Płace i zatrudnienie rosną w rekordowym tempie

Płace i zatrudnienie rosną w rekordowym tempie
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-08-16 (19:31)

WYDARZENIE DNIA: W lipcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw liczone w skali roku wzrosło o 9,3 proc., a zatrudnienie skoczyło o 4,7 proc. Przeciętna pensja wynosi już 2 893,71 zł. Wzrost był jednak podobny do czerwcowego i zgodny z oczekiwaniami rynku. Rekordowy okazał się wzrost zatrudnienia, bo wyniósł aż 4,7 proc. podczas gdy spodziewano się skoku o 4,6 proc.

Oznacza to, że na rynku pracy nadal jest gorąco i przedsiębiorstwa mają problem ze znalezieniem ludzi chętnych pracować za dotychczasowe wynagrodzenie. Można się spodziewać, że taka sytuacja szybko się nie zmieni. Jeśli dołożymy do tego fakt obniżki składki rentowej, która obowiązuje od lipca, to widać, że presja inflacyjna w Polsce będzie rosła. Rada Polityki Pieniężnej dostała więc porcję silnych argumentów przemawiających za kontynuacją podwyżek stóp procentowych.

SYTUACJA NA GPW

Nie wierzę, żeby ktoś kto czyta ten komentarz nie znał przebiegu dzisiejszych notowań. Relacje on-line obfitowały w dramatyczne opisy. Cóż, nie często zdarza się sytuacja, kiedy spadają ceny akcji wszystkich notowanych na GPW firm (a jest ich 301), a tak właśnie działo się w trakcie dzisiejszych notowań. Na koniec statystyka poprawiła się - wrosły notowania sześciu spółek, spadły 290. (pięciu nie zmieniły się). Wysokie obroty na poziomie 2,86 mld PLN w pełni potwierdziły dramatyczny przebieg notowań. Czy tak wygląda krach? Nie. To "tylko" panika. W czasie krachu akcji w ogóle nie udałoby się sprzedać. Czy to już koniec? To pytanie do astrologa. Możemy powiedzieć, że inwestorzy kierują się wyłącznie emocjami sprzedając akcje po 20-proc. dziennych spadkach (średni spadek wyniósł dziś 10,3 proc.), ale nie oznacza to jeszcze, że zobaczymy szybko odbicie. A jeśli go nie zobaczymy, strach będzie jeszcze większy.

GIEŁDY W EUROPIE

Przecena akcji banków, związana z obawami, a właściwie z brakiem jakichkolwiek szacunków co do tego, kto i ile może stracić na kryzysie kredytów hipotecznych, zepchnęły indeksy europejskie.

Paryski CAC40 spadł o 2,7 proc. i znalazł się na najniższym poziomie od marca tego roku (tąpnięcie na giełdach azjatyckich). W trakcie notowań indeks zwiedzał nawet niższe rejony - dołek z 1 grudnia ub.r.

Londyński FTSE zaprezentował się nawet gorzej - spadł o 3,2 proc. do poziomu najniższego od września ub.r.

Węgierski BUX spadł o 4,2 proc. i jest najniżej od czerwca tego roku. Pod tym względem "bratankowie" trzymają się nieźle. Praski PX spadł o 5,5 proc. i jest najniżej od marca tego roku.

Stany zaczęły na minusie i chyba tylko wiara, że co spadnie musi wzrosnąć, pozwala zachować nadzieję w zmianę sytuacji.

WALUTY

Spadek euro faktycznie zatrzymał się na poziomie 1,34 USD, a więc wypełnił się minimalny zasięg formacji podwójnego szczytu (na 1,38 USD). Oczywiście nie oznacza to jeszcze, że wsparcie to utrzyma się choćby do rana, ale euro jest mocno wyprzedane (straciło 4 centy w pięć dni). Tylko nadzwyczajne okoliczności pozwoliłyby na prostą kontynuację przeceny. Okoliczności co prawda "zwyczajne" nie są, ale chodzi o nowy silny impuls. Bez niego dolara czeka korekta.

Jen umocnił się o 1,65 proc. do dolara i przełamał szczyt z przełomu lutego i marca. Coraz więcej inwestorów traci na umocnieniu jena, pozostaje nadzieja, że to fałszywe wybicie. Jen zyskał do euro 1,7 proc., ale do marcowego dołka jeszcze się nie zbliżył.

Umocnienie jena to oczywiście silny argument za wyprzedażą złotego. Dolar kosztuje już 2,859 PLN, euro 3,832 PLN, frank 2,347 PLN.

SUROWCE

Kontrakty terminowe na ropę spadły dziś na nowojorskiej giełdzie o ponad 2 proc. To już o 8,9 proc. mniej niż ostatni rekord z początku sierpnia. Inwestorzy obawiają się, że załamanie na rynkach akcji może spowolnić wzrost gospodarczy, a co za tym idzie zmniejszyć popyt na paliwo. Z podobnej przyczyny dziś w Londynie traciła również miedź, której kurs znalazł się na 2-miesięcznym minimum, i nikiel, który osiągnął poziom najniższy w tym roku. Obawy o stan światowej gospodarki i popyt na metale zepchnęły w dół również kurs platyny. Spadek cen złota tłumaczy się zaś tym, że inwestorzy sprzedają go by pokryć straty na rynku akcji.

Źródło: Mateusz Ostrowski, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.