Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Kiepskie nastroje na początku tygodnia
2019-06-03 Komentarz giełdowy XTBPoczątek tygodnia na światowych giełdach nie należał do udanych. Mocne spadki obserwowaliśmy w trakcie sesji azjatyckiej, a następnie europejskiej. Póki co, niewiele również wskazuje, żeby sytuacja miała ulec zmianie w trakcie sesji na Wall Street. Powodem kiepskiej kondycji światowych rynków akcji ponownie są kwestie handlowe.
Rynek boi się nowego konfliktu
2019-05-31 Komentarz giełdowy XTBTrump zgodnie z wczorajszymi oczekiwaniami doprowadził do rozwoju nowego kryzysu handlowego na świecie. Tym razem na swój cel wziął Meksyk, pomimo bardzo zaawansowanego etapu w ratyfikacji porozumienia handlowego w Ameryce Północnej. Trump nie próżnuje również w stosunku do konfliktu z Chinami, tym razem grożąc innym państwom za współpracę z Huawei.
Czy Trump otworzy nowy front?
2019-05-30 Komentarz giełdowy XTBWczorajsza sesja przyniosła wyraźne osłabienie na globalnych parkietach, choć największe spadki widoczne były na Wall Street. Dzisiejszy dzień rozpoczął się dosyć interesująco, gdyż część inwestorów zaczęła szukać większego ryzyka z potencjalnie większą obietnicą zwrotu. Po lekkiej wyprzedaży na rynku obligacji oraz zysku walut o wysokich rentownościach przyszedł czas na indeksy, które w minimalnym stopniu zaczęły odrabiać straty z ostatnich dni.
Wall Street najniżej od ponad 2 miesięcy
2019-05-29 Komentarz giełdowy XTBNa rynkach finansowych nie dzieje się nic dobrego. W odpowiedzi na ostatnie potyczki USA oraz Chin w trakcie trwającej zimnej wojny handlowej inwestorzy wycofują swoje pieniądze z ryzykowniejszych aktywów. Z drugiej strony obserwujemy również spore ruchy na rynku obligacji, co wskazuje na to, że inwestorzy faktycznie boją się potencjalnego spowolnienia gospodarczego, nie tylko na całym świecie czy w Chinach, ale również w Stanach Zjednoczonych.
Włoski dramat
2019-05-28 Komentarz giełdowy XTBNajważniejsze rynki finansowe na świecie wracają do gry. Wczoraj ze względu na obchody świąt sesje nie odbywały się zarówno w Londynie jak i w Nowym Jorku. Dzisiaj na rynki powraca zmienność, choć z pewnością nie można wskazać, że powracają również dobre nastroje. Te są w dalszym ciągu dosyć mieszane, w szczególności wśród niektórych europejskich indeksów.
Pro-europejskie partie z większością w Europarlamencie
2019-05-27 Komentarz giełdowy XTBPrzed ostatnich kilka dni w Unii Europejskiej odbywały się wybory do Europarlamentu. Wyniki tych wyborów w zasadzie nie są jakimś dużym zaskoczeniem, ale pokazują pewne zmiany, które mają miejsce na Starym Kontynencie. Ciężko mówić o tym, czy dzisiejsza reakcja rynków finansowych na te wybory jest odpowiednia, gdyż sesje giełdowe nie odbywają się dzisiaj w dwóch najważniejszych centrach finansowych na świecie – w Londynie oraz w Nowym Jorku.
Czy koniec maja to koniec problemów na rynku?
2019-05-24 Komentarz giełdowy XTBBardzo często na rynkach finansowych używa się stwierdzenia, które ciężko przetłumaczyć na język polski, aby brzmiało ono dobrze. Mówi się „sell in May and go away”. W tym roku stwierdzenie to zadziałało w zasadzie perfekcyjnie. Końcówka kwietnia to najwyższe zamknięcie na S&P 500 w historii, natomiast już 1 maja to wyraźne spadki na Wall Street oraz innych rynkach.
Polska giełda wyróżnia się na tle Europy
2019-05-22 Komentarz giełdowy XTBNa światowych parkietach giełdowych w środę obserwujemy większy spokój niż w poprzednich dniach. Co prawda, akcje z Państwa Środka zakończyły dzień niżej i wszystko wskazuje na to, że podobnie zakończy się handel na Starym Kontynencie. Chociaż na początku sesji europejskiej dominowały byki to po południu sytuacja uległa zmianie i większość indeksów spółek o dużej kapitalizacji znalazła się pod kreską.
USA zmniejszają restrykcje dla Huawei
2019-05-21 Komentarz giełdowy XTBRynki finansowe w dalszym ciągu nie mogą znaleźć konkretnego kierunku w drugi dzień tego tygodnia. Zeszły tydzień przyniósł spore odbicie, ale kolejny etap wojny handlowej polegający na wpisanie chińskiego producenta elektroniki Huawei na „czarną listę” spowodował, że inwestorzy ponownie ruszyli do wyprzedaży akcji. Stany Zjednoczone zmieniają jednak po części zdanie i decydują się na łagodniejsze spojrzenie na chińskiego giganta.
Chiny mają dość
2019-05-17 Komentarz giełdowy XTBOdbicie, które obserwowaliśmy na światowych giełdach w ciągu ostatnich dwóch dni nie trwało zbyt długo i w piątek na rynkach ponownie zadomowiły się niedźwiedzie. Wojna handlowa po raz kolejnych popsuła nastroje inwestorów, jednak tym razem nie jest to wina tweetów Donald Trumpa. Najnowsze doniesienia z Chin wskazują, że strona chińska nie jest zainteresowana kontynuacją rozmów handlowych, ...
Potężne odbicie na giełdach
2019-05-16 Komentarz giełdowy XTBJeszcze na początku tego tygodnia cały świat finansowy żył w przekonaniu nieuchronnej recesji i dalszych spadków na giełdach. Działo się tak ze względu na ostatni zwiększone stawki taryf celnych przez Stany Zjednoczone na chińskie produkty.
Rynki w oczekiwaniu na kolejne sygnały
2019-05-15 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja rozpoczęła się na europejskich rynkach od delikatnych wzrostów, co miało związek z wtorkową poprawą na Wall Street. Optymizm nie trwał jednak zbyt długo i niedźwiedzie ponownie próbowały przejąć kontrolę nad rynkami w kolejnych godzinach.
Przecena na chwilę zatrzymana
2019-05-14 Komentarz giełdowy XTBWtorek przynosi względną stabilizację na rynkach, jednak biorąc pod uwagę skalę dzisiejszej próby odbicia, można odnieść wrażenie, że niedźwiedzie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, a kolejne dni mogą przynieść nowe kilkutygodniowe minima na Wall Street.
Debiut Ubera potwierdzeniem sentymentu
2019-05-13 Komentarz giełdowy XTBOstatnie dni na Wall Street obfitują w podwyższoną zmienność, która spowodowana jest coraz mniej optymistycznymi informacjami z frontu handlowego. Dodatkowym smaczkiem z perspektywy rynków akcji pozostaje największy debiut ostatnich lat - Uber, który zadebiutował na giełdzie w piątek.
Co przyniesie poniedziałkowe otwarcie?
2019-05-10 Komentarz giełdowy XTBPiątek przyniósł poprawę nastrojów na świecie, jednak zieleń na europejskich i azjatyckich parkietach może nie zagościć na długo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu najbliższych godzin poznamy szczegółowe informacje z negocjacji handlowych, które obecnie trwają w Waszyngtonie. Co przyniesie poniedziałkowe otwarcie?
Obawy handlowe zbierają żniwa
2019-05-09 Komentarz giełdowy XTBNa rynkach finansowych nic nie może trwać wiecznie. Wydawało się, że wzrosty na większości indeksach są nie do zatrzymania. W przypadku Wall Street w większości przypadków zanotowane zostały nowe historyczne szczyty, nieco ponad 4 miesiące po zanotowaniu lokalnych, wielomiesięcznych dołków, kiedy każdy wieszczył już pojawiającą się recesję.
Giełdy dalej pod presją
2019-05-07 Komentarz giełdowy XTBOstatnie godziny bez wątpienia należą do rozmów handlowych, które ponownie rozdają karty na rynkach. Wzrosty z ostatnich miesięcy pompowane były nadziejami na zakończenie konfliktu handlowego, co stanęło obecnie pod dużym znakiem zapytania po informacjach z ostatnich kilkudziesięciu godzin.
Wojna handlowa znów straszy
2019-05-06 Komentarz giełdowy XTBPo weekendzie rynki akcji obudziły się w kompletnie innej rzeczywistości. Donald Trump zapowiedział, że nałoży na Chiny stawkę celną na poziomie 25% na wszystkie importowane produkty. Czy jest to zwykła zagrywka negocjacyjna w końcowej fazie rozmów, czy amerykański prezydent chce iść na wojnę “totalną” w handlu?
Czy Fed obniży stopy procentowe?
2019-04-30 Komentarz giełdowy XTBBieżący tydzień jest bardzo ciekawy dla rynków finansowych. Wiele danych oraz wydarzeń, a przy tym ograniczony handel ze względu na obchody świąt w niektórych europejskich gospodarkach. W przypadku Polski sesje giełdowe nie będą odbywały się w środę oraz w piątek, czyli 1 oraz 3 maja. Z drugiej strony 2 maja w czwartek sesja będzie odbywała się normalnie. Jak wygląda sytuacja po publikacjach makro z dwóch pierwszych dni tygodnia? Czego oczekiwać po kolejnych wydarzeniach?
Początek sezonu wyników dla indeksu WIG20
2019-04-25 Komentarz giełdowy XTBW środę na rynkach giełdowych ponownie dominują spadki. W trakcie sesji azjatyckiej mocna przecena dotknęła indeksy z Państwa Środka. Na Starym Kontynencie, podobnie jak wczoraj, indeksy spółek o dużej kapitalizacji, które rosną można policzyć na palcach jednej ręki. Sytuacja na Wall Street również nie napawa optymizmem - wszystkie trzy indeksy znajdują się pod kreską, chociaż na początku sesji technologiczny Nasdaq wypracowywał całkiem przyzwoite wzrosty.