Kwiecień na rynkach akcji – fundamenty są, ale korekta nie wykluczona

Kwiecień na rynkach akcji – fundamenty są, ale korekta nie wykluczona
Komentarz X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-05-05 (16:22)

Wyniki amerykańskich spółek, problemy fiskalne krajów z południowej Europy i chińska polityka monetarna to tematy, które dominują na rynkach akcji od początku tego roku. O problemach fiskalnych piszemy w głównej części miesięcznika (http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=14308).

Warto jednak postawić sobie pytanie, jak głęboka może być „grecka” korekta i co czeka nas później.

Wyniki spółek powyżej oczekiwań

Kończący się sezon wyników amerykańskich spółek po raz kolejny wypadł znacznie lepiej niż oczekiwano. Pozytywne sygnały pochodziły przede wszystkim z sektora technologicznego. Wyższymi zyskami zaskakiwały też amerykańskie banki, jednak istnieje tu pewna obawa, iż jest to w dużym stopniu efekt dotychczasowej polityki Fed. Generalnie jednka według wstępnych szacunków agencji S&P zysk operacyjny na akcję dla indeksu S&P500 na poziomie 18,59 USD, co daje wskaźnik cena do zysku operacyjnego na poziomie 17,85 (przy kursie zamknięcia na koniec marca). Jeszcze w połowie października rynek oczekiwał zysku operacyjnego na akcję w wysokości 16,39 USD. Tym samym poprawa jest ewidentna. Choć 4-kwartalny wskaźnik cena do zysku operacyjnego (P/OE) jest nadal dość wyskoki, powinien on szybko spadać, zakładając, iż zyski firm będą wzrastać zgdnie ze scenariuszem rynkowym. W takiej sytuacji przy kursie z końca marca (1166 pkt.) na koniec 2011 roku wspomniany wskaźnik obniżyłby się do 12,34. Po raz ostatni tak nisko ten współczynnik notowany był w pierwszym kwartale 1989 roku.

Dane potwierdzają scenariusz ożywienia

W tej sytuacji zasadnym jest pytanie, czy oczekiwania co do wzrostu zyskowności firm nie są na wyrost. To zależy od siły i trwałości ożywienia w amerykańskiej i globalnej gospodarce. Jak dotychczas na rynek docierają jednak umiarkowanie optymistyczne sygnały. Wskaźniki aktywności dla USA i strefy euro konsekwentnie zwyżkują, ostatnio lepsze były także amerykańskie dane dotyczące nastrojów konsumentów. Szczególnie wskaźniki dla niemieckiej gospodarki (PMI, Ifo) sugerują wyraźne przyspieszenie ożywienia. Oczywiście są zagrożenia. Kryzys na południu Europy w pewnym stopniu odbije się na tempie ożywienia w strefie euro, choćby poprzez większe zacieśnienie fiskalne (mniejszą kontrybucję sektora publicznego). Skala tego wpływu jest jednak niewiadoma, trudno na moment obecny oszacować potencjalne ograniczenie dostępności do kredytu. W USA zasadniczym zagrożeniem jest stagnacja na rynku pracy – poprawa na tym rynku w tym roku przebiega wolniej niż zakładano. Wreszcie istnieją obawy o utrzymanie tempa wzrostu w Chinach, które do tej pory są ważnym motorem globalnego wzrostu. Konsensus odnośnie zyskowności spółek z indeksu S&P500 zakłada brak wyraźnego negatywnego wpływu an wzrost kryzysu zadłużenia w Europie, systematyczną poprawę sytuacji na amerykańskim rynku pracy i brak twardego lądowania chińskiej gospodarki.

Wyższe stopy testem dla rynku

Potencjalnym zagrożeniem pozostaje także zacieśnienie polityki monetarnej przez Fed, które będzie zależało od sytuacji na rynku pracy. Wyższe stopy mają podwójnie negatywny wpływ na rynek akcji. Po pierwsze, podnoszą koszty finansowania dla firm, co przekłada się na niższe zyski, po drugie, obniżają wyceny spółek poprzez czynnik dyskonta. W latach 2005-2007 kiedy 3-miesięczny LIBOR dla dolara wzrósł w okolice 5%, wskaźnik P/OE oscylował w okolicach 15-16. Gdyby podobnie miało się stać tym razem, indeks S&P500 miałby (zakładając realizację konsensusu względem zysków) umiarkowane pole do wzrostu w tym roku (1220 pkt.), ale bardzo duże w roku przyszłym (1440 pkt.). Niemniej jednak sam początek procesu zacieśniania polityki lub wyraźny wzrost oczekiwań w tym zakresie byłby wystarczającym powodem do korekty niezależnie od długoterminowych perspektyw.

AT – większa korekta niewykluczona

Nawet jeśli bazowy scenariusz fundamentalny pozostaje korzystny, nie wyklucza to większej korekty w trendzie wzrostowym, a taką może sugerować analiza techniczna indeksu S&P500. Kłopoty strefy euro póki co przyczyniły się do zawrócenia notowań z tegorocznego szczytu na poziomie 1216 pkt. (dla notowań kontraktów). To blisko 61,8% zniesienia całej bessy (1235 pkt). Co więcej, ten punkt zwrotny mógł zakończyć 5-falową strukturę wzrostową. Jeśli linia trendu wzrostowego zostanie przełamana, może to oznaczać zrealizowanie się większej korekty – być może fali drugiej większego cyklu. W takim przypadku najbliższym wsparciem byłby dołek z lutego (1039 pkt.). Szczyty z czerwca 2009 roku (957 pkt.) to na moment obecny pesymistyczny scenariusz, który wymagałby zrealizowania się przynajmniej jednego z opisanych zagrożeń dla ożywienia.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.