Powiało sporym optymizmem

Powiało sporym optymizmem
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-12-05 (13:04)

Po dwóch słabych sesjach dziś notowania na warszawskiej giełdzie idą wyraźnie w górę. Przed południem WIG zyskiwał ok. 1,5%. Wyraźniej przy tym zwiększyła się aktywność inwestorów, co skutkuje wyższymi obrotami. Na dwóch pierwszych sesjach tygodnia były bardzo skromne.

Potwierdza się więc, że mimo tego, iż poprzednie sesje nie robiły dobrego wrażenia, to nie przesądzały o zakończeniu odbicia. Okazało się, że ponowna poprawa nastrojów na światowych giełdach wystarczyła do podbicia cen akcji także i u nas. W górę idą głównie duże spółki. Zwyżka więc wygląda inaczej niż w poprzednich dniach, kiedy to mniejsze firmy cieszyły się największym wzięciem.

Ocena wydarzeń i kreślenie scenariuszy na przyszłość jest wciąż dość trudne, bo inwestorzy dość niejednorodnie traktują napływające wiadomości. Gdybyśmy skupiali się jedynie na doniesieniach makroekonomicznych, to wśród nich trudno wciąż znaleźć przesłanki zachęcające do bardziej zdecydowanego kupna akcji. Tak było wczoraj, kiedy słabo wypadły dane z Wielkiej Brytanii. Tak jest dziś kiedy również informacje potwierdzające presję na ceny domów oraz pogarszające się nastroje konsumentów na Wyspach nie napawają optymizmem. Jeśli chodzi o ocenę perspektyw spółek też nie ma dobrych doniesień o czym świadczyło wczorajsze ostrożniejsze spojrzenie JP Morgan na akcje niektórych firm finansowych. Natomiast pozytywne przesłanie jest wciąż związane z kwestią polityki pieniężnej. Ze strony banków centralnych płyną wyraźne sygnały zaniepokojenia turbulencjami na rynkach finansowych, co w obecnej sytuacji jest odbierane jako zapowiedź cięcia stóp procentowych, przynajmniej w USA. Na decyzję Komitetu Otwartego Rynku musimy jeszcze kilka dni poczekać, ale jutro podejmą je banki w Europie. Optymizm co do polityki pieniężnej zwiększyło wczorajsze nieoczekiwane cięcie kosztów pieniądza przez Bank Kanady. Z tym, że musimy pamiętać, że jest on w relatywnie dogodnej sytuacji, bo inflacja wynosi tam 2,4%, czyli wyraźnie mniej niż w Eurolandzie, czy USA.

Zachowanie naszego rynku w tym tygodniu nieco zmienia jego obraz. Chodzi tu o uzyskanie niewielkiej przewagi nad rynkami rozwiniętymi. To dość typowe zjawisko dla naszej giełdy, że po większym spadku początkowo inwestorzy bardzo ostrożnie podchodzą do odreagowania na świecie, ale kiedy wydłuża się czas jego trwania nasz rynek zaczyna się okresowo uzyskiwać względną siłę względem rynków zagranicznych. Tak, jakby chciał nadrabiać dystans z poprzednich dni. Jednocześnie jednak taka sytuacja wystawia inwestorów na większe ryzyko. Podstawą tej względnej siły jest założenie, że poprawa koniunktury będzie się utrzymywać na świecie. Gdy takie założenie okaże się niesłuszne pojawi się zagrożenie skorygowaniem tego okresu przewagi na rozwiniętymi rynkami. O tym, że sytuacja jest dość krucha na parkietach światowych przekonały dwie pierwsze sesje tygodnia. Dziś ze względu na ciężar publikowanych po południu danych makroekonomicznych w USA może wiele się dziać. Informacje o kondycji rynku pracy będą obserwowane ze zdwojoną uwagą, bo rzucają one więcej światła na zagrożenie związane z osłabieniem wydatków konsumenckich. Natomiast indeks aktywności sektora usług pozwoli ocenić, jak bardzo kryzys na rynku nieruchomości rozlewa się na inne sfery gospodarki USA. Korzystnie oddziałują przy tym doniesienia o tym, że Rezerwa federalna pracuje nad rozwiązaniami, które zwiększyłyby ilość kredytów udzielanych przedsiębiorstwom oraz konsumentom, która w wyniku pogorszenia się płynności na rynku pieniężnym zmalała. Dobrze odbierane są kolejne szczegóły planowanych działań dotyczących pomocy osobom mającym trudności ze spłatą kredytów. Chodzi o ustanowienie 5-letniego okresu spłaty kredytów podwyższonego ryzyka przy stałym oprocentowaniu.

Najważniejsze wydarzenia z 4 grudnia 2007 r.:

* Październikowa inflacja PPI w strefie euro wyniosła 3,3% i była sporo wyższa od oczekiwań
* Bank Kanady nieoczekiwanie obciął stopy procentowe – spadły o 0,25 pkt proc., do 4,25%
* Listopadowy indeks zaufania konsumentów w Wielkiej Brytanii mocno spadł – wyniósł 86 pkt wobec 98 miesiąc wcześniej
* Indeks PMI dla budownictwa w Wielkiej Brytanii w listopadzie wypadł słabiej od prognoz – wyniósł 54,3 pkt wobec oczekiwanych 57 pkt i 57,4 pkt miesiąc wcześniej
* Komisarz UE Joaquin Almunia przestrzegł przed spadkiem wzrostu gospodarczego w strefie euro w 2008 r. poniżej 2%

Dziś na rynkach
5 XII 2007 r.

* Trzeci miesiąc z rzędu spadek cen odnotowały domy w Wielkiej Brytanii, pogorszyły się nastroje konsumentów
* Listopadowe indeksy PMI dla sektora usług w strefie euro, Wielkiej Brytanii i Niemczech
* Zmiana liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA w listopadzie
* Ankieta Challengera o liczbie planowanych zwolnień w USA w minionym miesiącu
* Listopadowy indeks ISM dla sektora usług w USA

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.