Eurostat zapewnia nowe minima na EURUSD

Eurostat zapewnia nowe minima na EURUSD
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-04-23 (09:24)

Wczorajsza publikacja szacunków dotyczących finansów publicznych krajów strefy euro była zimnym prysznicem dla tych, którzy sądzili, że Grecja nie może już niczym (negatywnym) zaskoczyć. Gdyby nie wyjątkowa sytuacja polityczna, Grecja z pewnością byłaby zmuszona do ogłoszenia bankructwa.

Jednak nawet w obecnych uwarunkowaniach taki scenariusz nie jest wykluczony. Greckie obligacje i euro nadal tracą, rynki akcji się bronią.

Przypomnijmy, iż Eurostat zweryfikował w górę zeszłoroczny deficyt greckiego sektora finansów publicznych z 12,7% do 13,6% PKB, a do tego dodał, iż nie wykluczona jest dalsza rewizja deficytu w górę. To samo dotyczy długu, który obecnie szacowany jest na 115,1% PKB. Mimo, iż figury te dotyczą już przeszłości (a więc teoretycznie są już sfinansowane), mrożą one krew w żyłach inwestorów (zwłaszcza silnie zaangażowanych w grecki dług) z kilku powodów. Po pierwsze, wzrasta tzw. punkt startowy. Grecja chce w tym roku obniżyć deficyt sektora o 4% PKB. Tym samym zamiast i tak wysokich 8,7% będzie to 9,6%, a być może powyżej 10%. To oznacza potrzebę dodatkowych 3 miliardów euro finansowania tylko w tym roku. Po drugie, kolejna duża rewizja dotyczy właśnie greckich figur, a nie któregokolwiek z pozostałych 26 krajów. To w oczywisty sposób podkopuje zaufanie, a być może sugeruje, że nowy rząd (odpowiedzialny już za ostatnie dane) sam do końca nie jest świadom wysokości wszystkich zobowiązań. Wreszcie, co jest poniekąd związane z punktem drugim, Eurostat ma wątpliwości co do zawieranych transakcji swapowych. Zawieranie transakcji na instrumentach pochodnych mających zapewnić bieżące finansowanie kosztem przyszłych zobowiązań nie jest taktyką nową i zarazem stosowaną z reguły przez dłużników, którzy nie mogą pozyskać już środków w normalnym trybie. Nic więc dziwnego, że reakcją rynku był wzrost rentowności greckich 10-latek powyżej 8,5% (a tym samym wzrost premii w relacji do Budnów powyżej 560 bp) i przecena euro. Para EURUSD nie tylko dość szybko dotarła do nowych minimów (o takim scenariuszu pisaliśmy w poniedziałek http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=14160), ale bez większych problemów je pokonała, schodząc w Azji dokładnie do poziomu 1,32. Jeśli sentyment na rynku nie zmieni się radykalnie, para ma dość dużą przestrzeń do dalszych spadków, bowiem kolejne wyraźne wsparcie to 1,2883.

Co może w krótkim terminie zmienić kurs EURUSD i greckich obligacji? Poważna, zdecydowana i konkretna interwencja krajów strefy euro. Do tej pory kraje strefy euro próbowały przede wszystkim wpływać na nastroje rynku. Widząc jak bardzo pomoc dla banków po kryzysie poprawiła finansowanie rynkowe, politycy mieli nadzieję, że deklarując pomoc, z której Grecja nigdy nie skorzysta, zapewnią samoistne rozwiązanie problemu. Inwestorzy przejrzeli jednak te intencje i w pewnym sensie efekt jest odwrotny od zamierzonego. Kraje strefy euro (przede wszystkim Niemcy) musiałyby obecnie zapewnić, iż wierzą w determinację greckiego rządu do uporządkowania finansów publicznych i zapewnią Grecji finansowanie tak długo, jak to będzie niezbędne. Biorąc jednak pod uwagę, jaki sprzeciw w Niemczech wywołała deklaracja znacznie mniejszej pomocy, taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny.

Początek wczorajszej sesji na Wall Street wyglądał groźnie, co przełożyło się również na pogłębienie spadków w Warszawie. Ostatecznie jednak amerykańskie indeksy giełdowe (S&P500, DJIA30) utrzymały się w krótkoterminowym ruchu wzrostowym, choć na razie rynkom nie udaje się podjąć próby sforsowania maksimów. Publikowane wczoraj po sesji wyniki były niezłe, ale reakcja inwestorów chłodna. Kupowali oni akcje American Express (zysk 73c wobec oczekiwanych 62c), a sprzedawali Microsoft (45c wobec oczekiwanych 42c) i szczególnie Amazon (66c wobec 61c), który zapowiedział spadek marży operacyjnej w kolejnym kwartale. Mimo sceptycznej reakcji na wyniki, rynki akcji uniknęły negatywnego scenariusza, który biorąc pod uwagę komunikat Eurostatu w połączeniu z sytuacją techniczną wydawał się realny. Dziś wyniki poda Xerox (konsensus 13c) i Ford (30c).

Przecena euro nie pozostała bez wpływu na notowania funta. Brytyjska waluta traciła względem dolara, ale zyskiwała wobec euro, co oznaczało wyraźne pokonanie dolnej linii kilkunastomiesięcznego trójkąta i szansę na dalszy ruch spadkowy. Spadki zatrzymały się na wsparciu 0,86, jednak jeśli uda się je pokonać, para następne wsparcie ma dopiero na poziomie 0,84. Dziś w Wielkiej Brytanii najważniejsza w tym tygodniu figura – wstępny szacunek PKB za pierwszy kwartał (godz. 10.30, konsensus +0,4% q/q).

Ponadto na godzinę 10.00 zaplanowany jest odczyt indeksu Ifo (konsensus 98,6 pkt.). Ostatnie dane makroekonomiczne z niemieckiej gospodarki są zachęcające, ale wobec greckich problemów ma to bardzo niewielki wpływ na notowania euro. W USA poznamy dane o zamówieniach dóbr trwałych (14.30, oczekiwany wzrost o 0,3% m/m) i sprzedaży nowych domów (16.00, konsensus 315 tys.). Ważne dane również w Kanadzie, gdzie rosną oczekiwania na podwyżki stóp. O godzinie 13.00 poznamy marcowy wskaźnik CPI (oczekiwany wzrost o 0,2% m/m) zaś o 14.30 dane o sprzedaży detalicznej (konsensus +1,1% m/m). Warto zwrócić uwagę na silny sentyment wobec dolara kanadyjskiego – wczoraj Kanadyjczyk stracił jedynie minimalnie wobec dolara, podczas gdy problemy euro przełożyły się na wyraźną przecenę AUD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.