Czy Yellen zakończy hossę na Wall Street

Czy Yellen zakończy hossę na Wall Street
Popołudniowy komentarz giełdowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2015-03-18 (09:47)

Poranek w najważniejszym dniu miesiąca dla rynków obfituje w dobre wiadomości napływające z azjatyckich rynków. Indeks Shanghai Composite rośnie już o 2% i osiąga nowe szczyty od 2008 r. Odbijają kontrakty na główne indeksy w Europie.

Również kontrakty na S&P500 lekko rosną. Tym niemniej o tym w jakich nastrojach inwestorzy zakończą dzisiejszy dzień zdecyduje dziś jedna osoba – szefowa FED Janet Yellen.

Posiedzenie FED połączone z nowymi projekcjami makroekonomicznymi i konferencją prasową szefowej banku jest najprawdopodobniej wydarzeniem kwartału. Wydarzenie to obserwować będą inwestorzy na wszystkich rynkach, w tym także na giełdowym, któremu ultaluźna polityka monetarna FED przez lata także silnie sprzyjała. Od kilku miesięcy z wyjątkiem kilku mniejszych korekt indeksy Dow Jones Industrial Average i S&P500 prawie codziennie osiągają nowe szczyty, a indeks Nasdaq zbliża się do rekordów z czasów bańki internetowej. Jednakże po ostatnich, świetnych danych z rynku pracy w USA inwestorzy na Wall Street zaczęli mocniej wyprzedawać akcje, w obawie iż FED usuwając dziś słowo „patient” ze swojego komunikatu da sygnał rynkom, iż w czerwcu podniesie wreszcie stopy procentowe.

Nerwowa reakcja inwestorów w USA na świetne dane z rynku pracy pokazuje, jaką rolę odgrywa obecnie polityka monetarna na rynkach akcji. Pomimo, iż działania FED są oznaką optymizmu jego członków co do przyszłości gospodarki amerykańskiej, to inwestorzy w zdecydowanej większości postrzegają podwyżki stóp jako czynnik, który powinien wywołać sporą korektą na giełdach. Wyższe stopy procentowe oczywiście modelowo zmniejszają wartość przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez poszczególne spółki, zwiększają koszty dźwigni finansowej oraz wspierają siłę dolara, który ma znaczenie dla części dużych spółek na Wall Street, które w ostatnich latach mocno zwiększyły eksport do krajów EM.

Dziś poza posiedzeniem FED w kalendarzu mamy jeszcze przede wszystkim ważne dane z brytyjskiego rynku pracy i minutes Banku Anglii (10:30). O 14:00 poznamy także dane z Polski za luty: sprzedaż detaliczną i produkcję przemysłową. O 15:30 poznamy zaś dane o zapasach w USA, które mają spory wpływ na ceny surowca i notowania spółek naftowych na Wall Street.

Źródło: Dział Analiz X-Trade Brokers SA
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Europejskie indeksy na plusie, TEXT mocno w górę po wynikach

Europejskie indeksy na plusie, TEXT mocno w górę po wynikach

2024-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie zakończyły dzień na plusie, z niemieckim DAX 40 zyskującym 0,71% i francuskim CAC 40 rosnącym o 0,42%. W regionie pozytywnie wyróżniał się również austriacki ATX20 ze wzrostem o 0,54% oraz włoski FTSE MIB z wynikiem +0,50%. Dziś z powodu Święta Dziękczynienia giełda w USA pozostawała zamknięta.
Słabość na europejskich parkietach, CD Projekt liderem spadków w WIG20

Słabość na europejskich parkietach, CD Projekt liderem spadków w WIG20

2024-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie zmierzają w kierunku niższego zamknięcia w momencie pisania. Podczas gdy rynki amerykańskie wykazują pewną siłę (Russell 2000 zyskuje 0,66%, a Dow Jones Industrial Average rośnie o 0,12%), główne indeksy europejskie znajdują się przeważnie na minusie. Niemiecki DAX 40 traci 0,34%, natomiast francuski CAC 40 notuje spadek o 0,45%.
Rynki natchnione wyborem nowego sekretarza Departamentu Skarbu USA

Rynki natchnione wyborem nowego sekretarza Departamentu Skarbu USA

2024-11-25 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street żyje dzisiaj wyborem Scotta Bessenta, założyciela firmy inwestycyjnej Key Square Group oraz kluczowego donora kampanii prezydenckiej Trumpa, na stanowisko sekretarza Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych. Rynki bardzo ciepło przyjęły nominację Bessenta, postrzeganego jako kandydata umiarkowanego, który będzie dobrą przeciwwagą dla bardziej radykalnych projektów gospodarczych Donalda Trumpa.
Optymistyczny piątek na światowych rynkach

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

2024-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach. Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu.
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?