Draghi zostaje w domu, Belka zapowiada cięcie stóp

Draghi zostaje w domu, Belka zapowiada cięcie stóp
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-08-29 (09:47)

Mario Draghi nie jedzie do Jackson Hole, gdyż ma dużo pracy, oświadczył we wtorek rzecznik Europejskiego Banku Centralnego (ECB). To oznacza, że okres niepewności co do tego, jakie decyzje podejmie bank centralny na wrześniowym posiedzeniu przedłuży się aż do tego posiedzenia. Oczywiście tym samym przedłuży się okres nadziei związanych z tym posiedzeniem.

A nawet dodatkowo nadzieje mogą zostać podgrzane. Nieobecność prezesa ECB może oznaczać, że bank usilnie pracuje nad przygotowaniem rozwiązań, które ostatecznie doprowadzą do przezwyciężenia kryzysu długu w strefie euro.

Słabe nastroje konsumentów w USA

Zaufanie amerykańskich konsumentów, obrazowane zmianą indeksu Conference Board, było w sierpniu najniższe od listopada 2011 roku. Indeks ten spadł do 60,6 pkt. z 65,4 pkt. miesiąc wcześniej. Inwestorów czekających na piątkowe wystąpienie szefa Fed w Jackson Hole takie dane nie zmartwiły. Niektórych nawet mogły ucieszyć, gdyż słabsze dane oznaczają większe prawdopodobieństwo na uruchomienie przez Fed trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej.

Wczoraj na rynek dotarły też dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Warto podkreślić, że były to już kolejne dane mogące sugerować powolne odbudowywanie się tego rynku (do normalności wciąż jest daleko). W czerwcu ceny domów dla 20 amerykańskich metropolii wzrosły o 0,5% w relacji rocznej. To pierwszy od dwóch lat przypadek, gdy roczna dynamika cen była dodatnia.

G7 apeluje ws. cen ropy

Ministrowie finansów państw G7 wezwali kraje produkujące ropę do zwiększenia jej wydobycia, żeby w ten sposób zaspokoić globalny popyt na ten surowiec, gdyż wysokie ceny zagrażają wzrostowi gospodarczemu na świecie. W ich ocenie obecny wzrost cen surowca jest kompilacją napięć geopolitycznych oraz pewnych zakłóceń w dostawach.

Rynek ropy po załamaniu w okresie kwiecień-czerwiec br., gdy baryłka ropy Brent potaniała z około 125 USD do 88,46 USD, od trzech miesięcy znajduje się w trendzie wzrostowym. W poprzednim tygodniu za baryłkę ropy Brent trzeba było zapłacić już 116,35 USD. Ostatnie dni, pomimo szalejącego u wybrzeży USA huraganu Isaac, wprawdzie upływaj pod znakiem realizacji zysków. Nie ma jednak sygnałów zmiany średnioterminowego trendu na spadkowy.

Belka sugeruje zmianę nastawienia

Nastawienie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w polityce monetarnej zmieniło się, poinformował we wtorek Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, a jednocześnie przewodniczący RPP. Jak sprecyzował, obecnie raczej należy myśleć o obniżkach stóp procentowych niż ich podwyżkach. Zaznaczył jednak, że na wrześniowym posiedzeniu Rady nie należy oczekiwać w tej sprawie żadnej niespodzianki (stopy nie zostaną zmienione).

Słowa Belki zaskoczyły, stając się impulsem do osłabienia złotego. Zmiana retoryki przez prezesa NBP w przyszłości już dwukrotnie oznaczało wyraźną zmianę retoryki całej Rady, co następnie wpływało na rynkowe oczekiwania co do dalszych decyzji podejmowanych przez to gremium. Teraz powinno być podobnie. Oczekujemy, że do cięcia stóp procentowych, które w sytuacji spowolnienia gospodarczego w Polsce jest niezbędne, najwcześniej może dojść na listopadowym posiedzeniu.

Katalonia dostanie 5 mld EUR

Hiszpański region Katalonia pożyczy od rządu ponad 5 mld EUR, żeby w ten sposób zapewnić sobie finansowanie swojego zadłużenia. Oczekuje się, że Katalonia nie będzie jedyna, która będzie musiała skorzystać ze wsparcia budżetu centralnego. Po pomoc prawdopodobnie zgłosi się aż 6 z 17 autonomicznych regionów Hiszpanii. To pokazuje, że sytuacja tego kraju jest trudna.

Środowe kalendarium

W środę w centrum uwagi znajdzie się publikacja zrewidowanych danych nt. dynamiki amerykańskiego PKB za okres II kwartału 2012 roku. Rynek prognozuje, że w ujęciu zannualizowanym gospodarka USA rosła w tempie 1,7%, po tym jak w pierwszych trzech miesiącach było to 2%. Znacznie mniejszy wpływ na decyzje inwestorów będzie miała natomiast publikacja Beżowej Księgi czy lipcowej wartości indeksu podpisanych umów kupna domów w USA. Większych emocji nie wywoła też publikacja danych o inflacji w Niemczech oraz przedpołudniowa publikacja indeksu KOF dla Szwajcarii. Rynek może natomiast być wrażliwy na ewentualne komentarze i wypowiedzi, jakie pojawią się po dzisiejszym spotkaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Włoch Mario Monti, do jakiego dojdzie w Rzymie.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – po dwóch dniach realizacji zysków kurs wrócił do wzrostów, kreśląc na wykresie dziennym białą świecę. Ruch ten można interpretować jako piątą falę impulsu, która powinna wywindować notowania ku strefie podażowej 1,2691-1,2747. Tam nastąpi kres zapoczątkowanych przed miesiącem wzrostów.

EURPLN, D1 – słowa prezesa NBP o zmianie nastawienia Rady Polityki Pieniężnej i możliwych obniżkach stóp procentowych, w zestawieniu z nieoczekiwaną obniżką stóp na Węgrzech i gorszymi nastrojami w Europie, doprowadziły do przeceny złotego w relacji do euro. EURPLN obecnie balansuje na poziomie górnego ograniczenia kanału spadkowego. Definitywne wybicie górą będzie zapowiadać ruch przynajmniej w okolice 4,14 zł.

OIL, D1 – rynek ropy po piątkowym wybiciu dołem z trzymiesięcznego kanału wzrostowego, które poprzedziła pełna realizacji formacji odwróconej głowy z ramionami z przełomu czerwca i lipca br., w dalszym ciągu nie zrealizował minimalnego zakresu korekty (110,48). Bez pogłębienia spadków rynek jest zbyt wykupiony, żeby z sukcesem móc zaatakować ostatnie maksima na 116,35.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.