Zmiana trendu na zniżkowy?

Zmiana trendu na zniżkowy?
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-11-06 (10:15)

Sytuacja na giełdach nie tylko nie poprawia się, ale otrzymujemy kolejne sygnały nakazujące zwiększoną ostrożność. Chodzi przede wszystkim o następną rundę problemów amerykańskich banków z instrumentami powiązanymi z rynkiem kredytów hipotecznych.

Do tej pory inwestorzy przyjmowali, że straty mogą być pokaźne, ale zostaną wykazane w większości w III kwartale. To miało pozwolić na poprawę sytuacji pod względem wyników finansowych w ostatnich trzech miesiącach roku. Teraz okazuje się, że nie tylko nie wszystkie straty zostały wykazane, ale do tego przyszłe odpisy mogą być jeszcze większe niż te z III kwartału. To nie może przechodzić bez echa na giełdach. Tym bardziej, że pod coraz większym znakiem zapytania staje drugie z założeń, które w poprzednich tygodniach kształtowały optymistyczne nastawienie inwestorów. Chodzi o determinację władz monetarnych w USA w zwalczaniu negatywnych skutków dla rynków finansowych i gospodarki amerykańskiego kryzysu na rynku nieruchomości. Wczoraj kubeł zimnej wody na głowy wylał Frederic Mishkin, członek Fed, który stwierdził, że jeśli ostatnie redukcje stóp procentowych okazałyby się niepotrzebne, to koszty pieniądza będą zwiększane równie zdecydowanie, jak ostatnio malały. To przełożyło się na wzrost dochodowości obligacji w Ameryce. Ten gorszy klimat na rynkach długu wraz z wyraźnym wzrostem awersji do ryzyka zaowocował dawno niewidzianą zwyżką dochodowości naszych obligacji. Poszła w górę o ponad 0,1 pkt proc., co w przypadku 2-latek i 5-latek doprowadziło ją do poziomu ostatni raz widzianego w I kwartale 2005 r. Na złe nastroje na rynku naszego długu przekładają się też oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Szacunki październikowej inflacji na poziomie 3% tylko utwierdzają inwestorów w przekonaniu, że jest ona nieodzowna.

Wyższa rentowność obligacji, czyli niższe ich ceny, to z jednej strony bardziej atrakcyjna propozycja bezpiecznych lokat, a z drugiej naturalna presja na portfele akcyjne, szczególnie OFE. Przy niezmienionych cenach akcji rósłby udział tych ostatnich w aktywach. Przypomnijmy, że zaangażowanie OFE na giełdzie jest bliskie ustawowym maksimom.

Kolejnym niedobrym sygnałem są wiadomości napływające ze świata. Kolejna porcja informacji z gospodarki Wielkiej Brytanii rozczarowała, co utwierdza inwestorów w przekonaniu, że problemy gospodarki USA mogą nie być wyizolowanym zjawiskiem. Równocześnie coraz bardziej niespokojnie jest w Azji. W poprzednich dniach nerwowość zwiększały działania zmierzające do ograniczenia narastania spekulacyjnych baniek w Indiach (wyższe rezerwy obowiązkowe) i Chinach (niepotwierdzone informacje mediów o zaleceniu dla rządowych funduszy emerytalnych ograniczenia udziału akcji w portfelach). Tym razem źle odebrane zostało wycofanie się na jakiś czas z zapowiadanej zgody dla mieszkańców Państwa Środka inwestowania w Hong Kongu. To wywołało największy spadek od ponad 6 lat na giełdzie w Hong Kongu.

Głównym wydarzeniem były jednak doniesienia o dalszych kłopotach amerykańskich banków z instrumentami powiązanymi z rynkiem kredytów hipotecznych. Tym razem zaniepokojenie wywołał Citigroup, zapowiadając odpisanie dalszych 11 mld USD. Nie chodzi tu tylko o robiące wrażenie kwoty wchodzące w grę, ale również wpływ tych strat na politykę banków. Z ankiety Fed wynika, że w ostatnich trzech miesiącach zacieśnione zostały rygory przyznawania kredytów, a równocześnie spadło zainteresowanie zadłużaniem się.

Wpływu wiadomości dotyczących sektora bankowego nie był w stanie zrekompensować zaskakująco dobry odczyt październikowego indeksu ISM dla sektora usług. To najlepiej pokazuje zmianę nastrojów na giełdzie w USA w ostatnich dniach. Przed środową decyzją Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych rynek miał skłonność do ignorowania złych informacji wskazując na utrzymujący się optymizm. Obecnie pomijanie dobrych wiadomości ma negatywny wydźwięk i przekonuje, że trend zmienia się na zniżkowy. Potwierdziło się też, że sama obrona wsparcia na wysokości 1500 pkt dla S&P 500, jaka miała miejsce w ostatni piątek to zbyt mało, by snuć pozytywne scenariusze. Nie doszło nawet do dobicia. Jednocześnie jednak ta bariera wciąż nie została przełamana, więc ten ważny sygnał do pozbywania się akcji nie pojawił się. Po przekroczeniu tego wsparcia prawdopodobieństwo testowania sierpniowego dołka istotnie się zwiększy. Pozostaje czekać na to, czy takie rozstrzygnięcie zapadnie. Lekkim optymizmem powiałoby, gdyby S&P 500 wyszedł ponad 1520 pkt. To przynajmniej na jakiś czas zażegnywałoby groźbę dalszego spadku.

Najważniejsze wydarzenia z 5 listopada 2007 r.:

* Październikowy indeks PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii wypadł słabiej niż oczekiwano – wyniósł 53,1 pkt, najmniej od 4,5 roku
* Wrześniowa produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła o 0,6% w porównaniu z sierpniem – był to wynik gorszy od prognozowanego
* Październikowy indeks aktywności amerykańskiego sektora usług wyniósł 55,8 pkt, co oznaczało wzrost wobec września – rezultat był lepszy od spodziewanego
* Największą zniżkę od 11 września 2001 r. odnotowała giełda w Hong Kongu – przecena sięgnęła 5%
* Przed dalszymi odpisami związanymi z utratą wartości przez instrumenty powiązane z rynkiem kredytów w USA ostrzegł największy bank amerykański, czyli Citigroup – odpisy mają wynieść 11 mld USD
* Ministerstwo Finansów szacuje październikową inflację w Polsce na 3%

Dziś na rynkach
6 XI 2007 r.

* Zgodnie z oczekiwaniami wrześniowy indeks wyprzedzający koniunktury w japońskiej gospodarce pierwszy raz od dekady spadł do 0% - sygnalizuje to zwolnienie gospodarki w perspektywie 3-6 miesięcy
* Niejednoznacznie zachowały się giełdy w Azji – trochę spadły japońska i chińska, wyraźnie w górę poszły ceny akcji w Korei i Hong Kongu
* We wtorek przed południem wciąż pod presją pozostawał dolar, drożało złoto i ropa naftowa
* Wrześniowa sprzedaż detaliczna w strefie euro
* Wskaźnik inflacji PPI w strefie euro za wrzesień
* Niemieckie zamówienia fabryczne we wrześniu
* Ostateczna wartość indeksów PMI dla strefy euro za październik

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.