Data dodania: 2024-03-28 (15:28)
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Ile jest banków w Polsce?
Wśród banków funkcjonujących w Polsce, których większościowym kapitałem jest kapitał polski, należą między innymi:
- • PKO Bank Polski – jest to największy bank w Polsce pod względem bilansowym oraz jedna z najstarszych instytucji bankowych w kraju, obchodzący w tym roku 100-lecie swojego istnienia.
- • Pekao S.A. – jeden z największych banków komercyjnych w Polsce, założony w 1929 roku.
- • Alior Bank – stosunkowo nowy bank na polskim rynku, założony w 2008 roku, szybko zyskał na znaczeniu dzięki dynamicznemu rozwojowi.
- • BOŚ – Bank Ochrony Środowiska – bank z unikalnym profilem, skupiający się na finansowaniu ekologicznych inwestycji i przedsięwzięć.
- • Bank Pocztowy – bank o szerokim zasięgu działalności, związany z Pocztą Polską, oferujący usługi dla klientów indywidualnych i biznesowych.
- • Plus Bank – nieduża instytucja kontrolowana przez spółki na Cyprze, jednak z polskim kapitałem.
- • Velo Bank – kontroluje marki Getin Bank oraz Noble Bank i powstał on w efekcie przymusowej restrukturyzacji tych podmiotów.
Struktura właścicielska banków może się zmieniać, a kapitał zagraniczny często odgrywa znaczącą rolę również w bankach, które postrzegane są jako polskie. Przykładem mogą być banki spółdzielcze, które w większości posiadają polski kapitał, jednak ich struktura własnościowa może ulec zmianom.
Oczywiście oprócz polskich banków w naszym kraju działają również banki z kapitałem zagranicznym, a największe z nich to m.in.:
- • mBank
- • Santander Consumer Bank i Santander Bank Polska
- • Credit Agricole
- • BNP Paribas
- • Bank Handlowy (CitiBank, CitiHandlowy)
- • Bank Millenium
- • ING Bank Śląski
Ponadto podmioty zagraniczne mają możliwość oferowania typowo bankowych usług bez konieczności prowadzenia działalności bankowej w Polsce. Przykładem są np. popularna aplikacja walutowa Revolut.
Jakie są rodzaje banków w Polsce?
Banki w Polsce można dzielić na kategorie pod względem różnych czynników. Standardem jest jednak podział na Bank Centralny oraz Banki komercyjne. Rynek bankowy w Polsce dzieli dodatkowo instytucje komercyjne na uniwersalne, które stanowią zdecydowaną większość rynku oraz specjalistyczne, do których zaliczyć można: spółki lokacyjne, instytucje kredytu hipotecznego, instytucje kredytu specjalnego, banki depozytowe papierów wartościowych i kasy budowlano-oszczędnościowe.
Dodatkowo banki podzielić można również ze względu na ich pochodzenie, czyli banki krajowe i zagraniczne. Z kolei ze względu na ich charakter prawno-organizacyjny, wyróżnia się banki: państwowe, podmioty o charakterze spółek akcyjnych czy też banki spółdzielcze.
Jakie są banki w Polsce? Lista
Polska posiada bardzo bogatą ofertę bankową, zarówno ze strony krajowych instytucji bankowych jak i zagranicznych oddziałów. Obecnie według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na koniec grudnia 2023 roku w Polsce działalność prowadziło:
- • 29 banków komercyjnych (90,4% udziału w aktywach)
- • 492 banki spółdzielcze (7% udziału w aktywach)
- • 34 oddziały instytucji kredytowych i banków zagranicznych (2,6% udziału w aktywach).
Lista banków w Polsce obejmuje takie instytucje jak:
- 1. Alior Bank S.A.
- 2. Bank BHP S.A.
- 3. Bank Handlowy w Warszawie S.A.
- 4. Bank Millennium S.A.
- 5. Bank Nowy S.A.
- 6. Bank Pocztowy S.A.
- 7.Bank Polska Kasa Opieki S.A.
- 8. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
- 9. BNP Paribas Bank Polska S.A.
- 10. Credit Agricole Bank Polska S.A.
- 11. Deutsche Bank Polska S.A.
- 12. DNB Bank Polska S.A.
- 13. Getin Noble Bank S.A. w upadłości
- 14. ING Bank Hipoteczny S.A.
- 15. ING Bank Śląski S.A.
- 16. mBank Hipoteczny S.A.
- 17. mBank S.A.
- 18. Mercedes-Benz Bank Polska S.A. w likwidacji
- 19. Millennium Bank Hipoteczny S.A.
- 20. Nest Bank S.A.
- 21. Pekao Bank Hipoteczny S.A.
- 22. PKO Bank Hipoteczny S.A.
- 23. Plus Bank S.A.
- 24. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
- 25. Santander Bank Polska S.A.
- 26. Santander Consumer Bank S.A.
- 27. SGB-Bank S.A.
- 28. Toyota Bank Polska S.A.
- 29. VeloBank S.A.
Jaki bank w Polsce jest najlepszy? – Ranking
Wybierając najlepszy bank w Polsce, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest jednak zazwyczaj ilość aktywów, jakimi dysponuje dana instytucja, ponieważ im dany bank jest większy, tym więcej ma klientów co oznacza, że więcej osób zaufało danej instytucji. Do największych i najlepszych banków w Polsce zaliczyć można:
Bank: Aktywa w mln zł
PKO Bank Polski: 430 683
Bank Pekao: 271 705
Santander Bank Polska: 259 167
ING Bank Śląski: 217 266
mBank: 209 892
BNP Paribas Bank Polska: 131 777
Bank Millennium: 110 942
Alior Bank: 82 877
Credit Agricole Bank Polska: 51 466
Bank Pocztowy: 8 537
Bank Spółdzielczy w Brodnicy: 2 642
Wraz z wielkością instytucji zwiększa się jej bezpieczeństwo a tym samym zaufanie ludzi w stosunku do danego banku. Z tego też względu instytucje, jakie zawiera powyższa lista banków w Polsce, uznać można obecnie za najlepsze i najbezpieczniejsze na polskim rynku, więcej informacji o bankach możesz znaleźć pod adresem: https://www.totalmoney.pl/artykuly/banki-w-polsce-jakie-sa-najpopularniejsze-i-najwieksze-banki-komercyjne-w-polsce
Jaka jest historia banków w Polsce?
Historia bankowości w Polsce sięga początku XIX wieku, kiedy to pod zaborami, zaczęły powstawać pierwsze instytucje bankowe. Warto jednak wspomnieć, że już w średniowieczu na terenach polskich funkcjonowały różne formy pożyczek i wymiany pieniężnej, choć nie były one instytucjami bankowymi w dzisiejszym rozumieniu.
Pierwszy nowożytny bank, Bank Polski, został założony w 1828 roku w czasach Królestwa Polskiego pod panowaniem rosyjskim. Rozwój bankowości w Polsce był ściśle związany z przemianami politycznymi i ekonomicznymi, w tym z okresami zaborów, dwudziestolecia międzywojennego, czasów PRL, kiedy to dominował system bankowy oparty na banku państwowym, oraz transformacji po 1989 roku, która otworzyła rynek na konkurencję, banki komercyjne i zagraniczne inwestycje.
Transformacja ekonomiczna po upadku komunizmu zainicjowała dynamiczny rozwój sektora bankowego, modernizację usług i integrację z globalnym systemem finansowym, czego efekty widać obecnie na polskim rynku bankowości.