Fed i klif fiskalny na pierwszym planie

Fed i klif fiskalny na pierwszym planie
Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Data dodania: 2012-11-29 (12:27)

Już wkrótce nastąpią dwa wydarzenia o szczególnym znaczeniu dla rynku - posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) 11 grudnia 2012 r. oraz tzw. klif fiskalny.

1) posiedzenie FOMC 11 grudnia 2012 r.: uważam, że z dużym prawdopodobieństwem możemy się spodziewać zmiany modus operandum Rezerwy Federalnej, która przyjmie propozycję gołąbków Yellen i Evansa dotyczącą powiązania przyszłych zmian polityki pieniężnej z przyszłymi celami ekonomicznymi, np. utrzymanie luźnej polityki pieniężnej do momentu, gdy stopa bezrobocia osiągnie 6,5%, o ile inflacja pozostanie poniżej poziomu, powiedzmy, 3%. Zostało to przekazane w sposób poniekąd telegraficzny, nie wpłynie zatem w istotny sposób na rynki, ale je wesprze. Inicjatywa należy do gołąbków, zakładamy zatem, że nowa metodologia wykorzystywana będzie do utrzymania luźniejszej polityki pieniężnej w dłuższym okresie.

2) Klif fiskalny – uważam, że łatwo będzie osiągnąć kompromis, w świetle wczorajszej wypowiedzi Prezydenta Obamy i republikańskiego przewodniczącego Izby Reprezentantów, Johna Boehnera, o wspólnej woli pomyślnego zakończenia rozmów jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Partia Republikańska jest kompletnie zdemoralizowana po wynikach wyborów i związanych z nimi obciążających szczegółach.. Republikanie ponieśli porażkę w odniesieniu do elektoratu rasy innej niż biała i płci innej niż męska, a zatem ostatnia rzecz, do której będą dążyć, to dalsza alienacja poprzez zgodę na bycie postrzeganym jako przyczyna recesji klifu fiskalnego.

Republikanie nie będą mieli energii do walki albo będą dążyć do przejęcia elektoratu środka. Zestawienie tych dwóch zmian może sugerować konieczność lekkiego osłabienia dolara; gdyby zanosiło się na to, że gospodarka Stanów Zjednoczonych rzeczywiście będzie musiała się zmierzyć z pełnym klifem fiskalnym (4-5% PKB), giełdy odnotowałyby gwałtowne spadki i paradoksalnie dolar postrzegany byłby jako waluta bezpiecznej przystani, a najprawdopodobniej przewidując tę sytuację rynek jest już od jakiegoś czasu stosunkowo nasycony walutą amerykańską.

Niepokoje społeczno-polityczne w Europie

Bardziej istotnym problemem średnioterminowym mogą być niepokoje społeczno-polityczne w Europie, które w mojej opinii w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zmuszą bogatsze państwa strefy euro do dokonania wyboru pomiędzy dalszym dofinansowaniem państw peryferyjnych a przyzwoleniem na wyjście niektórych państw ze strefy euro. Na razie jednak czarodziejskie sztuczki prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, działają. Uliczne protesty pojawiają się i znikają, a działania oszczędnościowe powoli ulegają rozluźnieniu, umożliwiając rynkom wykorzystanie ciszy przed burzą.

Umocnienie dolara a geopolityka

Kolejnym czynnikiem, który może przyczynić się do umocnienia dolara, jest geopolityka, zarówno w kontekście Morza Południowochińskiego, jak i Bliskiego Wschodu. Możliwość konfliktu zbrojnego w Azji wywołanego roszczeniami terytorialnymi Chin oceniam jako niewielką (10%), jednak obawiam się, że obecnie, po wyborach w Stanach Zjednoczonych, prawdopodobieństwo inwazji Izraela na Iran znacznie wzrosło (ok. 40% szans na atak w ciągu najbliższych trzech miesięcy). W zależności od zakresu, powodzenia i reakcji sąsiednich państw może mieć to istotny wpływ na umocnienie waluty amerykańskiej. Zdaję sobie sprawę z trudności transakcyjnych w takiej sytuacji, jednak jest to zdecydowania ważna informacja dla dolarowych niedźwiedzi.

Źródło: Fed i klif fiskalny na pierwszym planie
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.