Duża zmienność na rynku akcji po decyzji EBC

Dziś oczy inwestorów były zwrócone w stronę decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który zdecydował dziś o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Jednak nie to było najważniejsze. Po ostatnich gorszych odczytach PMI, rynek spodziewał się gołębiego komentarza ze strony Mario Draghiego.
W nadziei na bardziej gołębie stanowisko, mogliśmy obserwować wzrosty na rynku akcji zaraz po samej decyzji. Traciło również euro, które przed godziną 14:30 znalazło się na niższych poziomach od początku roku. Jednak sama konferencja przyniosła nagły zwrot akcji. Kurs euro wybronił ostatecznie wsparcie przy 1,1100, a niemiecki indeks giełdowy DAX zanurkował. Posiedzenie EBC nie przyniosło jednak nic nowego, zapowiadane było luzowanie polityki monetarnej w przyszłości. Biorąc pod uwagę coraz gorszą sytuację ekonomiczną, do luzowania prawdopodobnie dojdzie, niemniej apetyt inwestorów był większy, przez co możemy obserwować wspomniane spadki na rynku akcji, także odbicie na kursie EURUSD.
Jeśli chodzi o sesję w USA, w pierwszych godzinach sesji widać spadki. Ruch w dół można tłumaczyć negatywnymi nastrojami, jakie udzielają się po sesji w Europie. Przed godziną 17:30 Dow Jones traci 0,35%, S&P500 znajduje się 0,4% na minusie, a NASDAQ zniżkuje aż 0,68%. Dziś po zamknięciu sesji poznamy wyniki dużych spółek takich jak Amazon, Intel, czy Alphabet, co niewątpliwie powinno mieć przełożenie na główne indeksy giełdowe.
Patrząc na polską giełdę, również możemy obserwować dziś spadki. Co prawda czwartek rozpoczął się od niewielkich wzrostów, jednak ostatecznie Indeks W20 kończy sesję na ponad 1% minusie. Widać tutaj wpływ negatywnych nastrojów na rynkach europejskich. Najgorzej wśród największych spółek radziły sobie Play (-2,93%), PGNiG (-2.71%), czy PZU(-2.48%).
Źródło: Łukasz Stefanik, Analityk rynków finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Kupuj plotki, sprzedawaj fakty
2019-12-13 Komentarz giełdowy XTBDokonało się. Wiele miesięcy negocjacji doprowadziły w końcu do osiągnięcia porozumienia pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi. Jest to porozumienie handlowe pierwszej fazy, które ma na celu rozpoczęcie redukcji nierówności handlowych między obiema gospodarkami. Teoretycznie cała sytuacja wydaje się być pozytywna. Mamy jednak do czynienia z wyraźnymi spadkami na Wall Street. Czy również tym razem sprawdzi się rynkowe porzekadło: kupuj plotki, sprzedawaj fakty?
Czy Trump został Świętym Mikołajem?
2019-12-12 Komentarz giełdowy XTBDonald Trump zafundował dzisiaj ogromny prezent niemal wszystkim inwestorom na świecie. Wskazał, że USA oraz Chiny są bardzo bliskie podpisania porozumienia. Oczywiście na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie byliśmy zwodzeni takimi informacjami, ale tym razem podane są pewne szczegóły, które naprawdę mogą napawać optymizmem. Czy jest wobec tego szansa na podpisanie tego porozumienia w najbliższych tygodniach?
Rośnie zmienność na rynku akcji
2019-12-10 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji możemy obserwować podwyższona zmienność na rynku akcji. Wszystko za sprawą powrotu doniesień dotyczących wojny handlowej między USA, a Chinami. W godzinach porannych indeksy giełdowe znajdowały się pod presją sprzedających z powodu doniesień chińskiego MSZ, które sugerowały brak postępów w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi.
Rajd Świętego Mikołaja nie na Książęcej
2019-12-06 Komentarz giełdowy XTBNastroje na rynkach finansowych są dzisiaj wręcz szampańskie. Tym razem to nie efekt statystyczny, nazywany Rajdem Świętego Mikołaja, a efekt genialnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie nawet mieszane informacje z frontu handlowego nie są w stanie zepsuć świetnych nastrojów wśród inwestorów.
Czy to tylko korekta?
2019-12-05 Komentarz giełdowy XTBOgromna część najważniejszych indeksów giełdowych na świecie znajduje się wciąż w okolicach historycznych szczytów. Jednakże ostatnio spora niepewność, mieszane dane makroekonomiczne doprowadziły do wyraźnego cofnięcia na większości z nich. Wciąż wygląda to jedynie na korektę, w szczególności, że cały wczorajszy dzień przyniósł spore odrobienie strat.
Rynek akcji w odwrocie, czas na większą korektę?
2019-12-03 Komentarz giełdowy XTBWtorkowa sesja przynosi kontynuację spadków na rynku akcji. Na parkiecie sporo się dzieje. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest prezydent USA. Po tym jak wczoraj Donald Trump uaktywnił się na Twitterze, indeksy na całym świecie zaczęły spadać. Dodatkowo rozczarowujący odczyt ISM dla sektora przemysłowego w USA dołożył swoje. We wtorek możemy obserwować dalsze osłabienie dolara amerykańskiego, jak i kontynuację przeceny na giełdach.
Handlowa niekończąca się opowieść
2019-11-21 Komentarz giełdowy XTBŚwiat finansowy żyje w zasadzie tylko jednym wątkiem – wojną handlową. Wczorajsze minutes z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej nie wpłynęło zbyt mocno na rynek. Owszem minutes potwierdziło to, że nie powinniśmy oczekiwać kolejnych obniżek stóp procentowych, co jest raczej negatywną informacją dla giełd.
Po rekordach czas na odwrót
2019-11-19 Komentarz giełdowy XTBKolejny dzień i kolejne rekordy. Europejskie indeksy, a w szczególności niemiecki DAX w pewnym momencie sesji zyskiwały nawet 2% w oczekiwaniu na rychłe osiągnięcie porozumienia handlowego przez Chiny oraz Stany Zjednoczone. Podobna sytuacja wystąpiła na Wall Street – pozytywne otwarcie i nowe rekordy.
Optymizm pomimo mieszanych danych
2019-11-15 Komentarz giełdowy XTBWall Street, a konkretnie indeks S&P 500 przymierza się do kolejnego rekordowego zamknięcia w połowie przedostatniego miesiąca w roku. Co ciekawe nastroje znów ponownie podyktowane są spekulacjami dotyczącymi umową handlową, gdyż patrząc na konkretne dane sytuacja nie wygląda już tak kolorowo. Dzisiejsze dane ze Stanów Zjednoczonych stawiają duży znak zapytania nad kondycją amerykańskiej gospodarki.
Chińskie problemy
2019-11-14 Komentarz giełdowy XTBWśród inwestorów na całym świecie zapanowała niepewność. Czy w przypadku zawarcia porozumienia handlowego globalna gospodarka wróci na właściwe tory? Na razie z Chin płyną dosyć negatywne informacje, patrząc przede wszystkim na dane gospodarcze. Z kolei w Niemczech okazało się, że gospodarka nie weszła w techniczną recesję, co niekoniecznie zostało przyjęte pozytywnie przez inwestorów. Dlaczego się tak stało?