Gilowska: euro możliwe w 2012 roku

Gilowska: euro możliwe w 2012 roku
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-10-16 (17:59)

WYDARZENIE DNIA: Sytuacja budżetu okazuje się na tyle dobra (po wrześniu rząd nadal ma nadwyżkę budżetową choć planował 30 mld PLN deficytu), że Polska szybciej spełnia kryteria przyjęcia euro. Chodzi w szczególności o deficyt sektora budżetowego, który w 2007 nie przekroczy 3 proc. PKB, co z kolei jest jednym z podstawowych kryteriów upoważniających do przyjęcia euro.

Rząd spodziewa się także, że w kolejnych latach deficyt sektora budżetowego nadal będzie się zmniejszał, a zadłużenie Polski na trwałe obniży się poniżej 50 proc. PKB. Szacunki dotyczące inflacji to utrzymanie zmian cen w celu inflacyjnym RPP. Wszytko to razem sprawia, że już od 2010 roku złoty mógłby być w korytarzu wahań ERM2, stabilizującym kurs waluty przed jej zamianą na euro. - Nie będzie żadnych ekonomicznych przeszkód, aby Polska miała euro w 2012 roku - powiedziała Zyta Gilowska, minister finansów.

SYTUACJA NA GPW

Atmosfera na światowych rynkach akcji zdecydowanie się pogorszyła i to wpłynęło na zachowanie GPW. Znów mówi się na świecie o wpływie ryzyka kredytowego na realną gospodarkę i o tym, że ten wpływ nie jest jeszcze przez giełdy zdyskontowany. Naturalnie takie opinie nie pomagają inwestorom w podjęciu decyzji o kupnie akcji.

Nie mniej po gwałtownym spadku na początku notowań inwestorzy czynili pewne próby podniesienia cen, lecz po południu - kiedy od spadków zaczęły się notowania w USA - doszło do kontynuacji przeceny.

Inwestorzy bez pardonu sprzedawali akcje banków - WIG Banki spadł o 2,7 proc. i to ten sektor pociągnął giełdę w dół.

Obroty na całym rynku podliczono na 1,5 mld PLN (na banki 435 mln PLN). Podrożały akcje 78. spółek, potaniały 215.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie parkiety tracą drugi dzień z rzędu po słabych informacjach ze spółek. Winowajcami przeceny byli tym razem producent sieci bezprzewodowych Ericsson oraz producent leków Roche, którzy opublikowali gorsze wyniki finansowe za trzeci kwartał od oczekiwań analityków. W rezultacie o godz. 17:00 niemiecki DAX tracił 0,3 proc., francuski CAC40 0,9 proc., a brytyjski FTSE był niżej o 0,5 proc. Wydaje sie, że zaczynamy odreagowanie silnych wzrostów po decyzji FED w sprawie obniżki stóp procentowych. Biorąc pod uwagę, że trwały one przez cztery tygodnie spodziewamy się kontynuacji spadków w dalszej części tygodnia. O godz. 17:00 traciły również indeksy w Stanach (S&P i Dow Jones były 0,5 proc. na minusie), co zapewne było rezultatem zamykania pozycji przez bardziej ostrożnych inwestorów przed jutrzejszymi danymi z amerykańskiego rynku nieruchomości.

WALUTY

Kurs euro spadł w ciągu dnia z 1,42 do 1,4165 USD. Niewielki wpływ na umocnienie dolara miały dane o wzroście produkcji przemysłowej w USA. Większy mogło wywrzeć oczekiwanie na spotkanie przywódców grupy G7, na którym mogłoby paść kilka zdań na temat słabości dolara, która zaczyna być niewygodna dla wszystkich zainteresowanych, poza USA.

Jen umocnił się dziś o 1,05 proc. do euro (jest najsilniejszy od tygodnia) i o 0,8 proc. do dolara (jest najmocniejszy od 10 dni).

Nie są to korzystne dla złotego zdarzenia - dolar podrożał do 2,621 PLN (w ciągu dnia nawet 2,63), euro do 3,715 PLN, a frank do 2,217 PLN.

SUROWCE

Ropa pozostaje w silnym trendzie wzrostowym w wyniku niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zagrożenie atakiem na kurdyjskich rebeliantów w północnym Iraku przez tureckie wojska obudziło obawy o stronę podażową rynku i wywindowało londyńską baryłkę brent o 1,5 proc. wyżej do poziomu 84,25 USD. Jednak po południu inwestorzy realizowali zyski i wspomniana baryłka potaniała o ponad dolara. Gdyby doszło do inwazji (co jest bardzo mało prawdopodobne - najpierw parlament turecki musiałby wyrazić zgodę), cena ropy prawdopodobnie dalej by spadła, bowiem szyby w Iraku znajdują się głównie na południu kraju i nie są zagrożone atakami.

Na rynku miedzi mamy z kolei silne spadki. Cena jednej tony spadła dziś o 1,8 proc. w wyniku informacji, że zapasy miedzi na londyńskiej giełdzie wzrosły jedenastą sesję z rzędu i są najwyższe od połowy maja.

Po porannym wzroście do rekordowych poziomów złoto silnie spadło o 1,7 proc. do poziomu 756 USD za uncję. Jest to spowodowane zarówno drożejącym dolarem jak i popołudniowymi spadkami cen ropy.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: