Zaskakujący wzrost ISM

Zaskakujący wzrost ISM
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-09-02 (10:09)

Po nieco zaskakującym wzroście indeksu nastrojów Conference Board, wzrost wskaźnika aktywności w amerykańskim przemyśle zaskoczył jeszcze bardziej. Zignorowane zostały natomiast słabsze dane z rynku pracy, a to właśnie ten temat będzie dominował dziś i jutro.

Rynki akcji – ISM w górę po trzech miesiącach spadków

Pomimo wyraźnych spadków w regionalnych indeksach aktywności (przede wszystkim wskaźnika Filadelfia Fed, który obniżył się do najniższego od ponad roku poziomu), ogólnokrajowy ISM odnotował wzrost z 55,5 do 56,3 pkt., podczas gdy rynek oczekiwał spadku do poziomu 53 pkt. Struktura wzrostu wskaźnika nie budzi większych podejrzeń. Co prawda, jest to po części rezultat wzrostu cen i zapasów u klientów, ale odnotowano również wzrost produkcji i, co ważne, zatrudnienia (subindeks zatrudnienia wzrósł do 60,4 pkt., zaprzeczając poniekąd sygnałom płynącym z danych tygodniowych czy ADP). Warto podkreślić, iż ISM pozytywnie zaskoczył drugi miesiąc z rzędu. Trudno oczekiwać, aby rozbieżność pomiędzy wskaźnikami regionalnymi a krajowym ISM utrzymywała się znaczenie dłużej. Ciekawym będzie zatem w którą stronę nastąpi dostosowanie. Tymczasem jednak lepszy ISM oznacza, iż gospodarka nie zwalnia w sposób gwałtowny. A skoro aktywność nadal rośnie, jest szansa na poprawę sytuacji na rynku pracy za jakiś czas.

Co ciekawe, na Wall Street największe wzrosty mieliśmy zaraz po otwarciu, czyli jeszcze przed publikacją danych. Lepsze dane pozwoliły natomiast uniknąć realizacji zysków. Tymczasem na publikację danych (również tych słabych z rynku pracy) najsilniej reagowały… para EURCHF i warszawski parkiet!

W tym ostatnim przypadku niebagatelne znaczenie ma zmiana sytuacji technicznej na niemieckim indeksie DAX30, który ma bardzo duży wpływ (zwłaszcza ostatnio) na notowania na GPW. Notowania kontraktów na DAX30 w ostatni dzień sierpnia wykorzystały wsparcie tworzone przez linię trendu i lokalne minima z czerwca i lipca nieco powyżej poziomu 5800 pkt. Odbicie było na tyle silne, iż udało się nie tylko domknąć lukę z 24 sierpnia, ale także wyjść nieco powyżej linii szyi formacji RGR, która wcześniej przypieczętowała korektę spadkową. W chwili obecnej notowania stoją przed wyzwaniem pokonania przyspieszonej linii trendu (od dołu). Jeśli to się uda, a Wall Street i payrollsy nie przeszkodzą bykom, we Frankfurcie możliwe będą nowe maksima. W takich okolicznościach, nowe maksima będą również realne na GPW.

ADP – warto zachować czujność

Pomimo rynkowego optymizmu warto odnotować, iż słaby raport ADP został praktycznie zignorowany. Choć wspominaliśmy o tym, że ADP nie jest idealnym prognostykiem danych rządowych, pokazuje on jednak tendencje na rynku pracy. Co więcej, analizując ostatnie półtora roku łatwo odnotować, iż raport ADP wskazał na dokładnie takie same trendy jak raport rządowy, unikając przy tym mylących odchyleń (głównie w górę), jak dość wyraźne wzrosty zatrudnienia w sektorze prywatnym w listopadzie 2009 roku i w marcu i kwietniu roku bieżącego. Raport pokazał spadek zatrudnienia w sektorze prywatnym w sierpniu o 10 tys. i jest to pierwszy spadek od stycznia tego roku. Biorąc pod uwagę mniejszą zmienność niż w przypadku danych rządowych, takiego wskazania nie należy ignorować.

EURUSD – scenariusze spadkowe zażegnane

Wczoraj na parze EURUSD notowaliśmy silne wzrosty, powiązane generalnie z poprawą nastrojów na rynkach globalnych. Para pokonała kluczowy opór 1,2780, co pozwoliło zanegować spadkowy scenariusz korekty pędzącej. W konsekwencji udało się osiągnąć poziom 1,2850. Sytuację na parze od kilku tygodni komplikują reakcje na amerykańskie dane – wczoraj euro traciło po silnym ISM, choć generalnie zyskuje w wyniku dobrych nastrojów (również będących pochodną lepszych odczytów z USA). Na moment obecny na EURUSD mamy scenariusz konsolidacyjny, ograniczający wzrosty oporami 1,2854 i 1,2920. Wsparcia to 1,2623 i 1,2588. Odnosząc się do długoterminowych rozważań przedstawionych w miesięczniku (http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=16545), analogia do sytuacji z przełomu 2008 i 2009 sugerowałaby pojawienie się we wrześniu czegoś w rodzaju szpulki, stąd konsolidacja na parze wcale nie jest wykluczona.

W kalendarzu – claimsy i banki centralne

Koniec tygodnia to największy sprawdzian dla rynków finansowych. Pozostałe publikacje dotyczą bowiem rynku pracy, który jak dotąd rozczarowuje w największym stopniu. Dziś poznamy tygodniowe dane o nowych bezrobotnych z USA (14.30, konsensus 476 tys.). Rynek oczekuje, że odnotowana w minionym tygodniu poprawa zostanie utrzymana. Jeśli tak się stanie, będzie szansa na utrzymanie obecnych nastrojów do piątku. W kalendarzu mamy także posiedzenia europejskich banków centralnych, tj. Banku Anglii i EBC (decyzje o 13.00 i 13.45). Choć potencjalnie zawsze są to preteksty do ruchu na parach walutowych z funtem i euro, oczekuje się, iż wspomniane banki utrzymają status quo przez bliżej nieokreślony czas. W obecnych okolicznościach ważniejsza jest konferencja prezesa EBC (start o 14.30) czy minutes z posiedzenia Banku Anglii (publikowane w połowie miesiąca), które rzucają więcej światła na czynniki potencjalnych zmian w przyszłości. To jednak nie jedyne wydarzenia. O godz. 15.00 mamy wystąpienie szefa Fed nt. przyczyn kryzysu finansowego, zaś godzinę później dane o podpisanych kontraktach na sprzedaż domów (konsensus -1,3% m/m).

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.