Zarobiłeś za granicą… i co dalej?

Zarobiłeś za granicą… i co dalej?
Analiza Money Expert
Data dodania: 2007-09-21 (15:23)

Co zrobić z pieniędzmi zarobionymi za granicą? Powierzyć je funduszom czy umieścić na lokacie? A może przekazać bankowi? Jeżeli tak, to jakiemu – znajdującemu się w Polsce czy może za granicą? Warto zacząć od fundamentalnej sprawy, jaką jest inwestowanie lub po prostu oszczędzanie zarobionych pieniędzy.

Samo zdanie sobie sprawy z potrzeby „odkładania” zarobionych pieniędzy jest już połową finansowego sukcesu. W Polsce regularnie oszczędza około 15% obywateli, z których większość stanowią ludzie średniozamożni. Wiedzą, że materialne zabezpieczenie przyszłości swojej rodziny zależy głównie od nich samych. Gorzej wypadają statystyki dotyczące ludzi zamożnych i tych gorzej sytuowanych. W obu przypadkach w większości konsumują oni całe swoje dochody – niezależnie od tego czy zarabiają tysiąc złotych, czy dziesięć tysięcy miesięcznie. W krajach Europy Zachodniej regularnie oszczędza przeciętnie ok. 60% społeczeństwa, przy czym inwestowanych jest ok. 10% zarobków. W Polsce ten odsetek jest ciągle na niezadowalającym poziomie 4–5%. Szacunki ekspertów wskazują, że trzeba odkładać przynajmniej ok. 10–12% miesięcznych zarobków, aby zaoszczędzona w ten sposób kwota gwarantowała w miarę dostatnie życie, np. po przejściu na emeryturę.

Osoba chcąca inwestować zarobione pieniądze i mająca małą wiedzą, w jakie produkty finansowe powinna lokować swoje oszczędności, na początku powinna określić swój tzw. horyzont inwestycyjny. Czyli na jak długo chce zainwestować swoje pieniądze i w jaki sposób to robić – poprzez regularne miesięczne składki, czy może odkładając, np. raz na kwartał lub półrocze, większe kwoty. Po drugie – jaki ma cel inwestycyjny i jaką kwotę może przeznaczyć, aby móc go w przyszłości zrealizować. Ważne, żeby realnie podejść do swoich możliwości finansowych (nie zaniżać ich ani nie zawyżać). Trzecim ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnych instrumentów finansowych jest poziom ryzyka, na jaki możemy sobie pozwolić inwestując. Im wyższe ryzyko inwestycyjne, tym możliwie wyższe zwroty z inwestycji i jednocześnie większe prawdopodobieństwo poniesienia strat. W dłuższym okresie inwestycyjnym, który w przypadku rynku polskiego zaczyna się powyżej pięciu lat, możliwość poniesienia strat przy agresywnym inwestowaniu maleje z każdym rokiem.

Odpowiedziawszy sobie szczerze na powyższe pytania można przejść do wyboru konkretnych produktów finansowych, które w możliwie najwyższym stopniu będą odpowiednie dla naszych celów inwestycyjnych. W obecnej sytuacji rynkowej najlepszym wyborem dla osób chcących inwestować rok i więcej lat są fundusze inwestycyjne. Ich wybór na polskim rynku jest ogromny (na chwilę obecną jest ponad 300) i liczba ta systematycznie wzrasta. Są fundusze bardzo bezpieczne, jak rynku pieniężnego lub obligacji, umiarkowanie ryzykowne, jak stabilnego wzrostu, i zrównoważone. Najbardziej agresywne i niosące ze sobą równocześnie najwyższe ryzyko strat są fundusze akcji oraz akcji małych i średnich spółek. W zależności od stopnia ryzyka, jakie jesteśmy w stanie przyjąć, wybrać można fundusze z danej kategorii. Instytucje finansowe oferują również dosyć szeroki wybór funduszy zagranicznych. Jednakże wziąwszy pod uwagę sytuację naszej gospodarki, dobre dane makroekonomiczne, jak i perspektywy rozwoju – warto wybierać polskie fundusze inwestycyjne, ponieważ w perspektywie kilku lat będą przynosić wyższe zwroty z inwestycji od funduszy zagranicznych.

Jeśli wybieramy bardzo krótki horyzont inwestycyjny, tzn. poniżej roku, oraz chcemy mieć stały i szybki dostęp do zainwestowanej gotówki, warto rozejrzeć się za lokatą bankową. Tym bardziej, że polskie banki w chwili obecnej prześcigają się w oferowaniu coraz wyżej oprocentowanych lokat bankowych. Ich oprocentowanie dochodzi już do 5%, czyli o ok. 2% więcej niż jeszcze dwa lata temu. Warto nawet, pracując za granicą, wybierać polskie banki i bynajmniej nie ze względu na lokalny patriotyzm, lecz na korzystniejszą od zagranicznej ofertę. Polskie banki dostrzegły w końcu, że za granicą pracuje ponad dwa miliony rodaków. Oferta dla takich osób z tygodnia na tydzień jest lepsza, a opłaty za wszelkiego rodzaju przelewy, wpłaty i wypłaty znacząco spadły.

Źródło: Maciej Jędrych, Doradca Finansowy Money Expert SA
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.