Złe wiadomości nie przeszły bez echa?

Złe wiadomości nie przeszły bez echa?
Data dodania: 2007-10-31 (09:42) Komentarz Expandera

Wtorkowe notowania nie mogły się zakończyć inaczej – kolejna porcja złych wiadomości ze świata wywołała realizację zysków na zagranicznych giełdach. Złe perspektywy gospodarcze przestała rekompensować wizja tańszego pieniądza.

Nasz parkiet szedł w ostatnich dniach w górę przede wszystkim dlatego, że globalne nastroje były dobre, więc logiczne było, że gdy się one pogorszą indeksy pójdą w dół.

Logika zachowań znalazła też odzwierciedlenie w notowania w poszczególnych segmentach rynku. W poniedziałek najsłabiej wypadły małe spółki, co pokazywało, że brakuje chętnych na ich akcje. Nie było powodów, by wczoraj ci kupujący się pojawili, więc sWIG80 wypadł blado. Wielkość spadku była zbliżona w segmencie największych firm, które ostatnio najbardziej zyskiwały. Tu cieniem położyło się głównie osłabienie koniunktury na zagranicznych parkietach, a także spadek cen surowców. Ucierpiał szczególnie KGHM w wyniku wyraźnej obniżki ceny miedzi. W ostatnim czasie zauważalna była dysproporcja między notowaniami tego surowca a ropy naftowej. Podczas gdy ta ostatnia mocno drożała miedź raczej stała w miejscu. To może dziwić, gdyż to właśnie metale generalnie są mocniej skorelowane z kursem dolara. Widać w tym wszystkim, jak duże obawy są związane z kryzysem na rynku nieruchomości, który jest jednym z elementów kształtujących popyt na metale.

Przebieg wczorajszej sesji nie zmienił faktu, że od bardziej długoterminowych rozstrzygnięć warszawska giełda wciąż jest jeszcze daleko. Bez udziału mniejszych firm trudno myśleć o biciu rekordów przez WIG, a z drugiej strony ciągle napływające wiadomości ze świata stawiają pod znakiem zapytania kontynuację wzrostu na globalnych parkietach.

We wtorek praktycznie wszystkie ważne informacje były złe. Na czoło wysuwał się sierpniowy, ósmy z rzędu, spadek indeksu S&P/Case Shiller, uznawanego za najbardziej wiarygodny miernik cen domów w USA. Zniżka była największa od początku wyliczania indeksu (4,4% r/r) i sprowadziła jego wartość do najniższego poziomu od dwóch lat. Słabiej od oczekiwań wypadł indeks nastrojów konsumentów, który również wrócił do poziomu sprzed dwóch lat. Na Starym Kontynencie inwestorzy pozostawali pod wrażeniem pokaźnych, wyraźnie większych od spodziewanych, strat banku UBS. Spotęgowane zostały październikowym spadkiem indeksu PMI, obrazującego sprzedaż detaliczną w strefie euro, poniżej 50 pkt, wyznaczających granicę oddzielającą rozwój od recesji w sektorze. Na nastrojach w Azji niekorzystnie odbiła się decyzja o podniesieniu w Indiach wysokości obowiązkowych rezerw, mająca na celu ograniczyć napływ pieniędzy do gospodarki, szczególnie zza granicy. W minionym tygodniu zaostrzono w tym kraju kontrolę inwestycji giełdowych przez zagraniczny kapitał. To jeden z rynków najmocniej rosnących w tym roku, więc wszelkie działania dotyczące schłodzenia na nim koniunktury mają wpływ na to, co dzieje się na wszystkich emerging markets.

Niepokojące było to, że inwestorzy nie chcieli czekać na podejmowaną w USA środowym wieczorem decyzję w sprawie stóp procentowych. Może ona zadecydować o bilansie całego tygodnia. Można przypuszczać, że nie sama decyzja będzie dla rynków sygnałem, ale jej uzasadnienie. Przypomnijmy - inny wydźwięk ma obniżka stóp wtedy, gdy wymaga tego gospodarka, a inny, gdy pozwala na to inflacja. Inaczej wygląda pozostawienie kosztu pieniądza na niezmienionym poziomie ze względu na potencjalne zagrożenia inflacyjne, a inaczej, gdy gospodarka przybiera na sile.

Warto zauważyć, że amerykańska giełda od wrześniowej decyzji o obcięciu stóp procentowych nie wykonała istotnego ruchu w górę. Sesję, na której doszło do obniżenia kosztów pieniądza, S&P 500 zamknął na poziomie 1520 pkt. Dziś jesteśmy na wysokości 1531 pkt. Tuż przed ogłoszeniem wrześniowej decyzji indeks miał ok. 1485 pkt. To najlepiej obrazuje rozdarcie inwestorów między wiarą w skuteczność pomocy gospodarce w postaci niższych stóp procentowych, a obawami związanymi z kiepskimi wynikami gospodarki w ostatnich tygodniach.

Najważniejsze wydarzenia z 30 października 2007 r.:

* Większe od spodziewanych straty poniósł w III kwartale bank UBS
* Indie podniosły poziom rezerw obowiązkowych dla banków czwarty raz w tym roku, by ograniczyć napływ kapitału zagranicznego
* We wrześniu wzrosła nieoczekiwanie stopa bezrobocia w Japonii, do 4%
* Październikowa stopa bezrobocia w Niemczech wyniosła 8,7%, najmniej od 1993 r.
* Wskaźnik PMI dla sprzedaży detalicznej w strefie euro spadł w październiku poniżej 50 pkt, co oznacza pogarszanie się sytuacji
* Sierpniowy indeks S&P/Case Shiller, uznawany za najbardziej wiarygodny miernik cen domów w USA, spadł o 4,4% w porównaniu z tym samym miesiącem 2006 r. To najgorszy wynik od rozpoczęcia obliczania tego indeksu w 2001 r.
* Indeks zaufania amerykańskich konsumentów za październik wypadł znacznie poniżej oczekiwań. Osiągnął 95,6 pkt, najmniej od dwóch lat
* Inwestorów rozczarowały wyniki US Steel oraz prognozy Procter&Gamble, w których wspomniano o negatywnym wpływie drogich surowców na marże

Dziś na rynkach
31 X 2007 r.

* Bank Japonii obniżył prognozę wzrostu dla gospodarki Kraju Kwitnącej Wiśnie na ten rok z 2,1% do 1,8%, podtrzymując jednocześnie wolę „normalizowania” stóp procentowych, co oznacza ich podwyżki w przyszłości
* Liczba rozpoczętych budów w Japonii we wrześniu spadła o 44%, do najniższego poziomu od 40 lat – spodziewano się spadku o 31,2%
* Wrześniowa sprzedaż detaliczna w Niemczech
* Ceny domów w Wielkiej Brytanii w październiku
* Indeks zaufania konsumentów w strefie euro w październiku
* Wrześniowa stopa bezrobocia w Eurolandzie
* Szacunkowa wartość inflacji CPI w październiku w strefie euro
* Raport o liczbie nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA w październiku
* Amerykański PKB w III kwartale
* Wydatki budowlane we wrześniu w USA
* Decyzja Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.