RPP nie zmieniła stóp procentowych

RPP nie zmieniła stóp procentowych
Data dodania: 2007-07-25 (18:50) Komentarz popołudniowy Open Finance

WYDARZENIE DNIA Zgodnie z oczekiwaniami - mimo nowej projekcji inflacji zakładającej szybszy wzrost cen niż szacowano w kwietniu - RPP nie zmieniła stóp procentowych.

Trudno mówić o zaskoczeniu taką decyzją, dlatego ani GPW ani rynek walutowy nie reagowały na decyzję Rady. W kontekście nowej projekcji inflacji, która zakłada wzrost cen z 50 proc. prawdopodobieństwem do 2,1-4,1 proc. na koniec IV kwartału przyszłego roku, kolejne podwyżki wydają się pewne. W kwietniowej projekcji zakładano bowiem, że na koniec przyszłego roku inflacja wyniesie między 1,6-3,8 proc.

Profesor Dariusz Filar - jeden z członków RPP - powiedział, że obecne stopy procentowe nie dają gwarancji utrzymania inflacji, nie mniej akurat tego członka RPP do utrzymania restrykcyjnej polityki monetarnej nie trzeba przekonywać.

SYTUACJA NA GPW

Notowania na GPW rozpoczęły się od spadku cen akcji i wartości indeksów. Z porannego ciosu najszybciej zaczął się podnosić WIG20, który zdołał zakończyć sesję 68 punktów powyżej minimalnego poziomu notowań i zakończył dzień 0,3 proc. niżej niż we wtorek. mWIG i sWIG zaczęły minimalizować straty dopiero w ostatniej godzinie sesji, ale mimo to, można powiedzieć, że rynek przeszedł pomyślnie próbę charakteru inwestorów. Podaż nie była wcale taka wielka, a popyt choć skromny, nie dopuścił do większej przeceny. To znów daje nadzieje na przekształcenie korekty w trend boczny - często zresztą spotykany w okresie wakacji. Obroty na poziomie 1,8 mld PLN nie wskazują na to, by dzisiejsza sesja miała być przełomowa. Ot jeszcze raz udało się wybronić rynek przed większą przeceną. Wskaźniki techniczne nie wskazują wcale, by miała to być ostatnia próba pogłębienia korekty w czasie wakacji.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie parkiety reagujące na wczorajszą silną wyprzedaż za oceanem, jednak od południa zaczęły odrabiać straty w wyniku nadziei inwestorów, że dobre wyniki z amerykańskich spółek zatrą bardzo złe wrażenie po sesji w Stanach. Niestety, gorsze wyniki opublikowało Volvo, natomiast największy producent mikroprocesorów w Europie (STMicrosystems) oraz francuski potentat rynku dóbr luksusowych (Hermes) obniżyły prognozy. Impulsem do silnych spadków były jednak (znów) informacje zza oceanu, gdzie sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła dużo bardziej niż oczekiwał rynek, co przełożyło się na słaby początek sesji w Stanach (o 17:00 S&P i Dow Jones zyskiwały 0,2 proc.).
Zawiedzeni inwestorzy ze starego kontynentu (liczyli na wyższe obicie) sprzedawali akcje i DAX kończy dzień 1,7 proc. niżej, CAC40 stracił 1,3 proc., a FTSE spadł o 0,8 proc.

WALUTY

Dolar potężnie umocnił się dziś wobec euro - zyskał 0,8 proc., a wspólna waluta kosztowała 1,37 USD - najmniej od dwóch tygodni. Po raz ostatni dolar tak bardzo umocnił się wobec euro w czasie jednego dnia na początku stycznia - to raczej ciekawostka. Jak wiadomo, tak silny ruch jednorazowy nie zmienia jeszcze głównego trendu, choć wskaźniki techniczne jednoznacznie zalecają sprzedaż wspólnej waluty.
Euro spadło także wobec jena i to aż o 1,1 proc., podczas gdy dolar obronił kurs wobec wspólnej waluty (po silnych wahaniach w ciągu dnia). W relacji do jena spadał też frank i funt. Proces likwidacji pozycji carry trade może się jeszcze przedłużyć. Im bardziej umacniać się będzie jen, tym więcej inwestorów może myśleć o jego kupnie, co może nakręcić spiralę jego wzrostu - brzemiennego w skutki dla rynków akcji i walut krajów rozwijających się, takich jak Polska.

Dla nas te zawirowania oznaczają wzrost kursu dolara do 2,77 PLN. Euro podrożało do 3,794 PLN, a frank do 2,28 PLN. Wskaźniki techniczne przy każdej z trzech walut zalecają sprzedaż złotego.

SUROWCE

Na rynku ropy, po porannym spadku fundusze hedgingowe próbują wrócić powyżej poziomu 75 USD, licząc, że jeszcze tego lata uda się zaatakować nowe rekordy. Jak na razie warunki do tego są niesprzyjające. Wczorajsza zapowiedź zwiększenia wydobycia przez OPEC, oraz utrzymujące się wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich rafinerii zmniejsza obawy rynku o zbyt niską podaż. O 16:00 cena baryłki brenta kosztowała 75,10 USD, w oczekiwaniu na cotygodniowy raport dotyczący zapasów benzyny w Stanach.

Cena miedzi spadła o 3,2 proc. przed dzisiejszą informacją o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Jej prawie 4-procentowy spadek potwierdził obawy inwestorów o spowolnienie sektora budowlanego, które negatywnie odbija się na popycie na ten surowiec. Na londyńskiej giełdzie tona miedzi kosztowała dzisiaj 7.840 USD.

Spadło również złoto (o 0,8 proc.) w wyniku umocnienia dolara oraz spekulacji na temat przyszłej sprzedaży tego kruszcu przez członków strefy euro. Uncja złota kosztuje na światowych rynkach 675 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.