Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.
eToro

ARS - Peso argentyńskie - Aktualny kurs i opis

Aktualny kurs ARS na żywo z rynku Forex:

Peso argentyńskie (ARS)
ARS - Argentyna 4.00000
0.00%
0.0000 zł
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

Aktualne kursy ARS na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2021-10-19.

ŚREDNI %
Argentyna - Flaga Peso argentyńskie jest oficjalnym środkiem płatniczym w Argentynie. Międzynarodowy kod ISO waluty to ARS. Jedno peso argentyńskie dzieli się na 100 centavo. Popularnie wykorzystywanym symbolem na oznaczenie waluty jest symbol „$”. Z uwagi na skojarzenia z dolarem amerykańskim często jest on modyfikowany i zapisywany jako „U$S”.


Wykres – Kurs średni ARS

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Peso argentyńskie (ARS) - Pełny opis waluty

Historia peso argentyńskiegoPeso posiada stosunkowo długą historię. Wykorzystywano je już w 1826 roku jako walutę kolonialną. Było równe 8 realom. Wartość pierwszego peso odnoszona była do złota. Peso argentyńskie zostało wprowadzone do obiegu w 1983 roku. Duże spadki wartości waluty sprawiły, że już w 1985 roku została ona zastąpiona australem. Stosunek wymiany wyniósł 1000:1. Taki zabieg nie przyniósł jednak zamierzonych rezultatów, a problemy z wysoką inflacją utrzymały się. Obecne peso wprowadzono oficjalnie w 1992 roku. Stosunek wymiany w tym przypadku wyniósł aż 10000:1. Nie zakończyło to problemów z utrzymaniem wartości waluty, które szczególnie duże były w czasie kryzysu lat 1999-2002.

Władze monetarne w ArgentynieFunkcje banku centralnego w Argentynie pełni Bank Centralny Argentyny. Aż do 1881 roku system finansowy kraju wiązał się z koegzystowaniem kilku walut emitowanych przez różne instytucje. Późniejsze problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu peso doprowadziły do konieczności utworzenia instytucji centralnej, która rozpoczęłaby przemyślane działania zmierzające do poprawy tej niekorzystnej sytuacji. W 1935 roku powołano więc Centralny Bank Argentyny, który działał jako instytucja prywatno-publiczna. Pośród głównych zadań banku wymienia się emisję peso argentyńskiego, regulację ilości znajdującej się w obiegu gotówki, zarządzanie rezerwami walutowymi, kontrolowanie systemu bankowego oraz finansową obsługę rządu.

Kurs peso argentyńskiegoKurs peso argentyńskiego nie należy do szczególnie stabilnych. W okresie pandemii koronawirusa ulegał sukcesywnym spadkom – w czerwcu 2020 roku kurs wymiany wyniósł około 1 PLN = 0,057 ARS, a rok później już tylko 1 PLN = 0,039 PLN. Aktualnie 1 peso argentyńskie to w przeliczeniu około 0,040 PLN.

Argentyńskie monety i banknotyPeso argentyńskie występuje w formie monet o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 centavos oraz 1, 2, 5 i 10 peso, a także banknotów o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 peso. W historii w obiegu znajdowały się również banknoty 1 i 2 peso. Podjęto jednak decyzję o zastąpieniu ich przez analogiczne monety. Banknoty peso argentyńskiego ukazują na awersie charakterystyczne dla kraju zwierzęta takie jak na przykład jaguar, kondor andyjski czy wieloryb biskajski. Rewersy przedstawiają z kolei najpiękniejsze miejsca w kraju, w tym między innymi Pustynię Patagońską, Półwysep Valdes czy Aconcaguę. Poszczególne nominały odróżniają ponadto odmienne kolory. Miejscowe monety przedstawiają z kolei specyficzne dla kraju rośliny i symbole.

Peso argentyńskie dla PolakówPeso argentyńskie jest ważną walutą dla Polaków. Szacuje się, że Polonia w Argentynie może liczyć nawet 450 tysięcy osób. Kurs wymiany miejscowej waluty może być więc istotny w przypadku przesyłania pieniędzy do bliskich w Polsce. Argentyna jest również chętnie wybieranym kierunkiem turystycznym.

CiekawostkiPeso jest popularną walutą w krajach hiszpańskojęzycznych. W tłumaczeniu nazwa ta oznacza wagę. W Argentynie najbezpieczniejszym sposobem na wymianę waluty jest korzystanie z kantorów oznaczanych jako „cambio”. Tylko w takich miejscach możemy być pewni, że nie padniemy ofiarą oszustwa. Miejscowi handlarze liczą na naiwność turystów i oferują im dokonanie transakcji po niekorzystnym kursie wymiany. Należy również pamiętać, że wjeżdżając do kraju jednorazowo można zabrać ze sobą 10000 USD. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup gotówki w kantorze i przywiezienie ze sobą peso.

Peso argentyńskie jest walutą od lat mierzącą się z problemem wysokiej inflacji. Podczas gdy jeszcze na początku XXI wieku peso pozostawało w stosunku 3:1 do dolara amerykańskiego, to aktualnie wynosi on już około 90:1. Priorytetem w zakresie polityki monetarnej kraju w najbliższych latach powinna być walka z tą sytuacją.

ARS - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące ARS

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Indeksy w USA coraz bliżej historycznych rekordów

Indeksy w USA coraz bliżej historycznych rekordów

20:28 Komentarz giełdowy XTB
Korekta spadkowa, jaką obserwowaliśmy w ubiegłym miesiącu na światowym rynku akcji, wyraźnie wyhamowała, a inwestorzy jakby przestali przejmować się zapowiadaną normalizacją polityki monetarnej przez Fed, czy kryzysem energetycznym, temat Evergrande także ucichł. Indeksy giełdowe z USA radzą sobie nad wyraz dobrze, a w przypadku utrzymania obecnego sentymentu, niewykluczone, że w najbliższym czasie zobaczymy atak na historyczne maksima, co będzie potwierdzeniem, iż wrześniowa korekta była jedynie chwilowym przystankiem w trwającej hossie.
Banki centralne będą zdeterminowane...

Banki centralne będą zdeterminowane...

13:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po obserwowanym wczoraj rano odbiciu dolara na szerokim rynku nie ma już śladu, dzisiaj mamy lustrzany scenariusz - USD traci na całej linii. W dół idą rentowności amerykańskich obligacji, a Wall Street zanotowała wczoraj przyzwoity wynik. Problemem pozostaje ropa, która dzisiaj próbuje powracać w rejon wczorajszego szczytu przy 83 USD za baryłkę (niemniej Biały Dom potwierdził, że próbuje naciskać na kraje OPEC w temacie zwiększenia wydobycia surowca). Niemniej już gaz ziemny notuje kolejny wyraźny spadek.
Co dalej z cenami gazu ziemnego?

Co dalej z cenami gazu ziemnego?

10:44 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile notowania ropy naftowej utrzymują się w rejonach kilkuletnich maksimów, tego samego nie można powiedzieć o cenach gazu ziemnego – a przynajmniej o jego amerykańskich cenach, które służą jako benchmark w przypadku większość standaryzowanych instrumentów finansowych opartych o notowania tego surowca. Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach wręcz dynamicznie zniżkowały, obecnie oscylując w rejonie 5 USD za mln BTU. To najniższy poziom notowań gazu ziemnego w USA od prawie miesiąca.
Ryzyko stagflacji

Ryzyko stagflacji

10:42 Komentarz poranny TMS Brokers
Znajdujemy się obecnie w środowisku rosnących cen energii, poziomu inflacji oraz materializujących się podwyżek stóp procentowych. Cały czas jednak na horyzoncie widnieją ryzyka rosnących wskaźników infekcji oraz spowolnienia wzrostu gospodarczego. Banki centralne stoją w pewnym rozkroku. Z jednej strony musza uwzględniać czynniki tymczasowe skutecznie je identyfikując, jednak nie mogą przespać momentu, kiedy inflacja wymknie się spod kontroli.
optymizm nie opuszcza rynków

optymizm nie opuszcza rynków

08:16 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy nie przejęli się na długo słabszymi danymi z Chin, a takie tematy jak Evergrande, kryzys energetyczny czy początek ograniczania dodruku już nie robią na nich wrażenia. Kolejne rynkowe rekordy są na wyciągnięcie ręki. Od ubiegłej środy na rynkach globalnych obserwujemy powrót optymizmu. Słabsze dane z Chin, o których pisałem wczoraj popsuły nieco nastroje, ale start sesji na Wall Street diametralnie zmienił obraz rynku. Czynnikiem dokładającym cegiełkę do rynkowej euforii jest zapowiadany na dziś debiut ETF na kontrakty na Bitcoin w USA.
Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

2021-10-18 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Za sprawą cofnięcia podczas godzin nocnych, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel od spadków, a negatywny sentyment utrzymywał się w kolejnych godzinach sesji. Mimo iż po rozpoczęciu notowań w USA obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, tak zdecydowana większość europejskich indeksów zamknęła się dziś wyraźnie pod kreską. Niemiecki DAX stracił 0,72%, a podobną przecenę obserwowaliśmy we Francji, gdzie tamtejszy CAC40 przecenił się 0,81%.
Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto

Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto

2021-10-18 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin poszybował w górę w zeszłym tygodniu, zbliżając się z powrotem do rekordowego poziomu (all-time high, ATH), gdy inwestorzy przyjęli wiadomość o nowym ETF opartym na bitcoinie. Po potwierdzeniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ETFu opartego na bitcoinie (więcej poniżej), cena BTC zaczęła rosnąć. Po niskim poziomie 54 611 dolarów w środę, BTC poszybował o 14 proc., osiągając najwyższy poziom 62 516 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, kryptoaktywo kosztuje około 61 700 dolarów.
Powraca pytanie o stagflację?

Powraca pytanie o stagflację?

2021-10-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczyna się od umocnienia dolara, a dominować zaczynają obawy inflacyjne. Nastroje w Azji zepsuły słabe dane nt. PKB w Chinach (w III kwartale wzrost gospodarczy wyhamował do 4,9 proc. r/r przy oczekiwaniach 5,2 proc. r/r, a produkcja przemysłowa w październiku wyniosła zaledwie 3,1 proc. r/r), chociaż szef Ludowego Banku Chin zapewnił, że sytuacja jest uważnie monitorowana i decydenci nie dopuszczą do pojawienia się ryzyka systemowego (m.in. w kontekście ryzyka bankructwa niektórych firm).
Chiny zwalniają

Chiny zwalniają

2021-10-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Główną uwagę inwestorów na początku tygodnia przyciągają dane na temat gospodarki Państwa Środka. W III kwartale PKB Chin wypadło gorzej od konsensusu rynkowego. Wyraźnie widać, że odradzający się wirus i kryzys energetyczny odcisnęły piętno na aktywności gospodarczej. Dodatkowo obaw związane z rynkiem nieruchomości wpłynęły na nastroje i inwestycje.
Tydzień rozpoczęty wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej

Tydzień rozpoczęty wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej

2021-10-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą sześć kolejnych wzrostowych tygodni z rzędu. I na razie ta passa nie została przerwana, bowiem nowy tydzień rozpoczyna się na tym rynku od solidnej zwyżki. Zarówno na wykresie notowań ropy naftowej WTI, jak i ropy Brent, dzisiejsza sesja otworzyła się luką wzrostową i kontynuacją ruchu cen w górę. Notowania ropy naftowej WTI znajdują się na najwyższych poziomach od 2014 roku, zaś ceny ropy Brent – na najwyższych poziomach od 2018 r. (i dotarły już do okolic maksimów sprzed trzech lat).