Dziś ciąg dalszy danych z rynku nieruchomości w USA

Dziś ciąg dalszy danych z rynku nieruchomości w USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-25 (09:49)

WYDARZENIE DNIA: Opublikowane wczoraj informacje o spadku liczby transakcji na rynku wtórnym silnie wpłynęły za zachowanie Wall Street, ale straty udało się odrobić przed końcem dnia. Pojawia się zatem pytanie jak rynek mógłby zareagować na ewentualnie gorsze dane z rynku nowych domów i czy faktycznie będą one gorsze?

Według uśrednionych prognoz ekonomistów liczba sprzedanych nowych domów przez ostatnie 12 miesięcy spadła do 770 tys. Przed miesiącem było to 795 tys., zatem kolejny spadek jest oczekiwany i nie byłby zaskoczeniem, o ile nie będzie znacznie większy. Warto wspomnieć, że liczba budowanych nowych domów spada o 30 proc. rocznie, zatem podaż jest skutecznie ograniczana, co może przełożyć się niebawem na zahamowanie spadkowej tendencji na całym rynku nieruchomości w USA. Dziś także dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku - oczekuje się wzrostu o 1,8 proc.

SYTUACJA NA GPW

Początek wczorajszych notowań przyniósł spadek indeksów, którego skala - w przypadku WIG20 - przekraczała 1 proc. Przez kolejne godziny nie działo się zbyt wiele, również aktywność inwestorów nie była najwyższa. W końcówce indeksy odrobiły część strat, co było o tyle zaskakujące, że w tym czasie były już znane słabe dane z rynku nieruchomości w Stanach, a indeksy giełd nowojorskich niemalże pikowały. Takie zachowanie GPW można uznać za przejaw siły naszego rynku, lub po prostu odporności na światowe zawirowania.

W końcówce wzrosła też wartość obrotów, ale był to efekt umówionej transakcji akcjami Telekomunikacji (przed dzisiejszą publikacją wyników).

Podrożały akcje 97. spółek, potaniały 190., obroty podliczono na 2 mld PLN (w tym 640 mln PLN przypadło na TP SA).

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Pierwsza część sesji w Stanach przebiegała pod dyktando silnych spadków, które przeceniły indeksy S&P i Dow Jones o ponad jeden procent. Inwestorzy sprzedawali akcje po informacji o stracie w trzecim kwartale banku Merrill Lynch oraz słabych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości (spadek sprzedaży na rynku wtórnym). W drugiej części notowań indeksy jednak odrabiały straty. Obroty na wczorajszej sesji były bardzo wysokie. Podobnie wyglądał dzień na giełdzie brazylijskiej - Bovespa stracił 0,1 proc.

W Azji indeksy zachowywały się w kratkę. Hang Seng i Kospi wzrosły odpowiednio 0,7 proc. i 2,2 proc., a Nikkei stracił 0,5 proc. w wyniku umacniania się jena, co szkodzi japońskim eksporterom.

OBSERWUJ AKCJE

Prokom - przez ostatnie dwa tygodnie spółka poruszała się w trendzie spadkowym. Niemniej, kurs zatrzymał się na poziomie 136,80 PLN (61,8 proc. zniesienia wcześniejszej fali wzrostowej) oraz na wsparciu kanału wzrostowego, w którym porusza się od silnych spadków z końca sierpnia. To, czy ten trend zostanie utrzymany zależy w dużej mierze od przebicia ważnego poziomu 140 PLN, który obecnie jest oporem przed wzrostem wyceny akcji Prokomu.

TPSA - przed dzisiejszą publikacją wyników finansowych spółka silnie rosła przez trzy sesje, a na wczorajszej obroniła się przed realizacją zysków przy obrotach najwyższych od stycznia. Można spodziewać się, że inwestorzy będą sprzedawali akcje spółki dzisiaj, bowiem wyniki za pierwsze trzy kwartały tego roku pokazują ujemną dynamikę przychodów i zysku. Najbliższymi poziomami wsparcia są 22,40 PLN i 22,00 PLN, natomiast silny opór cały czas znajduje się na poziomie 22,80 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

TPSA - w trzech pierwszych kwartałach przychody spółki wyniosły 13,6 mld PLN (spadek o 3 proc.), a zysk netto 1,66 mld PLN (spadek o 4 proc.), czyli 1,19 PLN na jedną akcję.

Agora - osoba z kierownictwa spółki sprzedała 9.980 akcji o łącznej wartości 551 tys. PLN.
Hydrobudowa Włocławek - podpisała umowę z gminą Zabrze na budowę sieci wodociągowej. Wartość umowy ustalono na 33 mln PLN, a termin realizacji na 24 miesiące.

Mostostal Płock - podpisał umowę z PKN Orlen na roboty montażowe, antykorozyjne i izolacyjne o wartości 21,3 mln PLN.

Makrum - minister skarbu wyraził zgodę na przeniesienie prawa wieczystego użytkowania 3 nieruchomości wchodzących w skład masy upadłościowej Stoczni Pomerania w Szczecinie. Spółka zamierza w najbliższym czasie podpisać z syndykiem umowę kupna ww nieruchomości.

Bomi - fundusze Pioneer Pekao Investment Management zwiększyły zaangażowanie w spółkę powyżej progu 5 proc.

Duda - Deutsche Bank zwiększył zaangażowanie w spółkę powyżej progu 5 proc.

Ponar Wadowice - członek rady nadzorczej spółki sprzedał 16.771 akcji o łącznej wartości 212 tys. PLN.

Polimex-Mostostal - członek zarządu sprzedał 43.175 akcji o łącznej wartości 497 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Udana obrona giełd amerykańskich przed spadkami może dodać skrzydeł inwestorom na całym świecie. Już dodała optymizmu graczom azjatyckim i nie ma powodów by w Europie było inaczej. Informacje o wzroście chińskiego PKB o 11,5 proc. w III kwartale też przeszkadzać nie będą.

GPW dodatkowo sprzyjają kolejne rekordy złotego. Słowem okoliczności są wymarzone do tego, by WIG20 ponownie zaatakował poziom 3900 pkt, który ostatnio daje twardy opór. Wyniki kwartalne Telekomunikacji nie są aż tak złe, żeby mogły wpłynąć na zachowanie całego rynku, a i kurs TP SA wcale nie musi spadać z ich powodu (inwestorzy mogli liczyć się ze słabszymi wynikami).

WALUTY

Niby nic ciekawego z kursem euro się nie dzieje, ale pełzającym wzrostem kurs dotarł dziś do 1,426 USD i jest najwyższy od trzech dni. O ile więc giełdzie amerykańskiej udało się staty odrobić, to dolarowi już nie, co pokazuje niechęć światowych inwestorów do dolara i zarazem siłę giełdy amerykańskiej, która w tej sytuacji opiera się na kapitale krajowym. Nie jest to zresztą nic nowego.

Jen zyskuje dziś rano 0,2 proc. do dolara i 0,04 proc. do euro. Jak na jena zmiany są tak małe, że możemy mówić o leniwym poranku.

U nas kurs dolara wyznacza nowe minimum na poziomie 2,559 PLN, euro spadło poniżej 2,65 PLN, a frank do 2,184 PLN. Cała trójka wyznacza wieloletnie rekordy słabości.

SUROWCE

Ropa znów jest na rekordowych poziomach, po wczorajszym niespodziewanym spadku zapasów tego surowca w Stanach. Rezerwy ropy za oceanem spadły do poziomu najniższego od stycznia w wyniku 13-procentowego spadku jej importu. Cena londyńskiej baryłki brent otworzyła się dziś 1,1 proc. wyżej na 85,10 USD, natomiast nowojorska crude znów znajduje się powyżej poziomu 88,00 USD po wczorajszym wzroście o 1,1 proc.

Po ostatnich spadkach odreagowała miedź. Jej cena na giełdzie w Szanghaju wzrosła o 0,8 proc., a na giełdzie londyńskiej o 0,7 proc. do poziomu 7.740 USD za tonę. Wprawdzie wczorajszy raport z rynku nieruchomości w Stanach pokazał pogłębianie się kryzysu, jednak inwestorzy handlujący miedzią podeszli do tej informacji spokojnie. Import tego surowca do Chin podwoił się w pierwszych trzech kwartałach tego roku i to Państwo Środka powoli zaczyna wywierać największy wpływ na zmiany cen miedzi.

Przy niewielkich ruchach na eurodolarze cena złota zmienia się nieznacznie pozostając na poziomie 764 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.