Rośnie sprzedaż domów w USA

Rośnie sprzedaż domów w USA
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-05-27 (10:04)

Kolejne lepsze dane z USA mogły nieco poprawić nastroje inwestorów, jednak na rynkach akcji nadal jest nerwowo. Względnie dobre nastroje na początku czwartkowego handlu w Europie zawdzięczamy odbiciu w Azji, m.in. w reakcji na wysiłki amerykańskiej administracji w celu przekonania Chin co do postawy Korei Płn.

Z drugiej jednak strony inwestorów może niepokoić fakt, iż grecki rząd już teraz chce przekonać KE i MFW do złagodzenia restrykcji fiskalnych. Na rynku walutowym para EURUSD po raz kolejny obroniła minimum z zeszłego tygodnia, mimo niesprzyjających euro głosów z amerykańskiej rezerwy federalnej.

EURUSD – pęka konsensus w Fed?

Do tej pory działania amerykańskiego banku centralnego były dość jednomyślne, poza wyłamaniem się z konsensusu T. Hoeniga, do którego rynek jednak zdążył się już przyzwyczaić. Wczoraj pojawiły się jednak głosy, sugerujące zmianę postrzegania polityki monetarnej również przez innych członków Fed. Brak przekonania co do kluczowej frazy „extended period” wyraził prezes regionalnego banku z Richmond, Jeffrey Lacker. Jednocześnie trzy regionalne banki zgłosiły postulat podniesienia stopy dyskontowej.

Póki co te głosy należą ciągle do mniejszości, zaś Lacker będzie miał prawo głosu dopiero w 2012 roku. Szef PIMCO uważa z kolei, iż Fed nie podniesie stopy podstawowej do końca bieżącego roku. Zmiana nastawienia przez rosnącą liczbę członków Fed może jednak wpłynąć na oczekiwania rynku co do przyszłych ruchów Fed w momencie gdy nastroje na rynkach globalnych poprawią się, a dane z amerykańskiej gospodarki nadal będą dobre.

Póki co notowania EURUSD po raz kolejny obroniły ustanowione w minionym tygodniu wieloletnie minimum na poziomie 1,2144 i wygląda na to, iż zostało to wykonane za pomocą 5-falowej struktury spadkowej, zapowiadającej odbicie. Szansa na podwójne dno na większych interwałach nadal istnieje, choć para ciągle pozostaje w większym kanale spadkowym (czerwone linie). Odbicie mogłoby nabrać impetu, gdyby wzorem ubiegłego tygodnia, dzisiejszy dzień zamknął się objęciem hossy. Od strony fundamentalnej kryzys europejski ciągle stanowi zagrożenie. Z jednej strony mamy dziś spotkanie T. Geithnera z niemieckim ministrem finansów, z drugiej jednak inwestorów może zaniepokoić fakt, iż grecki rząd chce złagodzenia uzgodnionej z KE i MFW reformy emerytalnej.

Sprzedaż domów rośnie – pytanie na jak długo?

Dane o sprzedaży nowych domów były zaskakująco dobre. W kwietniu sprzedaż wyniosła 504 tys. (w ujęciu anualizowanym), podczas gdy rynek zakładał jedynie 420 tys. W górę zrewidowano sprzedaż za marzec. Łącznie sprzedaż domów wyniosła 6,27 mln, tj. najwięcej od listopada ubiegłego roku. Warto jednak pamiętać, iż w kwietniu amerykańskie gospodarstwa domowe ciągle mogły korzystać z ulg podatkowych. W kolejnych miesiącach tych ulg nie będzie, a dane pokażą rynkowi jak gospodarka radzi sobie bez impulsu fiskalnego. Tym samym nie specjalnie dziwi brak żywiołowej reakcji na tę publikację. Z kolei dane o zamówieniach dóbr trwałego użytku były mieszane. Co prawda zamówienia ogółem odnotowały wzrost o 2,9% m/m, po wyeliminowaniu środków transportu mieliśmy już spadek o 1% m/m – głębszy niż oczekiwano.

Końcówka wczorajszej sesji na Wall Street przyniosła spore spadki, które jednak zostały odrobione w trakcie sesji azjatyckiej. W ostatnich dniach pisaliśmy o tym, iż główne amerykańskie indeksy doszły do dołków z lutego w ramach korekty ABC. Nie można jednak wykluczyć, iż były to trzy fale większej struktury 5-falowej. W takim scenariuszu realizowane obecnie odreagowanie byłoby falą 4, po której należałoby się spodziewać dalszych spadków.

Cena baryłki Brent znów powyżej 72 USD

Notowania ropy gatunku Brent wzrosły powyżej 72 USD, podczas gdy jeszcze w poniedziałek testowały wsparcie na poziomie 68 USD. To wyraźne wsparcie (dołek z 5 lutego) zostało obronione dzienną świecą w formacji młota, a dodatkowo na 8-dniowym RSI mamy wyraźne wyjście z obszaru wyprzedania. Perspektywy wzrostowe na rynku ropy należy jednak oceniać ostrożnie. Przede wszystkim dlatego, iż wcześniej nastąpiło wybicie dołem z 10-miesięcznego kanału wzrostowego. Dodatkowo ropa wykazuje ostatnio bardzo silną zależność od rynków akcji. Niewykluczone zatem, iż również w tym przypadku realizujemy jedynie korekcyjną falę 4, po której przyjdzie spadkowa fala 5.

W kalendarzu – dane tygodniowe, drugi szacunek amerykańskiego PKB

Absolutnie kluczową publikacją makroekonomiczną są dziś tygodniowe dane o nowych bezrobotnych (14.30, konsensus 455 tys.). Dane bardzo mocno rozczarowały w minionym tygodniu (wzrost nowych zarejestrowań do 471 tys.) i jeśli inwestorzy nie zobaczą dziś poprawy, dobre wrażenie wywołane przez publikowane w poprzednich dniach publikacje może zniknąć. Jednocześnie opublikowany będzie drugi szacunek PKB za pierwszy kwartał (konsensus 3,4%), oczekiwana jest niewielka korekta w górę z podanych pierwotnie 3,2%.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.