Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024
Poradnik konsumenta
Data dodania: 2024-03-28 (15:28)

Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.

Ile jest banków w Polsce?


Wśród banków funkcjonujących w Polsce, których większościowym kapitałem jest kapitał polski, należą między innymi:


 • • PKO Bank Polski – jest to największy bank w Polsce pod względem bilansowym oraz jedna z najstarszych instytucji bankowych w kraju, obchodzący w tym roku 100-lecie swojego istnienia.
 • • Pekao S.A. – jeden z największych banków komercyjnych w Polsce, założony w 1929 roku.
 • • Alior Bank – stosunkowo nowy bank na polskim rynku, założony w 2008 roku, szybko zyskał na znaczeniu dzięki dynamicznemu rozwojowi.
 • • BOŚ – Bank Ochrony Środowiska – bank z unikalnym profilem, skupiający się na finansowaniu ekologicznych inwestycji i przedsięwzięć.
 • • Bank Pocztowy – bank o szerokim zasięgu działalności, związany z Pocztą Polską, oferujący usługi dla klientów indywidualnych i biznesowych.
 • • Plus Bank – nieduża instytucja kontrolowana przez spółki na Cyprze, jednak z polskim kapitałem.
 • • Velo Bank – kontroluje marki Getin Bank oraz Noble Bank i powstał on w efekcie przymusowej restrukturyzacji tych podmiotów.

Struktura właścicielska banków może się zmieniać, a kapitał zagraniczny często odgrywa znaczącą rolę również w bankach, które postrzegane są jako polskie. Przykładem mogą być banki spółdzielcze, które w większości posiadają polski kapitał, jednak ich struktura własnościowa może ulec zmianom.


Oczywiście oprócz polskich banków w naszym kraju działają również banki z kapitałem zagranicznym, a największe z nich to m.in.:


 • • mBank
 • • Santander Consumer Bank i Santander Bank Polska
 • • Credit Agricole
 • • BNP Paribas
 • • Bank Handlowy (CitiBank, CitiHandlowy)
 • • Bank Millenium
 • • ING Bank Śląski

Ponadto podmioty zagraniczne mają możliwość oferowania typowo bankowych usług bez konieczności prowadzenia działalności bankowej w Polsce. Przykładem są np. popularna aplikacja walutowa Revolut.


Jakie są rodzaje banków w Polsce?


Banki w Polsce można dzielić na kategorie pod względem różnych czynników. Standardem jest jednak podział na Bank Centralny oraz Banki komercyjne. Rynek bankowy w Polsce dzieli dodatkowo instytucje komercyjne na uniwersalne, które stanowią zdecydowaną większość rynku oraz specjalistyczne, do których zaliczyć można: spółki lokacyjne, instytucje kredytu hipotecznego, instytucje kredytu specjalnego, banki depozytowe papierów wartościowych i kasy budowlano-oszczędnościowe.


Dodatkowo banki podzielić można również ze względu na ich pochodzenie, czyli banki krajowe i zagraniczne. Z kolei ze względu na ich charakter prawno-organizacyjny, wyróżnia się banki: państwowe, podmioty o charakterze spółek akcyjnych czy też banki spółdzielcze.


Jakie są banki w Polsce? Lista


Polska posiada bardzo bogatą ofertę bankową, zarówno ze strony krajowych instytucji bankowych jak i zagranicznych oddziałów. Obecnie według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) na koniec grudnia 2023 roku w Polsce działalność prowadziło:


 • • 29 banków komercyjnych (90,4% udziału w aktywach)
 • • 492 banki spółdzielcze (7% udziału w aktywach)
 • • 34 oddziały instytucji kredytowych i banków zagranicznych (2,6% udziału w aktywach).

Lista banków w Polsce obejmuje takie instytucje jak:


 1. 1. Alior Bank S.A.
 2. 2. Bank BHP S.A.
 3. 3. Bank Handlowy w Warszawie S.A.
 4. 4. Bank Millennium S.A.
 5. 5. Bank Nowy S.A.
 6. 6. Bank Pocztowy S.A.
 7. 7.Bank Polska Kasa Opieki S.A.
 8. 8. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 9. 9. BNP Paribas Bank Polska S.A.
 10. 10. Credit Agricole Bank Polska S.A.
 11. 11. Deutsche Bank Polska S.A.
 12. 12. DNB Bank Polska S.A.
 13. 13. Getin Noble Bank S.A. w upadłości
 14. 14. ING Bank Hipoteczny S.A.
 15. 15. ING Bank Śląski S.A.
 16. 16. mBank Hipoteczny S.A.
 17. 17. mBank S.A.
 18. 18. Mercedes-Benz Bank Polska S.A. w likwidacji
 19. 19. Millennium Bank Hipoteczny S.A.
 20. 20. Nest Bank S.A.
 21. 21. Pekao Bank Hipoteczny S.A.
 22. 22. PKO Bank Hipoteczny S.A.
 23. 23. Plus Bank S.A.
 24. 24. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
 25. 25. Santander Bank Polska S.A.
 26. 26. Santander Consumer Bank S.A.
 27. 27. SGB-Bank S.A.
 28. 28. Toyota Bank Polska S.A.
 29. 29. VeloBank S.A.

Jaki bank w Polsce jest najlepszy? – Ranking


Wybierając najlepszy bank w Polsce, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest jednak zazwyczaj ilość aktywów, jakimi dysponuje dana instytucja, ponieważ im dany bank jest większy, tym więcej ma klientów co oznacza, że więcej osób zaufało danej instytucji. Do największych i najlepszych banków w Polsce zaliczyć można:


Bank: Aktywa w mln zł


PKO Bank Polski: 430 683


Bank Pekao: 271 705


Santander Bank Polska: 259 167


ING Bank Śląski: 217 266


mBank: 209 892


BNP Paribas Bank Polska: 131 777


Bank Millennium: 110 942


Alior Bank: 82 877


Credit Agricole Bank Polska: 51 466


Bank Pocztowy: 8 537


Bank Spółdzielczy w Brodnicy: 2 642


Wraz z wielkością instytucji zwiększa się jej bezpieczeństwo a tym samym zaufanie ludzi w stosunku do danego banku. Z tego też względu instytucje, jakie zawiera powyższa lista banków w Polsce, uznać można obecnie za najlepsze i najbezpieczniejsze na polskim rynku, więcej informacji o bankach możesz znaleźć pod adresem: https://www.totalmoney.pl/artykuly/banki-w-polsce-jakie-sa-najpopularniejsze-i-najwieksze-banki-komercyjne-w-polsce


Jaka jest historia banków w Polsce?


Historia bankowości w Polsce sięga początku XIX wieku, kiedy to pod zaborami, zaczęły powstawać pierwsze instytucje bankowe. Warto jednak wspomnieć, że już w średniowieczu na terenach polskich funkcjonowały różne formy pożyczek i wymiany pieniężnej, choć nie były one instytucjami bankowymi w dzisiejszym rozumieniu.


Pierwszy nowożytny bank, Bank Polski, został założony w 1828 roku w czasach Królestwa Polskiego pod panowaniem rosyjskim. Rozwój bankowości w Polsce był ściśle związany z przemianami politycznymi i ekonomicznymi, w tym z okresami zaborów, dwudziestolecia międzywojennego, czasów PRL, kiedy to dominował system bankowy oparty na banku państwowym, oraz transformacji po 1989 roku, która otworzyła rynek na konkurencję, banki komercyjne i zagraniczne inwestycje.


Transformacja ekonomiczna po upadku komunizmu zainicjowała dynamiczny rozwój sektora bankowego, modernizację usług i integrację z globalnym systemem finansowym, czego efekty widać obecnie na polskim rynku bankowości.Źródło: Poradnik konsumenta
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

2024-05-15 Artykuł sponsorowany
Sięgając do portfela, coraz częściej wyciągamy z niego nie gotówkę, a kartę. Tradycyjne płatności powoli odchodzą w zapomnienie. Nic dziwnego – transakcje bezgotówkowe są wygodniejsze i szybsze – nie trzeba nerwowo szukać drobnych w portfelu. Może warto iść za ciosem i wypłacać dziecku kieszonkowe nie w gotówce, a bezpośrednio na konto? Najpierw jednak trzeba wybrać odpowiednie konto dla nastolatka.
Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

2024-04-04 Artykuł sponsorowany
Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.