Płace i zatrudnienie rosną w rekordowym tempie

Płace i zatrudnienie rosną w rekordowym tempie
Data dodania: 2007-08-16 (19:31) Komentarz popołudniowy Open Finance

WYDARZENIE DNIA: W lipcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw liczone w skali roku wzrosło o 9,3 proc., a zatrudnienie skoczyło o 4,7 proc. Przeciętna pensja wynosi już 2 893,71 zł. Wzrost był jednak podobny do czerwcowego i zgodny z oczekiwaniami rynku. Rekordowy okazał się wzrost zatrudnienia, bo wyniósł aż 4,7 proc. podczas gdy spodziewano się skoku o 4,6 proc.

Oznacza to, że na rynku pracy nadal jest gorąco i przedsiębiorstwa mają problem ze znalezieniem ludzi chętnych pracować za dotychczasowe wynagrodzenie. Można się spodziewać, że taka sytuacja szybko się nie zmieni. Jeśli dołożymy do tego fakt obniżki składki rentowej, która obowiązuje od lipca, to widać, że presja inflacyjna w Polsce będzie rosła. Rada Polityki Pieniężnej dostała więc porcję silnych argumentów przemawiających za kontynuacją podwyżek stóp procentowych.

SYTUACJA NA GPW

Nie wierzę, żeby ktoś kto czyta ten komentarz nie znał przebiegu dzisiejszych notowań. Relacje on-line obfitowały w dramatyczne opisy. Cóż, nie często zdarza się sytuacja, kiedy spadają ceny akcji wszystkich notowanych na GPW firm (a jest ich 301), a tak właśnie działo się w trakcie dzisiejszych notowań. Na koniec statystyka poprawiła się - wrosły notowania sześciu spółek, spadły 290. (pięciu nie zmieniły się). Wysokie obroty na poziomie 2,86 mld PLN w pełni potwierdziły dramatyczny przebieg notowań. Czy tak wygląda krach? Nie. To "tylko" panika. W czasie krachu akcji w ogóle nie udałoby się sprzedać. Czy to już koniec? To pytanie do astrologa. Możemy powiedzieć, że inwestorzy kierują się wyłącznie emocjami sprzedając akcje po 20-proc. dziennych spadkach (średni spadek wyniósł dziś 10,3 proc.), ale nie oznacza to jeszcze, że zobaczymy szybko odbicie. A jeśli go nie zobaczymy, strach będzie jeszcze większy.

GIEŁDY W EUROPIE

Przecena akcji banków, związana z obawami, a właściwie z brakiem jakichkolwiek szacunków co do tego, kto i ile może stracić na kryzysie kredytów hipotecznych, zepchnęły indeksy europejskie.

Paryski CAC40 spadł o 2,7 proc. i znalazł się na najniższym poziomie od marca tego roku (tąpnięcie na giełdach azjatyckich). W trakcie notowań indeks zwiedzał nawet niższe rejony - dołek z 1 grudnia ub.r.

Londyński FTSE zaprezentował się nawet gorzej - spadł o 3,2 proc. do poziomu najniższego od września ub.r.

Węgierski BUX spadł o 4,2 proc. i jest najniżej od czerwca tego roku. Pod tym względem "bratankowie" trzymają się nieźle. Praski PX spadł o 5,5 proc. i jest najniżej od marca tego roku.

Stany zaczęły na minusie i chyba tylko wiara, że co spadnie musi wzrosnąć, pozwala zachować nadzieję w zmianę sytuacji.

WALUTY

Spadek euro faktycznie zatrzymał się na poziomie 1,34 USD, a więc wypełnił się minimalny zasięg formacji podwójnego szczytu (na 1,38 USD). Oczywiście nie oznacza to jeszcze, że wsparcie to utrzyma się choćby do rana, ale euro jest mocno wyprzedane (straciło 4 centy w pięć dni). Tylko nadzwyczajne okoliczności pozwoliłyby na prostą kontynuację przeceny. Okoliczności co prawda "zwyczajne" nie są, ale chodzi o nowy silny impuls. Bez niego dolara czeka korekta.

Jen umocnił się o 1,65 proc. do dolara i przełamał szczyt z przełomu lutego i marca. Coraz więcej inwestorów traci na umocnieniu jena, pozostaje nadzieja, że to fałszywe wybicie. Jen zyskał do euro 1,7 proc., ale do marcowego dołka jeszcze się nie zbliżył.

Umocnienie jena to oczywiście silny argument za wyprzedażą złotego. Dolar kosztuje już 2,859 PLN, euro 3,832 PLN, frank 2,347 PLN.

SUROWCE

Kontrakty terminowe na ropę spadły dziś na nowojorskiej giełdzie o ponad 2 proc. To już o 8,9 proc. mniej niż ostatni rekord z początku sierpnia. Inwestorzy obawiają się, że załamanie na rynkach akcji może spowolnić wzrost gospodarczy, a co za tym idzie zmniejszyć popyt na paliwo. Z podobnej przyczyny dziś w Londynie traciła również miedź, której kurs znalazł się na 2-miesięcznym minimum, i nikiel, który osiągnął poziom najniższy w tym roku. Obawy o stan światowej gospodarki i popyt na metale zepchnęły w dół również kurs platyny. Spadek cen złota tłumaczy się zaś tym, że inwestorzy sprzedają go by pokryć straty na rynku akcji.

Źródło: Mateusz Ostrowski, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.