Tydzień: początek wyników w USA i decyzja ECB

Tydzień: początek wyników w USA i decyzja ECB
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-01-07 (09:53)

WYDARZENIE DNIA: Kalendarium na najbliższe dni wydaje się wypchane po brzegi publikacjami makro, ale żadna z nich nie wydaje się tak istotna jak ropoczęcie sezonu ogłaszania wyników kwartalnych w USA. Jak zwykle jako pierwsza swoje wyniki po sesji poda Alcoa.

Choć to tylko jedna spółka, ma czasem zaskakująco duży wpływ na wyobraźnię inwestorów, którzy na podstawie jej wyników próbują nieraz ocenić jak w raportach kwartalnych zaprezentuje się cały rynek. Oczywiście dobre wyniki ze strony amerykańskich firm są teraz bardzo pożądane, jeśli inwestorzy mają uwierzyć, że recesji jednak nie będzie. Wydarzeniem tygodnia będą także decyzje Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Analitycy nie oczekują ich zmiany. W czwartek dowiemy się, czy mają rację.

SYTUACJA NA GPW

Wygląda to jednak bardzo słabo. Dosyć długo WIG20 przebywał w bezpiecznej strefie okolic 3450 pkt, ale kiedy nadeszły dane z USA - o wzroście bezrobocia - w inwestorach pękła struna. Bardzo szybko indeks zjechał poniżej 3400 pkt i tam zakończył sesję. To najniższe zamknięcie od sierpnia 2007 roku. Jeśli WIG20 przełamie także sierpniowy dołek, na wykresie powstanie formacja podwójnego szczytu, której zakres to spadek indeksu o kolejne 600 punktów.

W czasie piątkowej sesji znów wzrosły obroty, co naturalnie nie jest dobrą oznaką. Trudno co prawda uznać je za znaczące (1,6 mld PLN), ale z drugiej strony pewnie byłyby wyższe, gdyby chętnych do zakupów było nieco więcej.

Swojego wsparcia na technicznego nie przebił za to WIG (54 tys. pkt).

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Inwestorzy amerykańscy nie mogą uznać rozpoczęcia nowego roku za udane. W piątek na Wall Street indeksy silnie traciły (S&P przeceniono o 2,5 proc., a DJIA o 2 proc.) po dużo gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w grudniu o zaledwie 18 tys. miejsc pracy przy prognozie na poziomie 70 tys., co zwiększyło bezrobocie do 5 proc. Obawy o spowolnienie za oceanem najbardziej przełożyły się na spółki technologiczne. Intel spadł o ponad 8 proc. przewodząc największym spadkom w tym sektorze od początku pięcioletniej hossy. Brazylijski Bovespa stracił w piątek 3 proc.

Kiepskie nastroje za oceanem musiały odbić się na słabym rozpoczęciu tygodnia w Azji, gdzie Nikkei spadł o 1,3 proc., Hang Seng o 2,6 proc., a Kospi stracił 1,8 proc.

OBSERWUJ AKCJE

mWIG40 - na ostatnich pięciu sesjach akcje z tego indeksu cieszyły się dużą popularnością, co przełożyło się na wysokie (malejące) obroty. Można by to uznać za akumulację akcji, jednak w piątek spadki powróciły, a indeks został przeceniony o 2 proc. Nie należy spodziewać się też niczego dobrego przed sesją dzisiejszą, skoro inwestorzy będą dyskontowali piątkowe załamanie na Wall Street.

Niemniej, średnie spółki z polskiego parkietu wydają się coraz atrakcyjniejsze i przecena mWIG40 do 3.500 pkt może zakończyć spadkowe odreagowanie kilkuletniej hossy. Na razie jednak opisywany indeks znajduje się w ewidentnym trendzie spadkowym (potwierdzonym przez wskaźnik DMI) i nie ma powodu oczekiwać jego odwrócenia w najbliższych tygodniach.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Dom Development - podpisał przedwstępną umowę nabycia nieruchomości w Józefosławiu. Za grunt o powierzchni 88.495 m2 zapłaci 65 mln PLN.

Hawe - podwyższył prognozy finansowe na 2007 rok. Przychody oszacowano na 57 mln PLN (wcześniej 54 mln), a zysk brutto na 19 mln PLN (wcześniej 2,3 mln).

Midas - członek rady nadzorczej funduszu sprzedał w transakcjach pakietowych 220.000 akcji o łącznej wartości 4,11 mln PLN.

Monnari - przychody spólki w grudniu wyniosły 20,2 mln PLN (wzrost w porównaniu z grudniem 2006 roku o 70 proc.), a w całym 2007 roku wyniosły 143 mln PLN (wzrost o 56 proc.).

Comarch - fundusz BZ WBK AIB Asset Management zwiększył zaangażowanie w spółkę do 23 proc. (wcześniej 22 proc.)

Mostostal Warszawa - fundusz BZ WBK AIB Asset Management zmniejszył zaangażowanie w spółkę poniżej progu 10 proc. (posiada obecnie 9,95 proc. akcji).

ADS - członek rady nadzorczej kupił 50.000 akcji po cenie 0,75 PLN za jedną.

Qumak-Sekom - podmiot blisko związany z członkiem rady nadzorczej spółki (SEB FIO) kupił 2.706 akcji po cenie 14,02 PLN za jedną.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Trudno być optymistą przed rozpoczęciem dzisiejszych notowań, skoro światowa korekta na rynkach akcji zdaje się dopiero nabierać tempa, a nie zmierzać do zakończenia, jak tego sobie być może życzymy.

Trzeba jednak obserwować zachowanie rynku, zwłaszcza pod kątem pokonywanych poziomów wsparcia. Dla WIG-u jest to poziom 54 tys. pkt, który dziś już po raz czwarty w ostatnich miesiącach ma szansę zostać przetestowany. Dla WIG20 w cenach zamknięcia wsparciem jest 3330 pkt. Zakończenie sesji niżej będzie równoznaczne z zaproszeniem do wyprzedaży.

Nie ma jednak powodów, które miałyby dziś ściągnąć indeksy tak nisko. Spodziewamy się zatem spadku na początku notowań, a później stabilizacji lub umiarkowanego pogłębienia spadków. O odbicie może być trudno przy takich nastrojach rynkowych.

WALUTY

Z jakiegoś powodu euro wciąż nie może sobie poradzić ze sforsowaniem poziomu 1,475 USD. W piątek wydawało się - po publikacji słabych danych z rynku pracy - że do przełamania tego poziomu jednak dojdzie w sposób trwały. Ale dziś rano euro wyceniane jest na mniej niż 1,47 USD, a więc ponownie poniżej poziomu oporu. Świadczy to o dużej determinacji teorii "rok 2008 rokiem dolara".

"Zielony" zyskał 0,6 proc. wobec jena, podczas gdy euro odzyskało do amerykańskiej waluty tylko 0,2 proc.

U nas dolar drożeje do 2,455 PLN, euro do 3,605 PLN, a frank do 2,205 PLN. Frank jest najdroższy od półtora miesiąca. Dzień na krajowym rynku walutowym może należeć do bardzo ciekawych.

SUROWCE

Ceny surowców spadają, co po części jest odreagowaniem natury technicznej po ostatnich wzrostach, po części wiąże się z umocnieniem dolara, a po części z obawami inwestorów o kondycję światowej gospodarki po ostatnich spadkach na rynkach akcji.

Wykres ropy nie utrzymał się na rekordowych poziomach do końca tygodnia w wyniku prognoz wysokiej temperatury w styczniu w Stanach, która ograniczy zużycie oleju opałowego. Nowojorska baryłka crude potaniała do 97,30 USD (w czwartek otarła się o poziom 100 USD), a londyńska brent dziś rano otworzyła się spadkiem o 0,5 proc. na poziomie 96,40 USD.

Miedź potaniała dziś rano w Szanghaju o 1,7 proc. głównie ze wspomnianych wyżej powodów.

Złoto potaniało o 0,5 proc. do poziomu 856 USD za uncję w wyniku umocnienia dolara. Wygląda na to, że w tym tygodniu utrzyma się wysoka zmienność cen tego kruszcu, bowiem tuż po otwarciu podrożała ona do 862 USD, by następnie silnie spaść.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: