Trudna sytuacja amerykańskiej gospodarki

Trudna sytuacja amerykańskiej gospodarki
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-07-25 (09:58)

Opublikowane wczoraj dane makro potwierdziły trudną sytuację amerykańskiej gospodarki i po raz kolejny rozbudziły obawy, że amerykańska gospodarka zwalnia. Sprzedaż domów na rynku wtórnym na poziomie 6,12 mln. w marcu była niższa niż oczekiwane 6,45 mln. oraz oznacza spory spadek w porównaniu 6,69 mln. w lutym. Wydaje się więc, że kryzys na rynku nieruchomości jeszcze nie dobiegł końca, a w najbliższym czasie dane z tego sektora gospodarki USA będą zapewne szkodzić dolarowi.

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza znajduje również wyraz w nastrojach konsumentów, dlatego wszelkie wskaźniki badające zaufanie konsumentów pogarszają się z miesiąca na miesiąc. W tą tendencję wpisuje się również wskaźnik zaufania konsumentów publikowany przez Conference Bard, którego marcowy wynik, 104, rozczarował rynek, który oczekiwał odczytu na poziomie 105.

Obie te informacje okazały się negatywne dla dolara, co od razu zostało uwidocznione na wykresach dolarowych par walutowych. Eurodolar wzrósł wczoraj z okolic 1,3550 w rejony 1,3640, gdzie również rozpoczął dzień dzisiejszy, natomiast kurs pary GBPUSD powrócił wczoraj powyżej 2.

W dniu dzisiejszym również zachowanie się dolara będzie uzależnione od wyników amerykańskiej gospodarki. Dziś poznamy dwie niezwykle istotne informacje zza oceanu, a mianowicie dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku oraz sprzedaż nowych domów. Rynek nieruchomości i wydatki kapitałowe są w ostatnim czasie głównymi problemami trapiącymi największą gospodarkę świata i dlatego publikacje te są tak istotne dla rynku. Pierwszą z nich, czyli dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku poznamy o godzinie 14:30, a oczekiwania rynku w tym przypadku kształtują się na poziomie 2,5%. Koniunkturę na pierwotnym rynku nieruchomości poznamy o godzinie 16:00, a sprzedaż powyżej oczekiwanych 888 tyś. będzie sygnałem do umocnienia się dolara. Ten sam kierunek zależności dotyczy również wydatków kapitałowych.

Oprócz danych ze Stanów na kurs eurodolara wpłynie dziś zapewne także zaplanowana na godzinę 10:00 publikacja indeksu IFO dla gospodarki Niemieckiej. Rynek oczekuje jego wzrostu z poziomu 107,7 w marcu, do 108 w kwietniu. Wartości wyższe od oczekiwanych 108 przyczynią się do umocnienia wspólnej waluty, jednak reakcja na tą publikację może być niewielka, gdyż zapędy inwestorów tłumić pewnie będą mające się ukazać popołudniu dane z USA.

Również kalendarz wydarzeń na krajowym rynku jest dziś dość zapełniony. Po pierwsze, poznamy dziś decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, jednak nim zostanie ona ogłoszona poznamy również stopę bezrobocia oraz dynamikę sprzedaży detalicznej w marcu. Rynek oczekuje, że kolejny miesiąc z rzędu spadnie u w kraju bezrobocie, tym razem o 0,5 pkt. proc. do poziomu 14,4%. Sprzedaż detaliczna miała zdaniem rynku wzrosnąć w ubiegłym miesiącu o 17,85%, co oznacza szybszy wzrost niż lutowe 17,5%. Dane te nie wywołają jednak żadnej reakcji rynku, a takim potencjałem cieszy się jedynie dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenie rynku, który oczekuje podniesienia ceny pieniądza o 25 pkt. baz. może zachwiać dziś złotówką, jednak wydaje się, że zgodnie z oczekiwaniami rynku, stopy powędrują dziś w górę, co z kolei jest już uwzględnione w kursach par złotowych.

Rynkiem złotego będzie dziś rządził eurodolar i to jego zachowanie nada kierunek złotówce. W związku z tym, złotówka najpewniej umocni się dziś za sprawą rosnącego eurodolara.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dane “drugiego kalibru”

Dane “drugiego kalibru”

2024-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane “drugiego kalibru” jakimi są wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA grały wczoraj „pierwsze skrzypce”. To trochę efekt tego, że kalendarz makro jest w tym tygodniu dość ubogi. Silna reakcja osłabienia dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadki rentowności amerykańskiego długu były pokłosiem dość dużej niespodzianki jaką otrzymaliśmy.
Dolar będzie dalej słabł?

Dolar będzie dalej słabł?

2024-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł nieznaczne osłabienie dolara po tym, jak rynek dostał słabe dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które mogą podbijać oczekiwania, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED. Ruch ten nie był jednak kontynuowany wieczorem, a piątkowy ranek nie przynosi konkretnego kierunku. Zmiany są kosmetyczne - pośród G-10 najlepiej wypada korona norweska, a najsłabsze są dolar nowozelandzki i japoński jen.
Złoty umacnia się po decyzji RPP

Złoty umacnia się po decyzji RPP

2024-05-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Oświadczenie banku po decyzji również nie zaskoczyło i nie dało żadnych sygnałów wskazujących na to, że może dojść do zmiany myślenia ze strony polskich bankierów centralnych. Skoro decyzja była oczekiwania, to skąd umocnienie złotego? Najprawdopodobniej ze zwiększającej się dywergencji pomiędzy bankami centralnymi.
Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

2024-05-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Środowa sesja na Wall Street przyniosła mieszane wyniki indeksów giełdowych. Podczas gdy Dow Jones zyskał 0,4 proc. Nasdaq Composite stracił 0,2 proc. SP500 zamknął się w okolicy poziomu otwarcia. Rentowności amerykańskich obligacji urosły na długim końcu krzywej dochodowości a dolar był umiarkowanie mocniejszy. Inwestorzy czekają na kolejną porcję danych o inflacji w USA (przyszła środa).
Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

2024-05-09 Komentarz walutowy XTB
Przed nami dwie ważne decyzje ze strony banków centralnych. W przypadku Rady Polityki Pieniężnej nie powinno być zaskoczenia i ewentualna dyskusja na temat obniżek stóp procentowych może rozpocząć się po okresie wakacyjnym, kiedy znany już będzie wpływ częściowych podwyżek cen energii. Z kolei w przypadku Banku Anglii może pojawić się więcej głosów za obniżką, co sugerowałoby, że również w przypadku Wielkiej Brytanii możliwe są obniżki jeszcze w czerwcu.
Bank Anglii w centrum uwagi

Bank Anglii w centrum uwagi

2024-05-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar jeszcze nieco zyskiwał na szerokim rynku, ale był to ruch czysto kosmetyczny. Widać, że do kontynuacji umocnienia amerykańskiej waluty potrzeba będzie nowych argumentów, a te mogą pojawić się (lub wcale nie) dopiero przy okazji publikacji danych CPI z USA w najbliższą środę, 15 maja. Wczoraj mieliśmy niewielką korektę indeksów na Wall Street, ale biorąc pod uwagę skalę ruchu w górę z pierwszych dni maja, jest ona raczej dowodem na to, że rynek jest silny, a apetyt na ryzyko może dalej rozdawać karty (i być może inflacja CPI z USA w przyszłym tygodniu mu w tym aż tak nie przeszkodzi).
Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

2024-05-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street we wtorek poruszała się w trybie konsolidacji. Zmienność na indeksach pozostała niewielka po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Z kolei dolar w minimalnym stopniu umocnił się po słowach Neel Kashkariego z Fed, który wspomniał o możliwych podwyżkach stóp procentowych w USA. Rentowności amerykańskich obligacji na „długim końcu krzywej dochodowości” obniżyły się. Złoto straciło wczoraj ok 0,4 proc. Ropa naftowa WTI przeceniana jest w środę rano o ponad 1,5 proc. Riksbank dziś obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

2024-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

2024-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

2024-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.