RPP nie zmieniła stóp

RPP nie zmieniła stóp
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-12-19 (19:14)

WYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami większości ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dziś stóp procentowych, ale nadal dostrzega zagrożenie utrzymania się inflacji powyżej celu. Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 8,3 proc. i jest to wynik gorszy od oczekiwanego (8,9 proc.).

Dobra wiadomość jest taka, że wolniej od oczekiwań (2,8 proc.) wzrosły także ceny produkcji (2,6 proc.), co niekoniecznie musi jednak odwieść rynek od poglądów, na temat możliwego dalszego wzrostu inflacji. Wszak ten zależy teraz głównie od szybko rosnącej inflacji, a wzrost wynagrodzeń dopiero zacznie się przekładać na wzrost cen. Tak czy inaczej do końca roku spekulacje na temat możliwego wzrostu stóp zostały dziś ucięte.

SYTUACJA NA GPW

Znów mieliśmy dziś solidne wahania na GPW, i kwadranse w których WIG20 tracił lub zyskiwał po kilkadziesiąt punktów. Koniec końców niewiele z tego wynikło, większość indeksów zakończyła notowania na poziomie zbliżonym do wtorkowego zamknięcia. Jedyne co może zastanawiać, to relatywnie wysokie obroty - prawie 2,3 mld PLN - sporo jak na nasz rynek w ostatnich dniach. Całkiem możliwe, że właśnie te gwałtowne wahania wywołały spore rozterki u inwestorów. Część uznaje, że poziom indeksów bliski linii hossy to dobry moment do kupna akcji, część że giełda nie ma jednak najlepszych perspektyw, a skoro są chętni do kupowania, to lepiej akcje sprzedać teraz niż po przełamaniu linii trendu. Warto też dodać, że tylko do jutra można sprzedawać akcje ze względów podatkowych (np. aby zaksięgować straty), co także mogło mieć pewien wpływ na zachowanie inwestorów.

Podrożały akcje 103. spółek, potaniały 199.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie rozpoczęły dzień od lekkich spadków po wypowiedzi prezesa ECB, który nie pozostawił złudzeń co do ewentualnych obniżek stóp procentowych przez tę instytucję, sygnalizując, że walka z wysoką inflacją jest priorytetem. Niemniej, po silnych spadkach z ostatnich sesji indeksy trafiły na barierę podaży i po południu zaczęły odrabiać straty. Pomogły temu lekkie wzrosty ropy i miedzi, oraz perspektywa zielonego otwarcia w Stanach. Główne indeksy Wall Street rozpoczęły sesję kilka dziesiątych procenta na plusie, mimo pierwszej w historii kwartalnej straty banku Morgan Stanley, który nie ustrzegł się wysokich odpisów związanych ze stratami na rynku ryzykownych kredytów. Jego kurs wzrósł jednak, bowiem poinformowano jednocześnie o zakupie przez Chiny akcji banku wartych 5 mld USD. Do poprawy nastrojów przyczyniła się również informacja o zasileniu amerykańskiego systemu bankowego sumą 20 mld USD przez FED.

WALUTY

Kurs euro przykleił się już chyba na dobre do poziomu 1,44 USD, w każdym razie trudno go stąd oderwać. Dziś spadł do 1,435 USD, ale nie był to gwałtowny spadek, a w dodatku niczego jeszcze nie przesądza. W miarę jak będzie się zbliżał koniec roku, rynek może tracić płynność. Banki mają już pozamykane tegoroczne budżety departamentów walutowych - niewielu będzie chętnych do ryzykowania i otwierania pozycji tuż przed końcem grudnia.

Jen nie zmienił wartości do dolara i umocnił się o 0,4 proc. wobec euro.

U nas dolar podrożał do 2,52 PLN, euro trzyma się 3,613 PLN, a frank podskoczył do 2,181 PLN. Trudno jednak uznać te zmiany za znaczące. Podobnie jak na świecie - końcówka roku powinna być dla rynku walutowego nieco senna.

SUROWCE

Ropa lekko podrożała przed dzisiejszą publikacją zapasów paliw w Stanach. Rynek spodziewa się ich znacznego spadku (o 1,5 mln baryłek przy spadku o 0,7 mln bb przed tygodniem), stąd cena londyńskiej baryłki brent podskoczyła o 0,7 proc. do poziomu 90,70 USD. Wzrost mógłby być nawet silniejszy, gdyby nie informacja o zakończeniu strajków we francuskich rafineriach firm Exxon i Total.

Miedź wykorzystała zatrzymanie przeceny na rynkach akcji żeby odreagować ostatnie dwa tygodnie silnych spadków. Kontrakt na ten surowiec podrożał w Nowym Jorku o 1,6 proc. w wyniku porannych wzrostów na giełdzie szanghajskiej. Inwestorzy spekulują, że silne spadki miedzi zachęciły chińskich konsumentów do napełnienia magazynów, co widać po znacznym uszczupleniu zapasów na wspomnianej giełdzie.

Złoto ciągle pozostaje nieznacznie powyżej poziomu 800 USD za uncję, która kosztuje 801 USD. Niewielkie wahania są pochodną małej zmienności na eurodolarze.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.