Dziś indeks ISM sektora usług w USA i raport ADP

Dziś indeks ISM sektora usług w USA i raport ADP
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-03 (09:47)

WYDARZENIE DNIA: Znów to dane z USA będą nadawać ton notowaniom. Krajowe kalendarium jest puste, ze strefy euro napłyną informacje o sprzedaży detalicznej w sierpniu. Oczekiwania nie są wygórowane. Indeks ISM sektora usług, informujący w gruncie rzeczy o koniunkturze w gospodarce amerykańskiej, jako że sektor usług to 90 proc. amerykańskiego PKB, ma w ocenie ekonomistów spaść do 54,6 pkt z 55,8 pkt przed miesiącem.

Nawet jeśli spadek będzie głębszy, to z pewnością nie na tyle, by naruszyć granicę 50 pkt, która oddziela ożywienie od recesji. Dane zostaną opublikowane o godz. 16. naszego czasu. Zaś o 14:15 raport ADP o sytuacji na amerykańskim rynku pracy - oczekuje się, że w październiku powstało 58 tys. nowych miejsc pracy w amerykańskich firmach.

SYTUACJA NA GPW

Wtorkowa sesja przyniosła ze sobą mocne otwarcie, które było pochodną rekordów na giełdzie w Nowym Jorku i silnych wzrostów w Azji. Wbrew ostatnim giełdowym zwyczajom, wzrost nie został wykorzystany do sprzedaży akcji, a w każdym razie siła podaży nie mogła równać się z kupującymi, którzy do końca dnia podbili wartość WIG20 o ponad 1 proc., a WIG o ok. 0,5 proc. Wyraźnie z tyłu znalazły się akcje małych i średnich firm, ale także i w tym segmencie wyraźnie wzrosły obroty. Na całym rynku podliczono je na 2,2 mld PLN, co potwierdza przewagę byków. Ale tylko na wczorajszej sesji. Nie można bowiem zapominać, że cały czas mamy do czynienia z konsolidacją i tak długo, jak długo nie nastąpi z niej wybicie (wczoraj nie nastąpiło), nie można postawić pewnej diagnozy.

Wczoraj podrożały akcje 168. spółek, potaniały 119.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Główne amerykańskie indeksy lekko odreagowały wcześniejsze silne wzrosty - S&P stracił 0,4 proc., a Dow Jones został przeceniony o 0,5 proc. Tym samym, część inwestorów postanowiła zrealizować zyski. Fakt, że spadki były bardzo płytkie świadczy o byczych nastrojach panujących na rynku, przypominających momentami euforię. Pojawiają się już głosy, że rynek nieruchomości i powiązanych z nimi kredytów przeszedł już najgorsze i wkrótce zacznie się odbudowywać. Tymczasem, ceny nieruchomości w USA dalej powinny spadać, co negatywnie odbije się na wspomnianych powyżej branżach. Brazylijski Bovespa stracił 0,5 proc.

W Azji, informacje na temat przejęć w sektorze finansowym windują indeksy wyżej. Nikkei zyskał 0,9 proc., a Hang Seng pobił kolejny rekord rosnąc o 1,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Lotos - po siedmiu spadkowych sesjach, wczoraj spółka odbiła się niespełna 3 proc., co odbyło się przy bardzo wysokich obrotach. Jest to sygnał kupna, tym bardziej, że spółka skutecznie obroniła poziom 45 PLN, ceny ropy utrzymują się wysoko, a wskaźniki techniczne są całkiem optymistyczne.

PGNiG - spółce udało się obronić na poziomie 5,10 PLN i na ostatnich dwóch sesjach silnie wzrosła, warto jednak zauważyć, że odbyło się to przy bardzo niskich obrotach. Przy kilku sesjach wzrostowych MACD wygeneruje sygnał kupna, jednak prawdziwym testem będzie atak na poziom 5,60 PLN, który w historii notowań spółki został przekroczony tylko na dwóch sesjach. Wsparciem broniącym kurs przed głębszymi spadkami są okolice 5,00-5,15 PLN. Wybicie się z tego kanału ustali kierunek trendu, w jakim będzie poruszał się kurs spółki.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Asseco Poland - podpisało umowę z Bankiem BPH na kredyty o łącznej wartości 580 mln PLN, które posłużą finansowaniu transakcji kupna 21,5 proc. akcji spółki Prokom.

Prokom - Ryszard Krauze zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki, a Irena Krauze i Leszek Starosta przestali pełnić funkcje członów rady nadzorczej. Powyższe zmiany w kierownictwie spółki są efektem umowy jej przejęcia przez Asseco Poland.

Swarzędz - kupił nieruchomość w Swarzędzu za 1,1 mln PLN, w której wcześniej wynajmował lokal pod sklep meblowy.

Ponar Wadowice - członek rady nadzorczej spółki sprzedał 304.000 akcji po średniej cenie 16,70 PLN oraz kupił 443.000 akcji za 16,80 PLN za jedną.

Stormm - spółka kupiła 500 kontraktów na indeks WIG20 i ma obecnie otwartych 1.500 pozycji.

BRE Bank - osoby zobowiązane poinformowały o sprzedaży 160 akcji spółki po średniej cenie 525 PLN za jedną, oraz o kupnie 100 akcji po cenie 96,16 PLN (w ramach opcji menadżerskich).

PROGNOZA GIEŁDOWA
Niewielki spadek notowań w Nowym Jorku raczej nie zostanie odebrany negatywnie w Europie, zwłaszcza że indeksy amerykańskie łatwo obroniły się przed większą przeceną. Dla nas ważniejszym impulsem może być zachowanie innych rynków wschodzących - giełda w Seulu dołączyła do tych, które ustanowiły w ostatnim czasie nowe rekordy. Padają one także na giełdach Ameryki Południowej i Chin.

Brzmi całkiem zachęcająco, ale najpierw musimy zmierzyć się z siłą wczorajszego wzrostu, który może wywołać presję na realizację zysków na otwarciu. Jeśli nie będzie ona zbyt silna, będzie szansa na kolejną wzrostową sesję na GPW. Ale raczej nie na tyle wzrostową, by WIG20 miał szansę zmierzyć się z oporem na 3800 pkt.

WALUTY

Kurs euro spadł dziś rano do 1,415 USD, a więc do poziomu z piątku rano i na tym pochód dolara się zatrzymał. Kurs euro zawraca już w kierunku 1,42 USD, ale nie musi to być trwała tendencja. Ze względu na silne wykupienie euro, w tej chwili znacznie większe szanse są na korektę notowań wspólnej waluty niż na kontynuację marszu w górę.

Jen osłabia się dziś o 0,7 proc. do dolara i o 0,4 proc. wobec euro. Wobec dolara jen jest najsłabszy od miesiąca.

Słaby jen powinien sprzyjać złotemu, ale chwilowo ważniejsze jest umocnienie dolara. U nas kurs "zielonego" wzrósł do 2,659 PLN. Kurs euro do 3,766 PLN, a franka 2,263 PLN.

SUROWCE

Spadki ceny ropy zatrzymały się w wyniku spekulacji na temat kolejnego zmniejszenia się jej zapasów. Dziś rano, na londyńskiej giełdzie baryłką brent handlowano po 77,50 USD, czyli w okolicach wczorajszego zamknięcia. Możliwe, że wsparcie na poziomie 77,00 USD nie zostanie w tym tygodniu przekroczone, bowiem w rejonie Zatoki Meksykańskiej znów wzrosło zagrożenie huraganowe.

Pracownicy peruwiańskich kopalni zgodnie z zapowiedzią rozpoczęli wczoraj strajk, jednak miedź zareagowała na tę informację dość spokojnie. Jej cena na londyńskiej giełdzie wzrosła 0,4 proc. do poziomu 8,195 USD za tonę, co wynika z faktu, że rynek już wcześniej zdyskontował to zagrożenie.

Złoto podrożało dziś rano o 0,5 proc. w wyniku osłabienia dolara na rynku walutowym. Uncją tego kruszcu handluje się dziś po 735 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.