Czarne chmury zażegnane

Czarne chmury zażegnane
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-09-06 (09:12)

Wrzesień to statystycznie najgorszy miesiąc dla rynków akcji. Nic dziwnego więc, że przed tygodniem pełnym najważniejszych danych z amerykańskiej gospodarki inwestorzy obawiali się najgorszego scenariusza. Tymczasem dane generalnie nie były tak złe, jak oczekiwał rynek.

Wygląda zatem na to, iż kolejny miesiąc może faworyzować kontrariańskie podejście na rynku akcji. Dla rynku walutowego, dane są szansą na zwrot w notowaniach EURCHF. Na parach EURUSD i USDJPY cały czas czekamy na rozstrzygnięcie.

USA – dane lepsze, ale bez przełomu

Zatrudnienie w sektorze prywatnym amerykańskiej gospodarki wzrosło o 67 tys., a dane za lipiec skorygowano dodatkowo o 36 tys. w górę. Tym samym dane okazały się lepsze niż wynikałoby z mniej istotnych publikacji takich jak dane tygodniowe, czy raport ADP (w tym miejscu należy jednak zaznaczyć, iż wiosną raport rządowy mylnie wskazał na poprawę sytuacji na rynku pracy, podczas gdy w ADP takiej poprawy nie było widać). Dane sugerują również, że chociaż przedsiębiorstwa nadal niechętnie zatrudniają, przynajmniej nie idą w kierunku dalszych zwolnień w reakcji na okres słabszego wzrostu. W połączeniu z wyższym indeksem ISM dla przemysłu i stabilnym Conference Board sugeruje to raczej tzw. soft patch (czyli okres anemicznego ożywienia) niż scenariusz deflacyjny. To istotna różnica, gdyż rynki (zwłaszcza stopy procentowej) w coraz większym stopniu skłaniały się w kierunku wyceny tego drugiego.

Jeśli lepsze dane z USA nie były jedynie epizodem, oznaczać będą przede wszystkim zatrzymanie wzrostów cen obligacji, co może mieć też implikacje dla notowań USDJPY, choć póki co zwrotu na tej parze nie widać. Dla rynków akcji dane są wsparciem, ale po silnej zwyżce w minionym tygodniu (strach zastąpiło uczucie ulgi), raczej nie należy spodziewać się wzrostów w podobnym tempie. Dla notowań kontraktów na S&P500, które przy okazji danych pokonały poziom 1098 pkt. (cel minimum po obronie wsparcia 1037 pkt.), jest szansa na poziom 1147 pkt. Jednocześnie w przypadku niemieckiego indeksu DAX30, znacząco wzrosły szanse na ustanowienie nowych tegorocznych maksimów, co może pomóc osiągnąć podobny cel w przypadku kontraktów na WIG20. W dłuższym horyzoncie czasowym, dla rynków akcji nadal bardzo prawdopodobnym jest szeroka konsolidacja, która dobrze korespondowałaby ze scenariuszem „soft patch”.

Wyborcze obietnice w USA

W USA zbliżają się wybory do Kongresu, a wraz z nimi pojawiają się obietnice polityków. Po okresie słabszych danych makroekonomicznych przeważają głosy, iż należy wykorzystać okres niskich stóp procentowych do dodatkowego stymulowania gospodarki. Pomysł prezydenta Obamy, to m.in. bezterminowe przedłużenie ulg dla firm na badania i rozwój, których koszt w trakcie kolejnej dekady mógłby sięgnąć 100 mld USD. Być może jednak, nie skończy się na tak „skromnych” sumach. Część amerykańskich ekonomistów głośno namawia rządzących do zwiększenia długu i finansowania dużych projektów infrastrukturalnych.

EURCHF – podwójny młot na tygodniowym

Paradoksalnie parą na rynku walutowym, która w ostatnim czasie najsilniej i najbardziej bezpośrednio reaguje na dane z amerykańskiej gospodarki jest EURCHF (bez udziału dolara!). Tym samym publikacja danych z rynku pracy nie była jej obojętna. Wyraźny wzrost po lepszych danych zaowocował całkiem ciekawą sytuacją techniczną. Drugi tydzień z rzędu powstała bowiem formacja młota, co po okresie silnych spadków oznacza szansę na wzrosty, zwłaszcza, że korpusy wspomnianych świec znajdują się powyżej minimum z końca czerwca. Jeśli scenariusz wzrostowy będzie realizowany, pierwszym oporem będzie 1,3257 (minimum szpulki z początku lipca), kolejnym zaś górne ograniczenie przyspieszonego kanału spadkowego, w którym znajdują się notowania (obecnie nieco powyżej 1,36).

W kalendarzu – o stopach w Azji

W odróżnieniu od ostatniego tygodnia, tym razem kalendarz danych z amerykańskiej gospodarki jest bardzo ubogi. Mamy tu tylko dane tygodniowe z rynku pracy oraz bilans handlowy (obydwie publikacje w czwartek), a do tego Amerykanie tydzień zaczynają od dnia wolnego. W kalendarzu dominować będą Australia i Kanada. W obydwu przypadkach mamy zarówno decyzje ws. stóp procentowych, jak i kluczowe dane wpływające na decyzje podejmowane przez banki centralne. Jako, że AUD i CAD dostały wsparcie po publikacji danych z USA, ten tydzień może być na tych rynkach ciekawy. Poniedziałek zapowiada się dość sennie i zapewne emocje rozpoczną się w trakcie wtorkowej sesji azjatyckiej. Mamy tu właśnie decyzję RBA (niedawno spekulowało się jeszcze o obniżce stóp w Australii, jednak po silnych danych o PKB i ostatnich danych z USA, taki ruch jest wykluczony) oraz oficjalne posiedzenie Banku Japonii. Przypomnijmy, iż tydzień temu na specjalnym posiedzeniu Bank Japonii podjął decyzję o rozszerzeniu programu pożyczek dla sektora finansowego. Nieoficjalnym celem było osłabienie jena, jednak pomimo sprzyjających okoliczności na rynkach globalnych, USDJPY pozostaje w okolicach 15-letnich minimów. Po tak krótkim czasie BoJ raczej nie zdecyduje się na dodatkowe działania (byłoby to aktem desperacji), jednak cały czas będzie pod presją, a to będzie sprzyjać rynkowym spekulacjom.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.