersyfikacji rezerw walutowych z powodu osłabienia dolara. Dodatkową informacją, która wpłynęła na pogorszenie nastrojów wśród inwestorów była informacja opublikowana przez koncern General Motors, że w III kwartale zaksięguje on stratę w wysokości 39mld dolarów. Wszystkie te informacje spowodowały, że wśród inwestorów zapanowała duża nerwowość, która doprowadziła do znacznej przeceny szczególnie małych i średnich spółek. Indeks mWIG40 stracił w tym dniu 3,22%, a sWIG80 4,34%.
Środową sesję indeks WIG zakończył 2,56% spadkiem, a WIG20 spadł o 1,82%.

Po spadkach na giełdach azjatyckich oraz w USA, również czwartek rozpoczął się od przeceny na GPW. Jednak poprawiająca się sytuacja na giełdach europejskich spowodowała, że indeksy odrobiły w ciągu dnia dużą część strat. Znacznie lepiej niż w środę zachowywały się małe i średnie spółki, a indeksy mWIG40 oraz sWIG80, straciły w tym dniu znacznie mniej niż indeks WIG20. W ciągu dnia Bank Anglii poinformował o pozostawieniu głównej stopy procentowej na poziomie 5,75%, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Europejskiego Banku Centralnego, który pozostawił stopy procentowe na poziomie 4%. W dalszej części dnia swoje konferencje odbyli szef ECB Jean-Claude Trichet oraz Ben Bernanke szef FED. W swojej wypowiedzi szef ECB nie powiedział nic zaskakującego. Jednak można było odnieść wrażenie, że nie powinniśmy się spodziewać zbyt szybkiej podwyżki stóp procentowych, pomimo gorszych danych o inflacji. Znacznie ważniejsze dla światowych rynków okazało się przemówienie szefa FED, Bena Bernanke, który powiedział, że amerykańskiej gospodarce może zagrażać spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz wzrost inflacji. Wypowiedź szefa FED zadziałała bardzo niepokojąco na inwestorów, co widoczne było podczas czwartkowej sesji na Wall Street. Indeks WIG stracił w czwartek na zamknięciu 1,13%, a WIG20 1,35%.

Początek piątkowej sesji na GPW podobnie jak w całej Europie zaczął się od wzrostów, które nie utrzymały się jednak zbyt długo. Od początku dnia na rynku panowała duża nerwowość. Początkowo zniżki dotknęły indeksu WIG20, a potem przełożyły się na cały szeroki rynek. Pogorszenie nastrojów w Europie doprowadziło do znacznej przeceny warszawskich indeksów w ciągu dnia. Inwestorom nie pomagały również doniesienia z amerykańskiego rynku. Firma Wachovia poinformowała, że spodziewa się w IV kwartale wzrostu odpisów z powodu strat związanych z kredytami, inna spółka Qualcomm obniżyła natomiast swoje roczne prognozy. To wszystko budziło w inwestorach dodatkowy niepokój związany z przebiegiem sesji na Wall Street. Ostatecznie tydzień zakończył się spadkami wszystkich indeksów. Najlepiej podczas piątkowej sesji radziły sobie małe spółki, a indeks sWIG80 stracił na zamknięciu niewiele ponad 1%. Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG o 1,78%, wszystkich indeksu WIG20 o 1,92%. Sytuacja na GPW nie wygląda dobrze, indeks WIG20 znajduje się w rejonie z początku października. Znacznie słabiej wygląda sytuacja indeksów mWIG40 oraz sWIG80, które powróciły do poziomów z sierpniowej korekty.

W ujęciu tygodniowym indeks WIG stracił 6,3%, a WIG20 5,4%. Znacznie większa tygodniowa zmiana dotknęła indeksu mWIG40 (-7,4%) oraz indeksu sWIG80 (-8,5%).

Największą stopę zwrotu w tym tygodniu przyniosły inwestorom spółki QUANTUM (7,9%), NFI 13FORTUNA (5,9%) oraz EFEKT (5,9%).

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

Awersja do ryzyka i niepewność dominuje W20

2023-03-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazała, że by załagodzić sytuację w sektorze bankowym nie wystarczą optymistyczne komentarze szefów banków centralnych. Europejskie indeksy traciły w otoczeniu zniżkujących cen akcji największych niemieckich banków. Fala wyprzedaży przelała się także na GPW, a WIG20 stracił ponad 2% osuwając się poniżej 1700 pkt. Częściowo na sentymentach polskiego parkietu mogły zaważyć także informacje z agencji Bloomberg, wg. których Polskę wobec niepewnej sytuacji środków z KPO może czekać także zamrożenie 75 mld EUR unijnych środków z funduszu spójności.
Indeksy nie wierzą w kryzys?

Indeksy nie wierzą w kryzys?

2023-03-23 Komentarz giełdowy XTB
Główne benchmarki z Wall Street notują dziś wzrosty choć ostatnie decyzje banków centralnych pokazały, że walka z inflacją pozostaje głównym celem, a kryzys bankowy nie zmienił ich zasadniczego podejścia do polityki monetarnej. W ostatnim czasie stopy podniósł EBC, Fed a dziś do obu banków dołączył szwajcarski SNB oraz Bank Anglii. Regulatorzy wysyłają w ten sposób sygnał, że sytuacja w sektorze bankowym jest opanowana. Gdyby nie była, moglibyśmy oczekiwać bardziej gwałtownej zmiany w polityce.
Wall Street niepewne przed decyzją Fed

Wall Street niepewne przed decyzją Fed

2023-03-22 Komentarz giełdowy XTB
Globalny rynek finansowy z zapartchym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej. Fed stoi przed nie lada dylematem. Podnosząc stopy ryzykuje pogorszenie nastrojów wśród banków i eskalację systemowego kryzysu. Z kolei brak podwyżki może stanowić dla rynków sygnał, że problemy sektora poważnego są poważne. Co więcej, utrzymanie stopy bez zmian mogłoby zwiastować coraz bardziej zakorzenioną w gospodarce USA inflację i ryzyko jej powrotu ze zdwojoną siłą.
CD Projekt znowu budzi emocje

CD Projekt znowu budzi emocje

2023-03-21 Komentarz giełdowy XTB
W pierwszej sesji kalendarzowej wiosny zieleń zagościła również na parkiecie głównym GPW, powodując wzrosty większości spółek z indeksu WIG20. Pomimo wyczekiwanego odreagowania odnotowanego na bankach, spośród których liderami są Unicredit i mBank, jedna ze spółek szczególnie przykuła uwagę inwestorów nieoczekiwaną decyzją związaną z przygotowywanym projektem. Chodzi o CD Projekt, który podczas dzisiejszej sesji stracił niemal 11%. Spółka poinformowała o dokonaniu odpisu na łączną kwotę 42,9 mlm zł w ramach aktualizacji nakładów na projekt Sirius.
Credit Suisse i co dalej?

Credit Suisse i co dalej?

2023-03-20 Komentarz giełdowy XTB
Po zawirowaniach ubiegłego tygodnia związanych z upadłością banku SVB rynki finansowe wyczekiwały normalizacji. Stabilizacja sytuacji nie tylko nie nastąpiła, ale doszło do eskalacji i tak już napiętej sytuacji w sektorze finansowym. W ciągu weekendu rynki obiegła informacja o tym, że kilkunastoletnia agonia Credit Suisse nareszcie dobiega końca i podmiot zostanie przejęty za kwotę 3 mld USD przez UBS. warto wspomnieć, iż w celu ustabilizowania sytuacji finansowej banku podjęto decyzję o umorzeniu obligacji AT1 o wartości 17 mld USD, co w praktyce oznacza, że obligatariusze zostaną z niczym.
Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

Kurs BTC/USD ponownie atakuje dziś ważny poziom oporu

2023-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego roku akcji kontynuowały wczoraj rozpoczętą na początku tego tygodnia – po informacji o zagwarantowaniu przez władze USA depozytów dwóch bankrutujących kalifornijskich banków – zwyżkę (S&P 500 +1,76 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +2,4 proc.). Zwyżka cen akcji była kontynuowana dziś rano na giełdach Azji i Oceanii. Wzrosły dziś wszystkie główne indeksy w tym regionie. Najsilniej – o 2,22 proc. – wzrósł filipiński PSEi.
Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

Sesja pod znakiem decyzji EBC i słabnących banków

2023-03-16 Komentarz giełdowy XTB
Kolejną sesję z rzędu uwaga rynku skoncentrowana była przede wszystkim na sektorze bankowym. Choć tonący wzoraj pdo lawiną giełdowej wyprzedaży Credit Suisse ostatecznie otrzyma wart 50 mld franków szwajcarskich zastrzyk płynności z SNB lecz do euforii na europejskich bankach ciągle daleko. Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen wskazałą że wciąż analizuje sytuację amerykańskeigo sektora bankowego by upewnić się, że jego sytuajca jest naprawdę stabilna. Inwestorzy zwócili dziś także uwage na istotne dane makro ze Stanów i decyzję EBC oraz konferencję Christine Lagarde.
Czarne chmury nad europejskimi bankami

Czarne chmury nad europejskimi bankami

2023-03-15 Komentarz giełdowy XTB
Dziś w centrum uwagi inwestorów znalazł się szwajcarski bank Credit Suisse, którego problemy spowodowały lawinę wyprzedaży na walorach europejskich banków i obawy wokół szerszego ryzyka systemowego. Traciły także notowania polskich banków. Dynamiczna sytuacja dobrze obrazuje chwiejność rynkowych nastrojów. Inwestorzy jeszcze wczoraj spodziewali się, że lawina bankructw zatrzyma się na banku SVB.
Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

Kryzysowa euforia wraca na rynki finansowe

2023-03-14 Komentarz giełdowy XTB
W ostatnich dniach tematem numer jeden stał się oczywiście kryzys bankowy i wszystko co z nim związane. Jednak interwencja regulatorów oraz uruchomienie specjalnego programu płynnościowego dla amerykańskich banków sprawiło, że inwestorzy przymknęli oko na możliwe ryzyko dalszej lawiny upadłości. Dziś Wall Street nie widzi już wielkich szans na powtórkę scenariusza z 2008 roku. Zamiast tego, inwestorzy dostrzegli szansę na łagodniejszy cykl dalszych podwyżek Fed, a dziś byki otwierają wygazowanego szampana z napisem 'pivot'.
Spokojnie, to tylko panika

Spokojnie, to tylko panika

2023-03-13 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym mieliśmy do czynienia z echem piątkowych i weekendowych wydarzeń. Po zwyczajowych zapewnieniach zarządu banku, że wszystko jest pod kontrolą, w piątek Silicon Valley Bank, szesnasty co do wielkości największy bank w USA ogłosił upadłość. Jest to największy przypadek upadłości amerykańskiego banku od upadku Lehman Brothers w 2008 r. W efekcie kierownictwo banku zostało zwolnione, a akcjonariusze stracą zainwestowane pieniądze. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że jest zdeterminowany, by osoby odpowiedzialne za sytuację zostały pociągnięte do odpowiedzialności.