Polacy znów wpłacają pieniądze do funduszy

Polacy znów wpłacają pieniądze do funduszy
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-16 (11:18)

WYDARZENIE DNIA: Saldo wpłat i umorzeń do funduszy inwestycyjnych wyniosło we wrześniu plus 1,7 mld PLN - podały AnalizyOnLine powołując się na własne szacunki. Z tej kwoty najwięcej przypadło na fundusze akcji, do których trafiło 0,7 mld PLN. Do funduszy mieszanych wpłacono 0,24 mld PLN, a do stabilnego wzrostu 400 mln PLN.

Kuszące wydały się inwestorom także fundusze akcji zagranicznych co było w dużej zasługą kampanii reklamowych - 300 mln PLN przypadło na dwa fundusze Europy Środkowej, kolejne 126 mln PLN na fundusz rynków wschodzących. A przecież to fundusze azjatyckie spisywały się ostatnio najlepiej - za sprawą doskonałej koniunktury giełdowej.

SYTUACJA NA GPW

To nie była sesja o wyraźnym charakterze. Amplituda wahań WIG20 zamknęła się w 22 punktach, można więc mówić, że rynek był płaski niemal przez cały dzień. Co prawda podjęto próbę ataku na poziom rekordu wszech czasów (dla WIG20), ale nie zakończyła się ona powodzeniem.

Mimo bliskości szczytów sesja była bardzo spokojna, obroty na całym rynku podliczono na 1,38 mld PLN, co było wynikiem najsłabszym od tygodnia. Nadal utrzymuje się za to zainteresowanie akcjami spółek o średniej kapitalizacji - tutaj obroty należały do wysokich (jak na średnią dla tego segmentu rynku).

Bliskość szczytu i nieudany atak na WIG20 mogą sugerować dystrybucję akcji, ale przy tak niskich obrotach, trudno ją podejrzewać.

Wzrósł kurs 162. spółek, a spadł 127.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Amerykańskie indeksy straciły najwięcej od pięciu tygodni. Przy wysokich obrotach S&P i Dow Jones straciły po 0,8 proc. po wypowiedzi przedstawicieli banku Citigroup, którzy zapowiedzieli, że problemy na rynku ryzykownych kredytów odbiją się negatywnie na wynikach banków również w czwartym kwartale. Spowolnienie na rynku nieruchomości odbiło się negatywnie na cenach akcji spółek innych sektorów. Traciły walory Eaton po obniżeniu prognoz przychodów na rok 2007 oraz spółki branży konsumenckiej, która perspektywy wydają się nienajlepsze przy sporym potencjale spadkowym konsumpcji w Stanach. Brazylijski Bovespa wzrósł 0,8 proc.

Odreagowanie po silnym trendzie wzrostowym rozpoczęło się w Azji, gdzie Nikkei i Kospi straciły po 1,3 proc., a Hang Seng spadł o 0,5 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Budimex - od szczytów z końca kwietnia (gdy przyznano nam prowadzenie Euro2012) kurs spółki jest w nieustannym trendzie spadkowym i został już przeceniony o 60 proc. Wprawdzie ciężko mówić o poprawie atrakcyjności walorów spółki od strony fundamentalnej, kiedy pod koniec września spółka opublikowała stratę na poziomie 0,17 PLN na akcję, niemniej, wskaźnik c/wk na poziomie 3,4 nie wygląda najgorzej. Niemniej, walory spółki wydają się być wyprzedane, na co wskazuje RSI i jest szansa, że trend się wkrótce odwróci.

Fon - od ponad tygodnia spółka buduję bazę, przy bardzo małych wahaniach oraz niewielkich obrotach i należy spodziewać się wybicia z tej konsolidacji. Wydaje się, że powinno ono nastąpić w górę w związku z silnym wsparciem na poziomie 0,50 PLN oraz faktem, że przed wejściem w konsolidację spółka była w trendzie wzrostowym. Wprawdzie wskaźniki techniczne MACD i RSI pokazały ostatnio sygnały sprzedaży, jednak ich znaczenie przy niewielkiej aktywności graczy jest mniejsze.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Asseco Poland - kupiło 120.120 akcji uprzywilejowanych oraz 860.000 akcji zwykłych spółki Prokom Software od Ryszarda Krauze. Zakupione walory uprawniają do 10 proc. głosów na WZA.

JCAuto - sprzedało nieruchomość w Warszawie za cenę 15,5 mln PLN, na której znajduje się stacja naprawy pojazdów wraz z myjnią. Spółka chce ją przenieść w inne miejsce, na czym planuje zarobić 10 mln PLN brutto.

Hydrobudowa Włocławek - Remaxbud zbuduje spółce budynek administracyjny w Warszawie za co otrzyma 12,5 mln PLN. Zakończenie projektu przewidziano na koniec września 2008 roku.

Mostostal Płock - poinformował o umowach zawartych z PKN Orlen w okresie od końca czerwca do połowy października, o łącznej wartości 5,2 mln PLN. Umowy dotyczą prac mechaniczno-montażowych.

Pekao - osoba związana z prokurentem spółki sprzedała 200 akcji po cenie 266,00 PLN za jedną.

Hygienika - jeden z głównych udziałowców zwiększył zaangażowanie do 5,7 proc. (wcześniej 4,3 proc.)

Jago - spółka w której członkowie rady nadzorczej pełnią funkcję członków rady nadzorczej (Mostostal Export Dom) kupiła 38.430 akcji po średniej cenie 4,99 PLN.

Bipromet - rada nadzorcza spółki ustaliła cenę emisyjną akcji oferowanych przy okazji oferty publicznej na 25,00 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Prognoza na dzisiejszą sesję jest o tyle prosta, że zagrały wszystkie czynniki międzynarodowe, które mogły zagrać by osłabić zapał do kupowania akcji na GPW. Choć mówienie o zapale w kontekście wczorajszej sesji to trochę nadużycie.

Tak czy inaczej - głębokie zniżki w USA i w Azji przełożą się z pewnością na zachowanie inwestorów w Europie, którzy też mogą mieć ochotę na realizację zysków.

Po drugie wyraźnie umacnia się jen, co nigdy rynkom akcji nie sprzyja, a rynkom wschodzącym w szczególności. Po trzecie WIG20 dotarł do szczytu hossy, ma problemy z jego przebiciem - sporo inwestorów może pomyśleć o realizacji zysków.

Spodziewamy się spadków na dzisiejszej sesji i zwiększonych obrotów. Po południu możliwe przyspieszenie zniżek, o ile w Stanach sytuacja się pogorszy. Lepiej powinny spisywać się akcje małych i średnich firm.

WALUTY

Kurs euro po przekroczeniu 1,42 USD już nie rośnie. Inwestorzy nie są jednak skłonni do podejmowania zbyt dużego ryzyka - wszak dziś poznają inflację w strefie euro, a jutro w USA. Dane te mogą rozwiać obawy o obniżkę stóp w USA, mogą też zmienić bieżącą politykę Europejskiego Banku Centralnego. Euro kosztuje dziś rano 1,42 USD.

Jen zyskuje 0,4 proc. do dolara i 0,7 proc. do euro.

Oczywiście nie jest to dobra informacja dla złotego, który zaczyna dzień od spadków. Kurs dolara rośnie do 2,62 PLN, euro do 3,718 PLN, a franka do 2,22 PLN.

SUROWCE

Po wczorajszych silnych wzrostach ropa pozostaje na rekordowych poziomach. Zostały one osiągnięte po prawie 3 proc. wzroście cen zarówno baryłki brent i crude, które są najdroższe w historii kosztując odpowiednio 82,30 USD i 86,20 USD. Nowe szczyty są wynikiem zaognienia się sytuacji w Iraku, gdzie turecki rząd grozi atakami na zamieszkujących północne regiony kraju kurdyjskich partyzantów. Zwiększa to niepewność jeśli chodzi o sytuację na Bliskim Wschodzie i inwestorzy obawiają się, że ewentualny konflikt może mieć negatywny wpływ na wydobycie ropy w tym regionie.

Nowe rekordy mamy dziś rano również na złocie, które podrożało do poziomu 764 USD i znów jest najdroższe od 27 lat. Jest to wynikiem zarówno słabnącego dolara jak i drożejącej ropy, która zwiększa presję inflacyjną i skłania inwestorów do kupna złota jako zabezpieczenia. Miedź zmienia się nieznacznie.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.