Bank Anglii też może drukować

Bank Anglii też może drukować
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-09-23 (10:23)

Środa była dniem na przetrawienie wtorkowych zmian w komunikacie Fed. Mimo, iż rentowności obligacji w Europie spadały tym razem bardziej niż w USA, euro nadal zyskiwało do dolara, osiągając poziom najwyższy od pięciu miesięcy.

Euro zyskiwało bardzo wyraźnie również wobec funta, po tym, jak minutes z ostatniego posiedzenia Banku Anglii wskazały, iż rośnie prawdopodobieństwo kolejnego rozluźnienia polityki pieniężnej. Na rynkach giełdowych nastąpiło niewielkie ochłodzenie nastrojów – w Warszawie kontrakty na WIG20 cały czas testują tegoroczne maksima.

EURGBP – Rośnie prawdopodobieństwo podjęcia działań przez BoE

Zgodnie z przewidywaniami, publikacja raportu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii dostarczyła emocji na rynku funta. W Radzie Banku nie ma jednomyślności co do kierunku działań Banku w najbliższym terminie, jednak część członków (prawdopodobnie z prezesem), która wyrażała obawy o stabilność ożywienia na Wyspach, stwierdziła, iż prawdopodobieństwo dodatkowych akcji od ostatniego posiedzenia wzrosło. Na tę właśnie sentencję gwałtownie zareagowały rynki. Przede wszystkim wyraźnie obniżyły się rynkowe stopy dla funta (spread do amerykańskiej 10-latki, na której też odnotowano dalszy spadek rentowności, obniżył się o 12 bp), a w konsekwencji funt tracił, głównie w relacji do będącego na fali euro, ale także wobec franka.

Konsekwencje są niebagatelne, gdyż parze EURGBP udało się pokonać maksima z lipca (0,8530). Równość ruchu właśnie z tym z pierwszej połowy lipca sytuowałaby opór na poziomie 0,8607, nieco wyżej (ok. 0,8620) jest górna granica kanału wzrostowego, w którym poruszają się notowania. Tym samym to silne opory, które mogą zachęcać do realizacji zysków. Impulsu należy szukać głównie w zdarzeniach na rynkach globalnych, gdyż kolejne istotne dane z Wysp dopiero w przyszłym tygodniu (finalny PKB za drugi kwartał oraz PMI dla przemysłu).

EURUSD – najwyżej od 5 miesięcy

Kontynuację silnych zwyżek notowaliśmy na parze EURUSD i to pomimo faktu, iż tym razem to rentowności w Europie malały szybciej niż w USA, niejako nadganiając zaległości z wtorku. Para przy drugiej próbie pokonała sierpniowe maksima (warto zauważyć, iż pierwsza nieudana próba doprowadziła do realizacji zysków spod samego oporu) 1,3334, osiągając wczoraj poziom 1,3439. Tym samym można powiedzieć, iż cel kupujących na interwale dziennym został zrealizowany z nawiązką.

W tej sytuacji warto przyjrzeć się notowaniom na wyższym interwale czasowym. Na interwale miesięcznym para pokonała już przyspieszoną linię trendu (spadkowego) – szybciej niż w podobnym nieco przypadku z początku 2009 roku, kiedy po silnych spadkach mieliśmy szpulkę (tak jak obecnie), odbicie w górę w stylu gwiazdy porannej (również tak jak obecnie), korektę w dół (obecnie w mniejszej skali) i znów szpulkę nieco wyżej (tego elementu obecnie brakuje). Gdyby podobnie jak na początku 2009 roku pokonanie przyspieszonej linii trendu miało zaowocować wzrostami w rejon górnego ograniczenia kanału spadkowego, mówilibyśmy o poziomach 1,42-1,44 w perspektywie kilku miesięcy. Wcześniej mamy poziom 1,39, czyli 61,8% zniesienie spadków. Od strony fundamentalnej dla euro największym zagrożeniem są kwestie fiskalne. Pomimo tak silnego wzrostu notowań euro, spready kredytowe pozostały w okolicach rekordowych poziomów (Irlandia, Portugalia) lub wzrosły, zbliżając się do tych wartości (Hiszpania, Włochy).

Rynki akcji – rozgrywka do końca tygodnia

Optymizm na rynkach akcji po komunikacie Fed dość szybko wyparował, gdyż jak argumentowaliśmy we wczorajszym komentarzu – nie jest on dla rynków akcji specjalnie korzystny. Póki co na rynkach akcji mamy zatem wyczekiwanie. Szczególnie duże napięcie ma miejsce w Warszawie, gdzie testujemy tegoroczne maksima. Zamknięcie tygodnia będzie ważne dla dalszego rozwoju sytuacji z technicznego punktu widzenia. Wzrosty przed końcem tygodnia i tym samym biała świeca tygodniowa, dawałyby szansę na kontynuację zwyżki w rejon 2700 pkt. (dla kontraktów na WIG20), przecena w okolice 2560 pkt. lub niżej utworzyłaby spadającą gwiazdę. Układ szpulka + gwiazda w kwietniu zainicjował korektę na warszawskim rynku.

W kalendarzu – rynek pracy, sprzedaż domów w USA

Niezdecydowane rynki akcji dostaną dziś dwa impulsy, którymi będą dane z USA. O 14.30 poznamy tygodniowe dane z rynku pracy (konsensus 450 tys.), zaś o 16.00 sprzedaż domów w sierpniu (konsensus 4,1 mln). Dane tygodniowe w ostatnich tygodniach pokazały poprawę, więc tym razem większe emocje towarzyszyć będą tej drugiej publikacji. W rezultacie wycofania ulg podatkowych, w lipcu sprzedaż domów używanych załamała się (spadek z 5,3 do 3,8 mln) i rynek ma nadzieję, iż przynajmniej dno jest już za nami. Wcześniej opublikowane zostaną wstępne wskaźniki PMI dla strefy euro (godz. 9.58, dla Niemiec 9.28).

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.