Świąteczny nastrój na GPW

Świąteczny nastrój na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-10-31 (17:44)

Dzisiejsza sesja przebiegała bardzo spokojnie. Indeksy przez większą część dnia utrzymywały się poniżej poziomów z wczorajszego zamknięcia. Po obrotach towarzyszących dzisiejszym notowaniom widać, że większość graczy wstrzymuje się z decyzjami do piątku, oczekując na wieczorną decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych w USA.

Dzisiejszy dzień obfitował w mnóstwo danych makroekonomiczne ze strefy euro oraz USA.
Przed południem opublikowane zostały dane dotyczące inflacji i bezrobocia w krajach UE. Dane okazały się gorsze od oczekiwań. Inflacja CPI w październiku wyniosła 2,6% (prog.2,3%), wobec 2,1% we wrześniu. Gorsze okazały się również dane o bezrobociu, które we wrześniu wyniosło 7,3% wobec prognoz na poziomie 6,9%. Najbardziej z tych odczytów może martwić wzrost inflacji, co może w perspektywie prowadzić do podwyżki stóp procentowych przez ECB.

Inwestorzy w Europie nie przejęli się gorszymi odczytami, trochę inaczej wyglądało to na GPW, gdzie indeksy zaczęły się osuwać. Inwestorzy oczekiwali jednak na ważniejsze dane makro z USA dotyczące m.in. wzrostu PKB, które miały zostać opublikowane później.

W drugiej części dnia, przed otwarciem notowań na Wall Street opublikowane zostały dane makro z USA. Na początku podano informacje o zatrudnieniu w sektorze prywatnym, które okazały się lepsze od oczekiwań. Okazało się, że nowa liczba miejsc pracy w tym sektorze wyniosła 106tys. wobec prognoz na poziomie 60tys. Niedługo później opublikowano dane o wzroście PKB w III kwartale w USA. Amerykańska gospodarka według wstępnych danych rozwijała się lepiej od prognoz. Wzrost PKB wyniósł 3,9% (prog.3,1%) wobec wzrostu o 3,8% w poprzednim kwartale.

Lepsze od oczekiwań dane z USA spowodowały, że indeksy w Warszawie zaczęły zbliżać się do poziomów bliskich wczorajszemu zamknięciu. Inwestorzy oczekiwali na otwarcie sesji na Wall Street oraz na dalsze raporty makro z USA. O godzinie 14.00 RPP podała komunikat w sprawie stóp procentowych w Polsce, które zgodnie z oczekiwaniami pozostały na tym samym poziomie 4,75%.

Wzrosty na początku sesji w USA nie pomogły sytuacji na GPW. Okazało się, że ważniejsza dla inwestorów okazała się publikacja indeksu Chicago PMI, pokazująca jak rozwijała się gospodarka w rejonie Chicago. Wskaźnik pierwszy raz od lutego br. spadł poniżej 50 pkt. sygnalizując recesję w tym regionie. Po tych danych indeksy w Warszawie zaczęły systematycznie się osuwać, zbliżając się do dziennych sesyjnych minimów.

Końcówka notowań na GPW okazała się trochę lepsza, co pozwoliło zakończyć indeksom dzisiejszy dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. W drugiej części dnia zainteresowanie inwestorów przyciągnęły najbardziej małe spółki, a indeks sWIG80 zanotował niewielki spadek o 0,03%.

Indeks WIG stracił na zamknięciu 0,37%, a WIG20 0,34%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji były niewielkie i ledwo przekroczyły 1,1 mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.