Realizacja zysków

Realizacja zysków
Komentarz giełdowy DM BOŚ
Data dodania: 2014-06-12 (19:29)

Dzisiejsza sesja była pierwszą w tym tygodniu bez pustego kalendarium, co mogło zmotywować inwestorów do aktywniejszego działania. Rzeczywiście zmiana ceny wybiegała poza ramy prezentowane w poprzednich dniach, ale obroty już niekoniecznie.

Opisywana zmiana ceny nie była po myśli kupujących, którzy dominowali na parkiecie w ubiegłym tygodniu. Wydaje się, że tak samo jak w miniony czwartek decyzja Europejskiego Banku Centralnego rozpatrywana była w pozytywnych kategoriach, tak dzisiaj czas przyszedł na przeciwny punkt widzenia, związany choćby z tym, że zwiększyło się prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w Polsce. Niższy koszt pieniądza byłby oczywiście dla gospodarki pomyślny, ale dla banków już niekoniecznie. Z kolei instytucje finansowe wciąż stanową główną siłę napędową GPW, więc obawa przed ruchem ze strony RPP dzisiaj szkodziła tej branży. Po części wynikało to również z faktu oczekiwania na jutrzejsze dane o krajowej inflacji, które przyciągają niemałą uwagę. Oczekiwania mówią o przyspieszeniu inflacji względem bardzo niskiego odczytu z kwietnia, ale inwestorzy raczej spodziewają się odmiennego scenariusza. Z kolei niższa inflacja to dodatkowy bodziec dla RPP, by stopy jednak obniżyć, a banki w krótkim terminie na tym by nie skorzystały.
Na świecie liczyło się jednak dzisiaj co innego. Mowa przede wszystkim o danych z USA, które przerwały kilkudniową ciszę na froncie publikacji makroekonomicznych. Dane na pierwszy rzut oka okazały się słabe, gdyż ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych lekko wzrosła zamiast spaść, a sprzedaż detaliczna urosła zaledwie o 0,3%, czyli o połowę mniej od oczekiwań. Po głębszej analizie okazało się jednak, że informacje nie były wcale tak złe, jak mogło się początkowo wydawać. Po pierwsze, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wciąż jest bardzo niska i mieści się w pobliżu najniższych poziomów o lat. Po drugie, słabsza sprzedaż wynikała z tego, że zrewidowano w górę dane z poprzedniego miesiąca i gdyby kwiecień oraz maj potraktować łącznie, to sprzedaż okazałaby się całkiem niezła. Inwestorzy jednak nie chcieli wdawać się w niuanse. Wyglądało to tak, jakby szukano kolejnego pretekstu do realizacji zysków, gdzie wczoraj dogodnym impulsem okazała się obniżka prognoz gospodarczych przez Bank Światowy. Pamiętać trzeba, że za granicą indeksy mają z czego spadać, więc korekta specjalnym zaskoczeniem być nie może.
W Warszawie wcześniejsze zwyżki nie były tak pokaźne, ale słabość otoczenia i oczekiwanie na jutrzejsze dane o inflacji prowokowały do działania stronę sprzedającą. Nie była to duża podaż, choćby z tego względu, że obroty po raz kolejny były niskie. Tym niemniej dzień klarownie przebiegał pod znakiem spadków i to zarówno akcji spółek największych jak i tych mniejszych. Najsilniej zniżkował indeks spółek o średniej kapitalizacji, który ostatnio wyróżniał się swoim niezłym zachowaniem. Teraz oddał nieco pola i taki stan rzeczy może jeszcze trochę potrwać, gdyż wcześniejsze zwyżki trwały około miesiąca, a korekta zaczęła się ledwo wczoraj.

Źródło: Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

Początek tygodnia pod znakiem spółek technologicznych

2024-09-09 Komentarz giełdowy XTB
Dla rynku europejskiego dzisiejsza sesja przyniosła wzrosty na większości indeksów. Zarówno francuski CAC40, niemiecki DAX, jak i włoski IT40 notują dziś prawie 1% wzrosty. Indeks Stoxx Europe 600 rośnie dziś o 0,9%. Nieco słabiej prezentuje się sesja na polskim rynku, gdzie indeks WIG notuje ok. 0,5% wzrost. Jedynie na indeksach mniejszych spółek (mWIG40 i sWIG80) widać ok. 0,2% spadki. Podobnie pozytywne nastroje inwestorów po weekendzie widać na amerykańskim rynku. Indeks S&P500 po otwarciu rośnie prawie o 0,7%, Nasdaq 100 zyskuje ok. 0,6%, a Dow Jones wzrasta o ponad 1%.
Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.
Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.