Dobra sesja dla Europy i USA, GPW znów rozczarowuje

Dobra sesja dla Europy i USA, GPW znów rozczarowuje
Popołudniowy komentarz giełdowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2014-07-03 (17:43)

Dzisiaj ponownie na europejskich parkietach panowały dobre nastroje. Prawie wszystkie europejskie giełdy zanotowały wzrost. Ponownie rozczarowała natomiast warszawska GPW, która powoli osuwa się w dół.

Najważniejszy indeks warszawskiej giełdy ponownie zameldował się na nowych dołkach, tym razem spadamy do poziomów najniższych od marca. We wczorajszym komentarzu giełdowym wspomnieliśmy o realizacji zysków przez niedźwiedzie na poziomie 2342 pkt (dla kontraktu). Dzisiaj kontrakt na WIG 20 znajduje się na poziomie 2329 pkt i coraz bardziej prawdopodobny jest scenariusz dojścia do okolic 2285 pkt. Najgorzej w indeksie WIG 20 radził sobie dzisiaj Orange Polska (-3.14%) oraz JSW (-2.38%). Jedynie trzy spółki były dzisiaj na niewielkich plusach, KGHM: +0.87% (dzisiaj JP Morgan podniósł cenę docelową dla spółki do 144 zł z 133 zł), Eurocash: +0.38% oraz Kernel: +0.19%. Tak fatalne nastroje mogą być spowodowane ostatnimi zawirowaniami w sprawie OFE. Na dzień 2 lipca jedynie 420 468 osób złożyło wniosek o pozostawienie części środków w otwartych funduszach emerytalnych. Liczba członków OFE na koniec maja wynosiła 16 697 221 osób. WIG 20 przez większośc dnia tracił prawie 1%, aktualnie jest to już tylko -0.23%.

Z kolei giełdy europejskie rosły dzisiaj w bardzo dobrym tempie. Gołębie wystąpienie Mario Draghiego dodatkowo wspomagało europejskich inwestorów. Aktualnie Euro Stoxx 600 zyskuje +1.04%, CAC 40: +1.00, DAX: +1.09%, a FTSE 100: +0.61%.

Dzisiejszy dzień stanowił doskonałą okazję dla amerykańskich inwestorów. Wczoraj poznaliśmy raport ADP, który stanowił jedynie preludium do dzisiejszych informacji z rynku pracy USA. Dzięki ADP spodziewano się nieco lepszych wyników niż początkowo prognozowano, ale odczyt przekroczył najśmielsze oczekiwania. Najważniejszy wskaźnik pokazujący zmiany w sektorze pozarolniczym wzrósł aż do 288 tys., oczekiwano: 212 tys., poprzednio: 224 tys. Dzięki takim danym na Wall Street znów przeważała zieleń, najważniejsze indeksy zyskiwały początkowo prawie 0.4%.DJIA po raz pierwszy raz w historii pokonał barierę 17000 punktów. Obecnie S&P rośnie o 0.32%, DJIA o 0.39%, a NASDAQ o 0.42%.

Dzisiejsza sesja giełdowa w USA skrócona jest do 19:00 czasu środkowo europejskiego. Z kolei jutro amerykanie świętują Dzień Niepodległości i sesja na Wall Street nie odbędzie się.

Źródło: Dział Analiz X-Trade Brokers SA
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.
Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju

Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju

2025-04-22 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś w większości spadki, które stanowią odbicie wczorajszych nastrojów inwestorów na Wall Street. Niemiecki DAX spada o -0,4%, CAC40 traci -0,1%, szwajcarski SMI spada o -1%. Spadki na europejskich indeksach nieco wyhamowały po otwarciu sesji w USA, choć dalej pozostają na minusie. Na tle Starego Kontynentu pozytywnie wyróżnia się polska giełda, która notuje ponad 1% wzrosty. Najlepiej radzi sobie mWIG40, który rośnie dziś o 1,6%.
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

2025-04-18 Market News XTB
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług. Jeśli założymy, że tak naprawdę jest, możemy dojść do wniosku, że globalna konsumpcja wygląda solidnie, choć przychody na rynku w Ameryce Północnej zawiodły prognozy. Wciąż jednak mówimy o prawie 10% wzroście rok do roku.
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

2025-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.