S&P: Grecja (w końcu) śmieciowa

S&P: Grecja (w końcu) śmieciowa
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-04-28 (09:35)

Nastroje amerykańskich gospodarstw domowych poprawiły się dość wyraźnie drugi miesiąc z rzędu. Jednocześnie jednak nastroje na Wall Street zdecydowanie się pogarszały. Wszystko przez decyzje agencji ratingowej S&P, która obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Grecji i Portugalii.

Rating Grecji został obniżony z poziomu BBB+ do BB+, zaś Portugalii z A+ do A-. Choć większa obniżka dotyczy ratingu greckiego, który teraz jest o jedno „oczko” poniżej poziomu inwestycyjnego, dla rynku ciosem jest przede wszystkim eskalacja problemu poza greckie granice. Sytuacja Grecji jest już postrzegana jako ekstremalnie trudna i decyzja S&P jest jedynie dostosowaniem się do zaistniałej sytuacji. Zmianą jakościową byłby podobny ruch zarówno ze strony Fitch, jak i Moody’s, co odcięłoby greckim bankom dostęp do finansowania z EBC (nawet przy obecnych, rozluźnionych standardach). Jeśli chodzi o Portugalię, obniżka jest większym szokiem, gdyż potwierdza niejako efekt „zarażenia”, który na rynku widoczny był od pewnego czasu, ale przybrał na sile dopiero pod koniec zeszłego tygodnia. Agencja podkreśla, iż mniejszościowemu rządowi w Portugalii może być ciężko dokonać jakichkolwiek istotnych oszczędności, które w obecnej sytuacji byłyby najlepszym środkiem uspokojenia sytuacji. Nerwowość rynku widać w premiach kredytowych. O ile 10-letni spread do obligacji niemieckich w przypadku Grecji wzrósł już nieznacznie (z 647 do 666 bp), o tyle w przypadku Portugalii wzrost jest bardzo duży (z 218 do 268 bp). Wyraźnie wzrosły również premie dla Irlandii (z 185 do 214 bp) i Włoch (z 90 do 108 bp). Przy tej okazji warto dodać, iż wyraźnie obniżki ratingu przez S&P bywały czasem punktem zwrotnym dla rynku. W 2005 roku po obniżeniu ratingu Brazylii do poziomu niewypłacalności (SD), sytuacja rynkowa na tym rynku bardzo szybko zaczęła się poprawiać. W obecnym przypadku jednak taki scenariusz wymagałby przełomu (ewidentne porozumienie w ramach strefy, wiarygodny program fiskalny Grecji), którego na razie nie ma.

Ewentualna restrukturyzacja greckiego długu byłaby szczególnie dotkliwa dla europejskich rynków akcji, jednak póki co wszystkie rynki globalne zachowują się solidarnie. Dotyczy to tak poniedziałkowych szczytów, jak i wczorajszego, dość głębokiego spadku. W USA notowania kontraktów na S&P500 cofnęły się poniżej dość agresywnie wznoszącej się linii wsparcia, notując spadek do poziomu 1177,5 pkt. pod koniec sesji na Wall Street. Niemiecki DAX30 cofnął się z kolei poniżej wyraźniej, krótkoterminowej linii wsparcia na poziomie 6140 pkt. i zatrzymał się na mniej istotnym wsparciu na poziomie 6111 pkt., co jednak nie gwarantuje szansy na kontratak. Rynki akcji są uwięzione pomiędzy świetnymi wynikami spółek i niezłymi danymi makro (choćby wczorajszy wzrost Conference Board z 52,3 do 57,9 pkt.), a strachem przed restrukturyzacją greckiego, a być może także portugalskiego długu. Stan wykupienia rynku i osiągnięcia byków z ostatnich 14 miesięcy uzasadniają zarysowanie się większej korekty pomimo dobrych fundamentów.

Nowe minima mamy na parze EURUSD, gdzie pod koniec handlu w USA odnotowano poziom 1,3142. Tym samym mamy nowe minimum również na wykresie dziennych zamknięć, potwierdzającym scenariusz spadkowy na parze. Wyraźniejszego wsparcia można szukać na poziomie 1,2883, choć nie wykluczone, że teraz celem rynku stanie się poziom 1,30.

Problemy fiskalne południa Europy są coraz bardziej widoczne na innych rynkach, w tym na rynku złotego. Polska waluta traciła wczoraj jeszcze przed decyzją S&P. Ostatecznie notowania EURPLN wzrosły z poziomu 3,8750 do 3,93, zaś USDPLN z 2,89 aż do 2,98. Powodem jest rosnąca awersja do ryzyka, widoczna w premiach kredytowych. W marcu pisaliśmy, iż kontynuacja umocnienia złotego w krótkim terminie była mało prawdopodobna ze względu na skokowy spadek premii za ryzyko, który dokonał się na przełomie lutego i marca. Teraz wzrost tej premii (o 24 bp dla 5-letniego CDS w EUR od 14 kwietnia) jest powodem ruchu w drugim kierunku. Głębokość korekty będzie zależała od skali eskalacji fiskalnych problemów i ewentualnej większej korekty na rynkach akcji.

Dziś czeka nas decyzja Fed (godz. 20.15). Amerykański bank centralny nie powinien zaskoczyć, i jeśli komunikat zostanie utrzymany w tonie podobnym do ostatniego, oczy inwestorów pozostaną zwrócone na południe Europy i rynek długu. Ryzyka związane z posiedzeniem Fed są jednak dość jednostronne. Ewentualna wzmianka o wprowadzeniu stopy depozytowej lub planów sprzedaży nagromadzonych aktywów byłaby negatywna tak dla pary EURUSD, jak i rynków akcji.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.