Zarobiłeś za granicą… i co dalej?

Zarobiłeś za granicą… i co dalej?
Analiza Money Expert
Data dodania: 2007-09-21 (15:23)

Co zrobić z pieniędzmi zarobionymi za granicą? Powierzyć je funduszom czy umieścić na lokacie? A może przekazać bankowi? Jeżeli tak, to jakiemu – znajdującemu się w Polsce czy może za granicą? Warto zacząć od fundamentalnej sprawy, jaką jest inwestowanie lub po prostu oszczędzanie zarobionych pieniędzy.

Samo zdanie sobie sprawy z potrzeby „odkładania” zarobionych pieniędzy jest już połową finansowego sukcesu. W Polsce regularnie oszczędza około 15% obywateli, z których większość stanowią ludzie średniozamożni. Wiedzą, że materialne zabezpieczenie przyszłości swojej rodziny zależy głównie od nich samych. Gorzej wypadają statystyki dotyczące ludzi zamożnych i tych gorzej sytuowanych. W obu przypadkach w większości konsumują oni całe swoje dochody – niezależnie od tego czy zarabiają tysiąc złotych, czy dziesięć tysięcy miesięcznie. W krajach Europy Zachodniej regularnie oszczędza przeciętnie ok. 60% społeczeństwa, przy czym inwestowanych jest ok. 10% zarobków. W Polsce ten odsetek jest ciągle na niezadowalającym poziomie 4–5%. Szacunki ekspertów wskazują, że trzeba odkładać przynajmniej ok. 10–12% miesięcznych zarobków, aby zaoszczędzona w ten sposób kwota gwarantowała w miarę dostatnie życie, np. po przejściu na emeryturę.

Osoba chcąca inwestować zarobione pieniądze i mająca małą wiedzą, w jakie produkty finansowe powinna lokować swoje oszczędności, na początku powinna określić swój tzw. horyzont inwestycyjny. Czyli na jak długo chce zainwestować swoje pieniądze i w jaki sposób to robić – poprzez regularne miesięczne składki, czy może odkładając, np. raz na kwartał lub półrocze, większe kwoty. Po drugie – jaki ma cel inwestycyjny i jaką kwotę może przeznaczyć, aby móc go w przyszłości zrealizować. Ważne, żeby realnie podejść do swoich możliwości finansowych (nie zaniżać ich ani nie zawyżać). Trzecim ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnych instrumentów finansowych jest poziom ryzyka, na jaki możemy sobie pozwolić inwestując. Im wyższe ryzyko inwestycyjne, tym możliwie wyższe zwroty z inwestycji i jednocześnie większe prawdopodobieństwo poniesienia strat. W dłuższym okresie inwestycyjnym, który w przypadku rynku polskiego zaczyna się powyżej pięciu lat, możliwość poniesienia strat przy agresywnym inwestowaniu maleje z każdym rokiem.

Odpowiedziawszy sobie szczerze na powyższe pytania można przejść do wyboru konkretnych produktów finansowych, które w możliwie najwyższym stopniu będą odpowiednie dla naszych celów inwestycyjnych. W obecnej sytuacji rynkowej najlepszym wyborem dla osób chcących inwestować rok i więcej lat są fundusze inwestycyjne. Ich wybór na polskim rynku jest ogromny (na chwilę obecną jest ponad 300) i liczba ta systematycznie wzrasta. Są fundusze bardzo bezpieczne, jak rynku pieniężnego lub obligacji, umiarkowanie ryzykowne, jak stabilnego wzrostu, i zrównoważone. Najbardziej agresywne i niosące ze sobą równocześnie najwyższe ryzyko strat są fundusze akcji oraz akcji małych i średnich spółek. W zależności od stopnia ryzyka, jakie jesteśmy w stanie przyjąć, wybrać można fundusze z danej kategorii. Instytucje finansowe oferują również dosyć szeroki wybór funduszy zagranicznych. Jednakże wziąwszy pod uwagę sytuację naszej gospodarki, dobre dane makroekonomiczne, jak i perspektywy rozwoju – warto wybierać polskie fundusze inwestycyjne, ponieważ w perspektywie kilku lat będą przynosić wyższe zwroty z inwestycji od funduszy zagranicznych.

Jeśli wybieramy bardzo krótki horyzont inwestycyjny, tzn. poniżej roku, oraz chcemy mieć stały i szybki dostęp do zainwestowanej gotówki, warto rozejrzeć się za lokatą bankową. Tym bardziej, że polskie banki w chwili obecnej prześcigają się w oferowaniu coraz wyżej oprocentowanych lokat bankowych. Ich oprocentowanie dochodzi już do 5%, czyli o ok. 2% więcej niż jeszcze dwa lata temu. Warto nawet, pracując za granicą, wybierać polskie banki i bynajmniej nie ze względu na lokalny patriotyzm, lecz na korzystniejszą od zagranicznej ofertę. Polskie banki dostrzegły w końcu, że za granicą pracuje ponad dwa miliony rodaków. Oferta dla takich osób z tygodnia na tydzień jest lepsza, a opłaty za wszelkiego rodzaju przelewy, wpłaty i wypłaty znacząco spadły.

Źródło: Maciej Jędrych, Doradca Finansowy Money Expert SA
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.