Złoty bez entuzjazmu po decyzji Fitch

Złoty bez entuzjazmu po decyzji Fitch
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2017-01-16 (09:21)

Nowe propozycje ws. kredytów w CHF z kosztem dla banków przekraczającym 10 mld PLN rzucają się cieniem na pozytywny wydźwięk decyzji agencji ratingowych i opinii Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co zawiesza złotego w próżni. Pozostanie pod wpływem czynników globalnych.

Wydarzenia tygodnia to czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz piątkowe zaprzysiężenie D. Trumpa.

Piątkowe decyzje agencji Fitch i Moody’s (pierwsza podtrzymała ocenę wiarygodności Polski i perspektywę na dotychczasowym poziomie, druga nie dokonała aktualizacji) okazały się zgodne z oczekiwaniami większości. Według Fitch rating Polski wspierany jest przez solidne fundamenty makroekonomiczne, w tym zdrowy system bankowy i właściwą politykę pieniężną. Jednocześnie agencja zaznaczyła, że przewidywalność i klimat polityczny pogorszyły się, zwiększając szalę ryzyk dla prognoz gospodarczych i fiskalnych. Fitch spodziewa się, że wzrost PKB w Polsce w 2017 r. wyniesie 3,0 proc., a w przyszłym przyspieszy do 3,2 proc. Zgodnie z szacunkami agencji, zeszły rok zamknął się wzrostem o 2,7 proc. Deficytu sektora finansów publicznych wyniesie, według agencji, 3,0 proc. w 2017 r. po 2,5 proc. szacowanych na rok ubiegły.

Do najważniejszych ryzyk dla przyszłości polskiej gospodarki Fitch zalicza niepewność popyty ze strony głównych partnerów handlowych Polski z UE oraz potencjalny negatywny wpływ wspomnianej niepewności w polityce gospodarczej na inwestycje. Zmniejszyło się natomiast obciążenie ze strony kredytów hipotecznych w CHF. Zdaniem Fitch ostatnie propozycje tej sprawie osłabiły ryzyko dla sektora bankowego. Koszty związane ze zwrotem spread’ów kredytobiorcom, choć wysokie, nie powinny stanowić problemu dla banków.

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła w piątek kolejne dwuletnie porozumienie w sprawie elastycznej linii kredytowej (flexible credit line - FCL) dla Polski w wysokości 6,5 mld SDR-ów. Jeśli chodzi o ramy instytucjonalne i polityki gospodarczej, nasz kraj pozytywnie wypada na tle sąsiednich - uważa pełniący obowiązki przewodniczącego Rady Wykonawczej MFW M. Furusawa. „Polska nadal osiąga korzyści z bardzo mocnych fundamentów i ram polityki gospodarczej. Wzrost gospodarczy pozostaje silny, bezrobocie wciąż spada, a deflacja ustąpiła. Rachunek obrotów bieżących jest niemal zrównoważony, podczas gdy wzrósł poziom rezerw walutowych. System bankowy jest płynny i dobrze dokapitalizowany” czytamy w opinii Furusawy. Wskazuje, że "władze zamierzają kontynuować zrównoważony stan finansów publicznych poprzez utrzymanie deficytu budżetowego w 2017 r. poniżej poziomu 3 proc. PKB, dopuszczalnego Procedurą Nadmiernego Deficytu UE, oraz rozpoczęcie konsolidacji fiskalnej w 2018 r.”. MWF wskazuje na, że niezależnie od siły polskiej gospodarki, ryzyka zewnętrzne, podobne do tych, wymienianych przez Fitch, utrzymują się na podwyższonym poziomie. „Możliwość spowolnienia wzrostu czy problemy w sektorze bankowym strefy euro mogą mieć istotny wpływ na polską gospodarkę poprzez handel, system finansowy czy poziom zaufania. Szybsza od oczekiwań normalizacja polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych czy zawirowania na rynkach finansowych mogą mieć wpływ na gospodarkę Polski, ze względu na istotne potrzeby pożyczkowe poza krajem. Ponadto, zbliżające się negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE czy napięty kalendarz wyborczy w Europie w najbliższych 12 miesiącach zwiększają poziom niepewności” – napisano. Elastyczna linia kredytowa będzie zatem istotnym elementem zabezpieczającym przed ryzykami zewnętrznymi, w połączeniu z elastycznym kursem walutowym i silnymi rezerwami Polski.

Utrzymanie ocen wiarygodności pozostawia złotego pod dominującym wpływem czynników o charakterze globalnym. Jeśli dotychczasowe tendencje będą się utrzymywać, polska waluta ma duże szanse dalej odzyskiwać siły. Szczególnie w przypadku pary USD/PLN, otwiera się potencjał do spadków kursu w rejon dawno nieobserwowanego poziomu 4,00. Zakładamy, że kurs EUR/USD będzie w najbliższych tygodniach kontynuował wzrosty w kierunku 1,10. Podstawową kwestią wydaje się to, czy na amerykańskich rynkach akcji uda się utrzymać zwyżki. Stawiamy tutaj duży znak zapytania. Pozostajemy sceptycznie nastawieni do trwania hossy w krótkim terminie. W przypadku wystąpienia silniejszej przeceny, trudno będzie złotemu poprawiać pozycję. Z drugiej strony nie musi to jednocześnie oznaczać ponownej, dynamicznej utraty wartości.

Piątkowe dane z USA (za grudzień) pokazały, że amerykańscy konsumenci mniej entuzjastycznie niż rynek zareagowali na zwycięstwo D. Trumpa w wyborach prezydenckich, przynajmniej jeśli wziąć pod uwagę zainteresowanie dokonywaniem zakupów. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się w ostatnim miesiącu roku o 0,6 proc. m/m, a w koszyku kontrolnym, z wyłączeniem obrotów na stacjach paliw, sprzedaży żywności i materiałów budowlanych, o 0,2 proc. Oczekiwano wyższych wyników (0,7 i 0,4 proc.), choć w przypadku pierwszego odczytu dane za poprzedni miesiąc zrewidowano in plus do 0,2 proc. z 0,1 proc. m/m. Ceny producentów (PPI) przyspieszyły o 0,3 proc. m/m i 1,6 proc. r/r, czyli zgodnie z oczekiwaniami. Sentyment mierzony indeksem zaufania Uniwersytetu Michigan (dane wstępne) nie uległa większym zmianom w styczniu. Poprawiły się wskazania dotyczące sytuacji bieżącej, lekko spadły w zakresie perspektyw na najbliższe miesiące. Podniosły się wyraźnie oczekiwania inflacyjne (CPI za 1 rok – 2,6 proc. wobec 2,2 proc. poprzednio). Rynek na dane zareagował łagodnym umocnieniem dolara. Kurs powrócił poniżej poziomu 1,0620. Początek tygodnia przynosi stabilizację notowań.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dane “drugiego kalibru”

Dane “drugiego kalibru”

2024-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane “drugiego kalibru” jakimi są wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA grały wczoraj „pierwsze skrzypce”. To trochę efekt tego, że kalendarz makro jest w tym tygodniu dość ubogi. Silna reakcja osłabienia dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadki rentowności amerykańskiego długu były pokłosiem dość dużej niespodzianki jaką otrzymaliśmy.
Dolar będzie dalej słabł?

Dolar będzie dalej słabł?

2024-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł nieznaczne osłabienie dolara po tym, jak rynek dostał słabe dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które mogą podbijać oczekiwania, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED. Ruch ten nie był jednak kontynuowany wieczorem, a piątkowy ranek nie przynosi konkretnego kierunku. Zmiany są kosmetyczne - pośród G-10 najlepiej wypada korona norweska, a najsłabsze są dolar nowozelandzki i japoński jen.
Złoty umacnia się po decyzji RPP

Złoty umacnia się po decyzji RPP

2024-05-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Oświadczenie banku po decyzji również nie zaskoczyło i nie dało żadnych sygnałów wskazujących na to, że może dojść do zmiany myślenia ze strony polskich bankierów centralnych. Skoro decyzja była oczekiwania, to skąd umocnienie złotego? Najprawdopodobniej ze zwiększającej się dywergencji pomiędzy bankami centralnymi.
Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

2024-05-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Środowa sesja na Wall Street przyniosła mieszane wyniki indeksów giełdowych. Podczas gdy Dow Jones zyskał 0,4 proc. Nasdaq Composite stracił 0,2 proc. SP500 zamknął się w okolicy poziomu otwarcia. Rentowności amerykańskich obligacji urosły na długim końcu krzywej dochodowości a dolar był umiarkowanie mocniejszy. Inwestorzy czekają na kolejną porcję danych o inflacji w USA (przyszła środa).
Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

2024-05-09 Komentarz walutowy XTB
Przed nami dwie ważne decyzje ze strony banków centralnych. W przypadku Rady Polityki Pieniężnej nie powinno być zaskoczenia i ewentualna dyskusja na temat obniżek stóp procentowych może rozpocząć się po okresie wakacyjnym, kiedy znany już będzie wpływ częściowych podwyżek cen energii. Z kolei w przypadku Banku Anglii może pojawić się więcej głosów za obniżką, co sugerowałoby, że również w przypadku Wielkiej Brytanii możliwe są obniżki jeszcze w czerwcu.
Bank Anglii w centrum uwagi

Bank Anglii w centrum uwagi

2024-05-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar jeszcze nieco zyskiwał na szerokim rynku, ale był to ruch czysto kosmetyczny. Widać, że do kontynuacji umocnienia amerykańskiej waluty potrzeba będzie nowych argumentów, a te mogą pojawić się (lub wcale nie) dopiero przy okazji publikacji danych CPI z USA w najbliższą środę, 15 maja. Wczoraj mieliśmy niewielką korektę indeksów na Wall Street, ale biorąc pod uwagę skalę ruchu w górę z pierwszych dni maja, jest ona raczej dowodem na to, że rynek jest silny, a apetyt na ryzyko może dalej rozdawać karty (i być może inflacja CPI z USA w przyszłym tygodniu mu w tym aż tak nie przeszkodzi).
Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

Wall Street w konsolidacji. Jutro decyzja NBP oraz BoE

2024-05-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street we wtorek poruszała się w trybie konsolidacji. Zmienność na indeksach pozostała niewielka po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Z kolei dolar w minimalnym stopniu umocnił się po słowach Neel Kashkariego z Fed, który wspomniał o możliwych podwyżkach stóp procentowych w USA. Rentowności amerykańskich obligacji na „długim końcu krzywej dochodowości” obniżyły się. Złoto straciło wczoraj ok 0,4 proc. Ropa naftowa WTI przeceniana jest w środę rano o ponad 1,5 proc. Riksbank dziś obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Dolar nieco odbija

Dolar nieco odbija

2024-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi próbę odbicia dolara na szerokim rynku, po tym jak w poniedziałek kontynuował on osłabienie z ubiegłego tygodnia. Najsłabszy w zestawieniach jest dzisiaj dolar australijski, chociaż poranny przekaz z RBA był raczej "jastrzębi" - prezeska Bullock przyznała, że podwyżka była brana pod uwagę, ale ostatecznie uznano, że obecny poziom stóp jest odpowiedni. W górę poszły prognozy dla inflacji CPI na ten rok i jednocześnie przyznano, że stopy procentowe mogą nie zostać obniżone wcześniej, niż w połowie 2025 r. Cofnięcie się notowań AUD ma zatem bardziej charakter krótkoterminowej reakcji - tzw. sprzedaży faktów.
Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

Pierwsze komentarze przedstawicieli FOMC za nami

2024-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
W dniu dzisiejszym na rynku forex obserwujemy lekkie odreagowanie po odwilży, która nastąpiła po gorszym raporcie z rynku pracy oraz decyzji Fed w zeszłym tygodniu. Wśród czołówki zyskujących walut ponownie znajduje się dolar (USD) oraz euro (EUR). Wczoraj w drugiej części dnia mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszymi opiniami przedstawicieli FOMC po kluczowych danych z rynku pracy w zeszłym tygodniu oraz po majowej decyzji Fed.
Wall Street odrabia kwietniowe straty

Wall Street odrabia kwietniowe straty

2024-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja ponownie charakteryzowała się wysokim apetytem na ryzyko, czego odzwierciedleniem były dobre wyniki indeksów z Wall Street oraz europejskich benchmarków. SP500 zanotował najlepszy trzydniowy wzrost od listopada 2023 roku. Rajd był napędzany spekulacjami, że Fed będzie w stanie obniżyć stopy procentowe w tym roku. Obecne nastroje to wciąż pokłosie ubiegłotygodniowych wydarzeń (NFP oraz FOMC) ale również solidnych wyników spółek za I kwartał.