PKO BP zarobił 745 milionów

PKO BP zarobił 745 milionów
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-11-09 (10:31)

WYDARZENIE DNIA: Skonsolidowany zysk netto największego polskiego banku wyniósł w III kwartale 745 mln PLN. To o 21,5 proc. więcej niż przed rokiem. Wynik z tytułu odsetek wzrósł o 24,7 proc., a wynik z prowizji o 24,8 proc. Bank zanotował też 10-proc. wzrost kosztów operacyjnych, a sam zysk operacyjny wzrósł o 19,6 proc.

Dynamika zysku operacyjnego i netto jest mniejsza od dynamiki zysków z odsetek i prowizji głównie za sprawą gorszej wyceny posiadanych instrumentów finansowych (77 mln PLN straty) i spadku zysku na inwestycjach w papiery wartościowe (2 mln wobec 19 mln PLN przed rokiem). Bank odnotował 3,2 proc. wzrost depozytów, i aż 141,6-proc. wzrost aktywów zarządzanych przez TFI. W porównaniu do stanu sprzed roku wartość portfela kredytów hipotecznych wzrosła o 42,5 proc. i o 5,9 proc. w bankowości detalicznej (kredyty konsumenckie).

SYTUACJA NA GPW

Czwartkowe notowania rozpoczęły się od kontynuacji spadków cen i sprzedaży akcji, rozpoczętej jeszcze w środę. Poranna wyprzedaż przybrała spore rozmiary, WIG20 tracił ponad 2 proc., a indeksy małych i średnich firm ponad 4 proc. Inwestorzy szybko zorientowali się, że rynek trochę za daleko zapędził się w tej przecenie i szybko wziął się do odrabiania strat. Do końca dnia piętnaście spółek z WIG20 zdołało podciągnąć notowania względem otwarcia, choć całości strat nie udało się odrobić ani indeksowi blue chips, ani indeksom mniejszych firm. Obroty, które podliczono na 1,8 mld PLN były mniejsze niż dzień wcześniej i przypominają, że sesja była tylko odreagowaniem głębokich spadków (od szczytu z środy rano do dołka w czwartek rano WIG20 spadł o 200 pkt). Na koniec dnia kursy 94. spółek były wyższe niż dzień wcześniej, ale 201. znów spadły.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na wczorajszym zamknięciu główne amerykańskie indeksy były na lekkich minusach. Skuteczna akcja obozu byków w ostatnich godzinach sesji miała raczej charakter techniczno-psychologiczny (obrona przed głębszą przeceną, odbicie się od wsparcia, namalowanie pozytywnej świecy). Do kupna akcji nie zachęcało wystąpienie Bena Bernanke przed Kongresem, na którym przyznał, że gospodarka amerykańska powinna silnie spowolnić w obecnym kwartale przy ciągle wysokim ryzyku wzrostu inflacji. Interpretowanie tych słów jako zapowiedź obniżki byłoby naiwnością.

W Azji rynki podzieliły się na grupę emerging markets, których indeksy zyskały ok. pół procenta, oraz dojrzały rynek japoński, gdzie Nikkei traci 1,2 proc. Po części jest to wynikiem umocnienia się jena, na którym tracą eksporterzy.

OBSERWUJ AKCJE

TVN - po wczorajszych wynikach, które zaskoczyły inwestorów in minus kurs spółki spadł o 2,1 proc. z budowanej bazy w okolicach 25 PLN. Można jednak znaleźć kilka pozytywów w tej sytuacji. Po pierwsze, w ciągu sesji cena była już na 5-proc. minusie, więc wspomniany spadek wydaje się skromny. Po drugie, kurs odreagował w ten sposób wzrosty z poprzednich tygodni, a poziom 62 proc. ich zniesienia nie został pokonany. Po trzecie, spadki poprawiły wskaźniki techniczne, które znów pokazują potencjał wzrostowy. Po czwarte, słabe wyniki (duża strata) są rezultatem sporych inwestycji TVN, które mogą przełożyć się na dobre dane w następnych kwartałach.

Agora - również publikowała wczoraj swoje wyniki za trzeci kwartał, jednak w jej przypadku były one pozytywnym zaskoczeniem. Dzięki temu, inwestorzy wykorzystali niskie otwarcie do akumulacji akcji spółki, a w rezultacie kurs zamknął się prawie 3 proc. wyżej i na wykresie pojawiła się duża biała świeca (choć przy niskich obrotach). Wskaźniki MACD i RSI są neutralne.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Agora - insider sprzedał 3.010 akcji po cenie 51,45 PLN.

BRE Bank - osoby z kierownictwa spółki poinformowały o nabyciu w ramach programu motywacyjnego łącznie 3.050 akcji po cenie 96,16 PLN oraz 350 obligacji imiennych z prawem do akcji po cenie 0,01 PLN.

TVN - osoba z kierownictwa spółki sprzedała 10.000 akcji po cenie 23,23 PLN.

Permedia - w związku z rozliczeniem transakcji wezwania na sprzedaż akcji spółki główny udziałowiec (BVF Czech) zwiększył zaangażowanie do 61 proc. (wcześniej 50 proc.), które uprawnia do 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

ADS - członek rady nadzorczej nabył 55.000 akcji spółki po średniej cenie 0,95 PLN.

Stormm - dokonał sprzedaży 500 kontraktów terminowych na indeks WIG20 i poinformował, że ma jeszcze otwartych 1.000 długich pozycji na tym instrumencie.

Mediatel - członek zarządu kupił 3.100 akcji spółki po średniej cenie 13,54 PLN.

Virtual Vision - wiceprezes zarządu przelał na konto spółki 95 tys. PLN w celu zwiększenia kapitału zakładowego, po czym złożył rezygnację. Z pełnionej funkcji zrezygnował również przewodniczący rady nadzorczej.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Można przyjąć, że nasza giełda stara się o krok wyprzedzić wydarzenia na rynku w Nowym Jorku i jak na razie idzie jej to całkiem sprawnie. Pierwszą falę wyprzedaży mieliśmy już w środę - na kilka godzin przed wyprzedażą przy Wall Street. Wczoraj nasz rynek odrabiał straty (fakt, że nie ze środy, ale te z otwarcia), a giełdy amerykańskie zachowały się podobnie. Dlatego możemy przyjąć, że zachowanie indeksów w NY mamy już w cenach akcji i nie będą one poważnym impulsem.

Ważniejsze może okazać się zamknięcie wschodzących rynków azjatyckich (pozytywne) i nasze rodzime sprawy czyli raporty kwartalne spółek, w szczególności raport PKO BP.

Spodziewamy się dziś znacznie spokojniejszej sesji niż w ostatnich dwóch dniach, choć na tak rozchwianym rynku jest to odważne założenie, które może zostać zweryfikowane przez nowe impulsy. Większej zmienności można spodziewać się ewentualnie pod koniec notowań.

WALUTY

Koniec tygodnia to kolejny rekord słabości dolara. Dziś rano kurs euro wspiął się do 1,4734 USD - nigdy wcześniej nie był tak wysoko. Słabość dolara to reakcja rynku na wypowiedź szefa Fed, z której rynek wystraszył się prognoz spowolnienia gospodarczego i wzrostu inflacji w USA. Ponadto dziś opublikowany zostanie deficyt handlowy USA za wrzesień - rynek spodziewa się jego wzrostu wobec stale rosnących cen ropy.

Jen jest dziś rano stabilny do dolara i o 0,2 proc. słabszy do euro.

U nas dolar trzyma się w okolicach minimów, czyli tuż poniżej 2,47 PLN. Euro wyceniane jest na 3,63 PLN, a frank na 2,195 PLN.

SUROWCE

Dziś rano cena ropy na londyńskiej giełdzie otworzyła się 0,6 proc. wyżej na poziomie 93,40 USD. Powrót lekkich wzrostów jest wynikiem obaw rynku o stronę podażową, które wywołały informacje o pożarze w jednej z teksańskich rafinerii, oraz niższemu wydobyciu na jednej z platform w rejonie Zatoki Meksykańskiej w związku z silnymi prądami. Swoje pięć gorszy do wspomnianej zwyżki dorzucił taniejący dolar.

Spadki amerykańskiej waluty są również głównym powodem zwyżek cen miedzi, chociaż są one niewielkie. Na giełdzie w Szanghaju cena tego surowca podrożała o 0,7 proc., co według niektórych komentarzy jest wynikiem budowania zapasów przez paru dużych konsumentów z Chin. Wydaje się jednak, że mamy do czynienia z odreagowaniem w związku z tym, że miedź została w ostatnich tygodniach silnie wyprzedana, co pokazują wskaźniki techniczne.

Złoto zachowuje się spokojnie, cena waha się w okolicach 834 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.