Świąteczny nastrój na GPW

Świąteczny nastrój na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-10-31 (17:44)

Dzisiejsza sesja przebiegała bardzo spokojnie. Indeksy przez większą część dnia utrzymywały się poniżej poziomów z wczorajszego zamknięcia. Po obrotach towarzyszących dzisiejszym notowaniom widać, że większość graczy wstrzymuje się z decyzjami do piątku, oczekując na wieczorną decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych w USA.

Dzisiejszy dzień obfitował w mnóstwo danych makroekonomiczne ze strefy euro oraz USA.
Przed południem opublikowane zostały dane dotyczące inflacji i bezrobocia w krajach UE. Dane okazały się gorsze od oczekiwań. Inflacja CPI w październiku wyniosła 2,6% (prog.2,3%), wobec 2,1% we wrześniu. Gorsze okazały się również dane o bezrobociu, które we wrześniu wyniosło 7,3% wobec prognoz na poziomie 6,9%. Najbardziej z tych odczytów może martwić wzrost inflacji, co może w perspektywie prowadzić do podwyżki stóp procentowych przez ECB.

Inwestorzy w Europie nie przejęli się gorszymi odczytami, trochę inaczej wyglądało to na GPW, gdzie indeksy zaczęły się osuwać. Inwestorzy oczekiwali jednak na ważniejsze dane makro z USA dotyczące m.in. wzrostu PKB, które miały zostać opublikowane później.

W drugiej części dnia, przed otwarciem notowań na Wall Street opublikowane zostały dane makro z USA. Na początku podano informacje o zatrudnieniu w sektorze prywatnym, które okazały się lepsze od oczekiwań. Okazało się, że nowa liczba miejsc pracy w tym sektorze wyniosła 106tys. wobec prognoz na poziomie 60tys. Niedługo później opublikowano dane o wzroście PKB w III kwartale w USA. Amerykańska gospodarka według wstępnych danych rozwijała się lepiej od prognoz. Wzrost PKB wyniósł 3,9% (prog.3,1%) wobec wzrostu o 3,8% w poprzednim kwartale.

Lepsze od oczekiwań dane z USA spowodowały, że indeksy w Warszawie zaczęły zbliżać się do poziomów bliskich wczorajszemu zamknięciu. Inwestorzy oczekiwali na otwarcie sesji na Wall Street oraz na dalsze raporty makro z USA. O godzinie 14.00 RPP podała komunikat w sprawie stóp procentowych w Polsce, które zgodnie z oczekiwaniami pozostały na tym samym poziomie 4,75%.

Wzrosty na początku sesji w USA nie pomogły sytuacji na GPW. Okazało się, że ważniejsza dla inwestorów okazała się publikacja indeksu Chicago PMI, pokazująca jak rozwijała się gospodarka w rejonie Chicago. Wskaźnik pierwszy raz od lutego br. spadł poniżej 50 pkt. sygnalizując recesję w tym regionie. Po tych danych indeksy w Warszawie zaczęły systematycznie się osuwać, zbliżając się do dziennych sesyjnych minimów.

Końcówka notowań na GPW okazała się trochę lepsza, co pozwoliło zakończyć indeksom dzisiejszy dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. W drugiej części dnia zainteresowanie inwestorów przyciągnęły najbardziej małe spółki, a indeks sWIG80 zanotował niewielki spadek o 0,03%.

Indeks WIG stracił na zamknięciu 0,37%, a WIG20 0,34%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji były niewielkie i ledwo przekroczyły 1,1 mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zwycięzcy i przegrani 2024 roku

Zwycięzcy i przegrani 2024 roku

2024-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Przedostatnia w 2024 roku sesja na Wall Street przedłuża rozpoczętą w zeszłym tygodniu wyprzedaż, natchnioną przede wszystkim realizacją zysków po wyjątkowo byczym grudniu. Na indeksach wciąż najbardziej ciążą technologiczne blue chipy: traci całe Magnificent 7, z wyjątkiem Nvidii, której akcje odbijają na ten moment 0,4%. Niepewność wzrosła również za sprawą grudniowego odczytu Chicago PMI, który spadł trzeci miesiąc rzędu do 36,9 (prognoza: 42,5), osiągając tym samym drugi najgorszy wynik w 2024 roku.
Amerykanie wydali w tym roku jeszcze więcej na świąteczne zakupy

Amerykanie wydali w tym roku jeszcze więcej na świąteczne zakupy

2024-12-27 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki weszły w ostatnie dni handlu tego roku lekkimi odbiciami. Francuski CAC40 wraz ze szwajcarskim SMI wzrastają dziś ok. 0,8%, Niemiecki DAX testował dziś okolice 19 985 pkt, jednak notowania w drugiej połowie sesji lekko zmniejszyły wzrosty i finalnie, choć indeks zakończył dzień na prawie 0,6% plusie, nie przebił bariery 20 000 pkt. Na tle głównych europejskich rynków polska giełda wypadła blado. WIG20 traci ponad 0,1% w poświątecznej sesji, WIG zyskuje 0,1%.
Przyszłość byków po pivocie Fed

Przyszłość byków po pivocie Fed

2024-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Wzrosty na Wall Street nieco zwolniły, jednak jastrzębi zwrot Fed nie przytłoczył rynkowego sentymentu. Napływające w tym tygodniu dane makroekonomiczne wciąż podtrzymują optymizm, który balansuje bardziej konserwatywną postawę amerykańskiego banku centralnego. Najwyższe od trzech lat PMI dla usług, poprawiona sprzedaż detaliczna i przekraczające prognozy dane o PKB za III kwartał 2024 (3,1% vs oczekiwane 2,8%) wspierają nastroje inwestorów.
Duże przetasowanie na rynku samochodowym

Duże przetasowanie na rynku samochodowym

2024-12-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy w większości notowały dziś wzrosty, choć sentyment pozostaje dalej w większości senny. Liderem wśród głównych zagranicznych indeksów był dziś CAC40, który wzrósł o 0,3%. DAX, brytyjski FTSE oraz włoski IT40 zamknęły się w okolicach 0,1% wzrostu. STOXX Europe 600 skończył sesję na prawie 0,2% wzroście. Negatywny sentyment widać jedynie na szwajcarskim SMI, który stracił dziś 0,9%.
Niepohamowany optymizm na Wall Street

Niepohamowany optymizm na Wall Street

2024-12-16 Komentarz giełdowy XTB
Nowy tydzień rozpoczyna się wyraźnym optymizmem na Wall Street, które wyczekuje świątecznego prezentu w postaci obniżki stóp procentowych w USA. Pomimo wyraźnych sygnałów ze strony Fed, że obecny klimat gospodarczy nie wywiera presji na kolejne cięcia, na rynkach pieniężnych panuje niemal konsensus wobec środowej obniżki o 25 pb. Optymizmowi w żaden sposób nie zaszkodziły lekko wyższe odczyty CPI i PPI za ostatni miesiąc, a będąca istotną zmienną wysoka inflacja usług pozostaje w trendzie spadkowym.
Mocne przeceny na spółkach gamingowych

Mocne przeceny na spółkach gamingowych

2024-12-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejski rynek skończył dzisiejszą sesję z marginalnymi wzrostami. DAX zyskał 0,1%, szwajcarski SMI notuje prawie 0,3% wzrost, a włoski IT40 zyskał prawie 0,4%. Francuski CAC40 kończy sesję na poziomie zbliżonym do wczorajszej ceny zamknięcia. Sentymentowi rynkowemu nie pomogła dzisiejsza decyzja EBC o obniżce stóp procentowych, która pozostała zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Wypowiedź prezes banku centralnego na konferencji po decyzji przejawiała lekkie gołębie nuty, wobec obaw EBC o sytuację gospodarczą na Starym Kontynencie.
Rynki pod dyktandem geopolityki

Rynki pod dyktandem geopolityki

2024-12-09 Komentarz giełdowy XTB
Na nastroje inwestorów w USA znacząco wpływają dziś wydarzenia z Chin. Notowane na Wall Street chińskie spółki przewodzą dzisiaj zyskom (m.in. Alibaba: +8,5%; Baidu: +9,5%; PDD: +11,9%) po tym jak biuro polityczne Komunistycznej Partii Chin zapowiedziało luźniejszą politykę monetarną oraz bardziej proaktywne prowadzenie polityki fiskalnej w 2025 roku.
Możliwe przetasowania w indeksie Nasdaq 100?

Możliwe przetasowania w indeksie Nasdaq 100?

2024-12-03 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy rozpoczynają sesję od ostrożnego pesymizmu. Główne indeksy notują spadki, S&P 500 traci 0,2%, Nasdaq 100 spada o 0,1%, a Dow Jones traci 0,3%. Odczyt danych JOLTS z amerykańskiego rynku pracy okazał się wyższy od oczekiwań (7,74 mln wobec szacowanego 7,52 mln). Co więcej, wskaźnik pracowników decydujących się odejść z pracy wzrósł do 2,1% z 1,9% w poprzednim miesiącu. Wzrost wskaźnika z reguły oznacza większą pewność pracowników dotyczących stabilności na rynku pracy.
WIG20 najsilniejszy w Europie. Polityczny marazm na giełdzie w Paryżu

WIG20 najsilniejszy w Europie. Polityczny marazm na giełdzie w Paryżu

2024-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy wrócili na Wall Street po Święcie Dziękczynienia w relatywnie dobrym nastroju. Nasdaq otwiera nowy miesiąc byczym zyskiem 1%, głównie za sprawą Tesli (+3,1%), Intela (+3,7%) czy Trade Desku (+5,3%); rosną także pozostałe spółki “Magnificent Seven”. Absolutnym liderem jest za to Super Micro Computer (+31,5%), które rozbudziło entuzjazm w całym sektorze półprzewodników po tym jak niezależny raport oczyścił spółkę z zarzutów nieprawidłowości w działaniach kierownictwa czy zarządu. Na zielono również S&P500 (+0,25%), natomiast tracą Dow Jones (-0,3%) oraz Russell 2000 (-0,15%).
Europejskie indeksy na plusie, TEXT mocno w górę po wynikach

Europejskie indeksy na plusie, TEXT mocno w górę po wynikach

2024-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie zakończyły dzień na plusie, z niemieckim DAX 40 zyskującym 0,71% i francuskim CAC 40 rosnącym o 0,42%. W regionie pozytywnie wyróżniał się również austriacki ATX20 ze wzrostem o 0,54% oraz włoski FTSE MIB z wynikiem +0,50%. Dziś z powodu Święta Dziękczynienia giełda w USA pozostawała zamknięta.