OECD: Mogą być potrzebne kolejne podwyżki stóp w CHF

OECD: Mogą być potrzebne kolejne podwyżki stóp w CHF
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2007-11-06 (22:27)

WYDARZENIE DNIA: W przyszłym roku szwajcarska gospodarka będzie się rozwijać powyżej potencjalnego tempa wzrostu PKB, co może pociągnąć za sobą podwyżki stóp procentowych w tym kraju - uważają eksperci OECD. Temat podwyżek stóp w Szwajcarii wraca jak bumerang po kilku miesiącach ciszy.

W swojej ostatniej decyzji SNB (szwajcarski bank narodowy) pozostawił stopy procentowe bez zmian, a decyzja ta była motywowana oczekiwaniem na dalszy rozwój wypadków na rynku pieniężnym na świecie. Od tamtej pory kurs franka zdołał wyznaczyć nowe rekordy słabości wobec euro, a jest to jeden z elementów napędzających szwajcarską gospodarkę (rośnie eksport). OECD uważa, że w tym roku PKB wzrośnie o 2,7 proc. (wcześniej szacowali wzrost na 2,1 proc.), a przyszłym roku wzrost ma sięgnąć 2,1 proc.

SYTUACJA NA GPW

Wykres płaski jak stół - chciałoby sie powiedzieć po dzisiejszej sesji, gdyby nie to, że na dziennym wykresie WIG20 bardziej przypomina poszarpany elektrokardiogram niż płaską powierzcnię. Nie warto ulegać złudzeniom - wahania indeksu dały się zamknąć w 30 punktach, a zamknięcie wypadło na tym samym poziomie co wczoraj. Tym samym niewiele wyszło z próby odbicia, a inwestorzy czekają na rozstrzygnięcia w USA. O bierności rynku niech świadczą obroty, które podliczono na 1,22 mld PLN. Inwestorzy interesowali się dziś akcjami banków upatrując w nich dobrej lokaty na niepewne czasy, w czym spora zasługa opublikowanych dziś wyników - Banku Handlowego i Getinu. Inwestorzy zyskują przekonanie, że cały sektor zaprezentuje się dobrze, skoro wszystkie dotychczasowe raporty banków okazały się przyzwoite. Słabo spisały się (znów) akcje małych i średnich firm. Tutaj obawy o spadek marż i dynamiki zysków okazują się często uzasadnione.

GIEŁDY W EUROPIE

Główne europejskie indeksy lekko odreagowały po trzech spadkowych sesjach, jednak zasięg tych wzrostów (biorąc po uwagę siłę ostatnich spadków) mógłby rozczarować największych optymistów. O godz.17 giełdy w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii zyskiwały niespełna pół procenta. Po części, można by to tłumaczyć gorszą od oczekiwań publikacją sprzedaży detalicznej we wrześniu w Euroladzie, gdyby nie fakt, że rynek praktycznie na nią nie zareagował. Stało się tak dlatego, że inwestorzy Starego Kontynentu najbardziej obawiają się o kondycję gospodarki amerykańskiej. Najwidoczniej niewielu z nich wierzy w obronę obecnych poziomów wsparcia, skoro popyt na akcje był tak niewielki. Obóz byków nie miał okazji pokazać swojej siły również na Wall Street, gdzie po lekko dodatnim otwarciu o godz. 17 indeksy wróciły do poziomów poniedziałkowego zamknięcia.

WALUTY

Kurs euro ustanowił nowy rekord siły wobec dolara - 1,4569 USD. Oznacza to wzrost o całego centa w ciągu ostatnich 24 godzin. Rynek nadal jest więc bardzo chwiejny. W tym kontekście warto przytoczyć diagnozę analityków Merrill Lynch, zdaniem których spadek dolara wobec euro to nie armagedon, ale dążenie świata finansowego do zachowania równowagi. Przede wszystkim w handlu międzynarodowym, bo tylko słabnący dolar może być sprzymierzeńcem USA w ograniczaniu importu i zwiększaniu eksportu.
Jen nie zmienił dziś wartości do dolara, za to zyskał 0,5 proc. do euro.

Także w Polsce kurs dolara wyznaczył nowe dno spadając do 2,494 PLN. Euro spadło do 3,629 PLN, natomiast frank utrzymał kurs 2,18 PLN. Frank umacnia się dziś do euro, co powoduje, że szwajcarska waluta wobec złotego zachowuje się lepiej niż pozostałe.

SUROWCE

Silne osłabienie dolara pociągnęło za sobą zrosty cen surowców na giełdach towarowych. Ropa podrożała o grubo ponad 2 proc. po informacji o sztormie w rejonie Morza Północnego, który zmusił koncerny ConocoPhilips i BP do ewakuacji pracowników z platform. Co więcej, rynek oczekuje, że jutrzejszy raport dotyczący zapasów paliw w Stanach pokaże ich spadek. W rezultacie, londyńska baryłka brent i nowojorska crude ustanowiły nowe rekordy na poziomach odpowiednio, 93,00 USD i 96,60 USD.

Cena miedzi wzrosła o 1 proc., ale biorąc pod uwagę silne osłabienie dolara oraz fakt, że przez ostatnie sześć sesji z rzędu ten surowiec taniał, jest to bardzo słabe odreagowanie. Nie można jednak mówić o zaskoczeniu, skoro zapasy miedzi utrzymują się na poziomie najwyższym od kwietnia.

Złoto potwierdziło dzisiaj silny trend wzrostowy drożejąc o ponad 2 proc. Poza taniejącym dolarem jest to oczywiście związane z traktowaniem tego kruszcu jako zabezpieczenie przed inflacją, która przy wysokiej cenie ropy niewątpliwie zagraża amerykańskiej gospodarce.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.