THB - Bat tajlandzki - Aktualny kurs i opis

Aktualny kurs THB na żywo z rynku Forex:

Bat tajlandzki (THB)
THB - Tajlandia 4.00000
0.00%
0.0000 zł
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

Aktualne kursy THB na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2023-09-27.

ŚREDNI 0,1194 0.25%
Tajlandia - Flaga Bat tajlandzki jest oficjalną walutą Tajlandii. Jego międzynarodowy symbol to „THB”. Skrót pochodzi od nazwy „thai baht”. Popularnie stosowany jest również znak „฿”. Jeden bat tajlandzki składa się ze stu satangów. Tajlandia zachwyca nie tylko pięknymi krajobrazami, ale również wyjątkową architekturą, historią i kulturą. Określenie „kraina uśmiechów” sprawia, że każdego roku do Tajlandii w celach turystycznych przyjeżdżają setki tysięcy Europejczyków.


Wykres – Kurs średni THB

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Bat tajlandzki (THB) - Pełny opis waluty

Historia bata tajlandzkiego

Tajlandia historia - Bat tajlandzki THB Pierwsze baty tajlandzkie w obiegu pojawiły się w czasach średniowiecza. Nazwa tajlandzkiej waluty pochodzi od jednostki kruszcu. Bat tajlandzki stanowił podstawową jednostkę w systemie kruszcowym, który był wykorzystywany na tych obszarach aż do końca XIX wieku. Jeden bat równał się 15 gramom srebra, a także posiadał znacznie więcej podjednostek niż dzisiejsza waluta (6400 bia, 64 at i 16 sik). Monety występowały w formie srebrnych grudek (z ang. tzw. „bullet coins”). Wprowadzenie tradycyjnego, dziesiętnego systemu i standardowej formy gotówki, wiązało się z chęcią nadążenia za zmianami wprowadzanymi w tym zakresie w innych krajach. Wytwarzanie nowych wersji tajlandzkich monet stało się możliwe dzięki maszynom dostarczanym z Wielkiej Brytanii przez królową Wiktorię. W praktyce był to wyraz uzależnienia kraju od Francji i Wielkiej Brytanii. Pierwsze banknoty pojawiły się w czasach, gdy bat tajlandzki był powiązany z funtem szterlingiem. W celu ułatwienia prowadzenia handlu z międzynarodowymi kupcami znalazły się na nich zrozumiałe dla obcokrajowców określenia bata tajlandzkiego jako „tical”. W czasie kolejnych emisji na banknotach pojawiały się wizerunki panujących w tamtych czasach królów. Przez wiele lat Tajlandia nie była krajem demokratycznym, a faktyczne decyzje strategiczne podejmowali tam generałowie Sarit i Phibunsongkhram. Ten drugi powiązał bata tajlandzkiego z dolarem amerykańskim. Dobre notowania waluty THB z lat sześćdziesiątych nie pozwoliły uniknąć skutków kryzysu naftowego w latach siedemdziesiątych. Również kolejne lata upłynęły pod znakiem walki z inflacją. Dopiero pod koniec XX wieku Tajlandia mogła pochwalić się dobrą koniunkturą gospodarczą. Kryzys gospodarczy i brak politycznej stabilności doprowadziły do kolejnych spadków notowań bata tajlandzkiego, a masowe protesty uliczne i wojskowy zamach stanu w 2013 roku sprawiły, że przyszłość kraju i miejscowej waluty jest niepewna.

Władze monetarne w Tajlandii

Funkcje banku centralnego w Tajlandii pełni Bank of Thailand, który powstał w 1942 roku. Jego utworzenie stało się możliwe dzięki pomocy specjalistów z krajów bardziej rozwiniętych. Bank of Thailand od początku był zależny od rządu i króla. Do dnia dzisiejszego to monarcha wskazuje prezesa banku centralnego. Bank of Thailand dba o utrzymywanie stabilnego kursu bata tajlandzkiego oraz emituje tamtejsze banknoty (za emisję monet odpowiedzialny jest rząd). Zajmuje się również sprawowaniem nadzoru nad krajowym systemem płatniczym i finansowym.

Kurs bata tajlandzkiego

Poziom kursu bata tajlandzkiego jest stosunkowo niski, a waluta nie jest szczególnie popularna na światowym rynku walutowym. 1 THB to około 0,12 PLN. Wypłacając miejscową walutę bezpośrednio z bankomatu w Tajlandii narażamy się na dodatkowe opłaty (ok. 200 THB na transakcję), co biorąc pod uwagę niekorzystne kursy bankowe może znacząco zwiększyć końcowe koszty takiego rozwiązania.

Tajlandzkie monety i banknoty

Tajlandzkie monety i banknoty THB Bat tajlandzki występuje w formie monet o nominałach 25 i 50 satangów (rzadko spotykanych w obiegu), a także 1, 2, 5 i 10 batów. Na awersach każdego z nich znajduje się zmarły w 2016 roku, po 70 latach rządów, król Bhumibol Adulyadej, a na rewersach ukazane zostały znane miejscowe świątynie. Aktualnie nowe serie monet posiadają oznaczenia nominału w formie cyfr arabskich. W obiegu znajduje się również kilka wersji tajlandzkich banknotów. Wyróżnia je ciekawa kolorystyka, a także wysoka jakość wykonania. Bat tajlandzki występuje w formie banknotów o nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 batów. Najbardziej popularne są te o większej wartości. Każdy z nominałów przedstawia wizerunek króla Rama IX (tego samego co na monetach). Banknoty uwzględniają również ważne dla tajlandzkiej historii i kultury budynki i symbole. W Tajlandii rzadko dochodzi do fałszowania gotówki. Banknoty są zabezpieczone specjalnymi hologramami oraz znakami wodnymi.

Bat tajlandzki dla Polaków

Bat tajlandzki dla Polaków jest istotny głównie z uwagi na podróże w celach turystycznych. Z roku na rok coraz więcej Europejczyków decyduje się na wyjazd mimo dużej odległości dzielącej nas od Tajlandii. Turystów przyciąga wyjątkowa kultura i warunki naturalne kraju, a także pyszne jedzenie. Polacy decydujący się na wyjazd do Tajlandii powinni pamiętać, że jest to kraj egzotyczny i na miejscu trudno będzie wymienić złotówki na lokalną walutę. Jeśli więc nie chcemy przywozić bata tajlandzkiego ze sobą, to warto przynajmniej zaopatrzyć się w dolary amerykańskie, które na miejscu bez trudu da się zamienić na lokalną walutę.

Ciekawostki

Tajlandia - Bangkok centrum - THB Mimo możliwych trudności w wymianie złotówek na bata tajlandzkiego warto zadbać o zaopatrzenie się w chociaż niewielką ilość miejscowej gotówki. Zwłaszcza w małych, lokalnych sklepach oraz w barach typu „street food” nie zawsze można płacić kartą debetową ani kredytową, a niskie ceny miejscowych wyrobów i potraw zachęcają do zakupu. Dla przykładu słynna tajlandzka potrawa „Pad thai” na ulicy Bangkoku kosztuje jedynie około 20-50 batów tajlandzkich za porcję, a w restauracji niewiele więcej (około 100-200 THB). Decydując się na zakup gotówki w miejscowych kantorach należy zwrócić uwagę na ich stan. W Tajlandii utrudnione jest dokonanie zakupu przy użyciu banknotów zabrudzonych bądź uszkodzonych.

Bat tajlandzki to waluta o ciekawej historii. Przez osoby spoza Tajlandii jest wykorzystywana głównie w czasie przyjazdów do kraju w celach turystycznych. Kraj z roku na rok czerpie coraz większe zyski z tego sektora. Trudna sytuacja polityczna sprawia jednak, że prognozuje się znaczne spadki kursu waluty THB oraz możliwość wystąpienia kryzysu gospodarczego w kolejnych latach.

THB - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2023-09-270,11940.25%
2023-09-260,11970.08%
2023-09-250,11960.42%
2023-09-220,12010.08%
2023-09-210,12000.41%
2023-09-200,12050.25%
2023-09-190,12080.74%
2023-09-180,12170.33%
2023-09-150,12130.58%
2023-09-140,12060.25%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące THB

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Rentowności wspierają dolara

Rentowności wspierają dolara

2023-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Trwa rajd na rentownościach amerykańskich obligacji, który wyraźnie przyspieszył po "jastrzębich" komentarzach ze strony FED w zeszłym tygodniu. Rynek zdaje się wyceniać scenariusz w którym stopy procentowe pozostaną wysokie przez dłuższy czas - w efekcie 2-letnie rentowności są na poziomie 5,13 proc., który nie był widziany od 23 lat, a 10-letnie przy 4,53 proc., które ostatnio obserwowaliśmy w 2007 r. Sytuacji nie poprawia zamieszanie wokół przyszłorocznego budżetu - politycy w Kongresie powinni porozumieć się w tej kwestii do 1 października.
Amerykański dolar nadal się umacnia, rosną rentowności obligacji skarbowych

Amerykański dolar nadal się umacnia, rosną rentowności obligacji skarbowych

2023-09-26 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 osiągnął w poniedziałek swój najniższy poziom od czerwca br., ale zakończył wczorajszą sesję lekkim wzrostem (+0,4 proc.). W zeszłym tygodniu wykres tego indeksu raczej ewidentnie opuścił dołem 3-miesięczna formację „głowy z ramionami” rozpościerającą się pomiędzy poziomami ok. 4350 pkt. a 4600 pkt. Lekkie wzrosty zanotowały również średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,13 proc.) i Nasdaq 100 (+0,46 proc.). Dziś ok. godz. 9:55 kontrakty na S&P 500 taniały o 0,55 proc.
Dolar ciut mocniejszy

Dolar ciut mocniejszy

2023-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku. Wpływ na to mają znów słabsze nastroje w Chinach po tym, jak pojawiły się niepokojące doniesienia o kondycji największych deweloperów (Evergrande i Oceanwide), ale i też "jastrzębie" komentarze od przedstawicieli FED, jakie padły jeszcze w piątek wieczorem - potwierdzają one linię utrzymania stóp na wysokich poziomach przez dłuższy okres z opcją ewentualnej podwyżki późną jesienią (o niej wspomniała Michelle Bowman).
Czy EUR/USD podąża w kierunku dołka z marca?

Czy EUR/USD podąża w kierunku dołka z marca?

2023-09-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątkowa sesja w USA charakteryzowała się redukcją ryzyka przez inwestorów. Indeksy giełdowe traciły, co skutkowało tym, że SP500 zanotował najgorszy tydzień od marca. Rynek pozostaje zaniepokojony tym, że Fed prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dolar umiarkowanie zyskał a euro straciło po słabych wstępnych danych PMI za wrzesień dla Europy. Jen osłabił się po decyzji BoJ.
Złoty pozostanie stabilny

Złoty pozostanie stabilny

2023-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po umocnieniu polskiej waluty w drugiej połowie ubiegłego tygodnia po komentarzu prezesa Glapińskiego, który zredukował szanse na kolejną obniżkę stóp procentowych na posiedzeniu RPP zaplanowanym na 4 października, kolejne dni mogą przynieść konsolidację notowań. Kluczowe będzie to, co stanie się z EURUSD. Para wprawdzie dwukrotnie naruszyła wsparcia z czerwca b.r. przy 1,0635, ale nie doszło do trwałego wybicia tego poziomu, co może dawać pewne szanse na odreagowanie powyżej 1,07. Wtedy złoty mógłby zyskać chociażby wobec USD, gdzie mieliśmy już chwilowe zejścia poniżej 4,30.
Złoty odrabia straty

Złoty odrabia straty

2023-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Polska waluta zazwyczaj jest bardzo podatna na zmiany globalnego sentymentu. Tymczasem od ostatniej decyzji RPP złoty reaguje bardziej na lokalne czynniki. Najpierw mieliśmy duże osłabienie, teraz złoty odrabia straty pomimo pogorszenia sentymentu. Przed wrześniową decyzją RPP za euro płaciliśmy mniej niż 4,50 złotego. Rynek spodziewał się obniżki stóp, ale jedynie o 25 punktów bazowych, tymczasem Rada obniżyła je od razu aż o 75 punktów do 6% w przypadku stopy referencyjnej.
Kierunek nada FED

Kierunek nada FED

2023-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe wydarzenia są zaplanowane dopiero na dzisiejszy wieczór - o godz. 20:00 poznamy komunikat po posiedzeniu FED wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi, oraz wykresem oczekiwań członków tego gremium, co do kształtowania się stóp procentowych (tzw. dot-plot), a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Podwyżki stóp nikt nie oczekuje, kluczowe będzie dzisiaj to, na ile taki ruch byłby możliwy w listopadzie.
Uwaga inwestorów skierowana na FED

Uwaga inwestorów skierowana na FED

2023-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dnia, a może i nawet tego tygodnia jest decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Decyzję poznamy o godzinie 20:00, a wraz z komunikatem zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz dot-plot, który pokaże oczekiwania członków FED co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Oczekuje się, że dziś stopy zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie i że w tym roku zobaczymy jeszcze jedną podwyżkę, prawdopodobnie w listopadzie.
Dalej relatywnie spokojnie...

Dalej relatywnie spokojnie...

2023-09-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przyniósł większych zmian na rynku walut, a wtorkowy ranek na razie wygląda nieco podobnie. Zauważalna jest niewielka presja na słabszego dolara, ale nie na szerokim rynku, a zmiany są niewielkie. Nadal widać wyczekiwanie na informacje, które zaczną spływać od jutra - jeszcze w nocy zobaczymy doniesienia z Ludowego Banku Chin, ale kluczem będzie wieczorny przekaz FED.
Dolar czeka na decyzję Fed

Dolar czeka na decyzję Fed

2023-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większych ruchów na rynku Forex, co było związane z niemal pustym kalendarzem makro, a także wyczekiwaniem na środową decyzję Fed. Dziś o poranku nastroje są podobne, zmienność na rynku walutowym jest niewielka, a dolar nieznacznie się osłabia. Widać wyraźnie, iż inwestorzy wyczekują na jutrzejszą sesję. Już w nocy poznamy decyzję Ludowego Banku Chin, z kolei wieczorem komunikat wyda Fed. Poza tym w najbliższych dniach poznamy decyzje Riksbanku, SNB, Boges Banku, BoE i BoJ, dlatego też większa zmienność przed nami.