Już ponad 100 jenów za dolara

Już ponad 100 jenów za dolara
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2013-05-10 (09:46)

Trzeci tydzień gwałtownej hossy na globalnych rynkach akcji sprawił, iż w końcu stało się to, co nie udało się dwukrotnie wcześniej – para USDJPY przełamała poziom 100,00. Dużo działo się też w notowaniach AUDUSD, m.in. po zmianie prognozy inflacji przez Bank Australii.

Dziś czekamy na wystąpienia członków Fed, zaś na rynku surowców rolnych wydarzeniem będzie publikacja najważniejszego w roku raportu USDA.

Azjatyckie waluty tracą względem dolara

W czwartek wiele działo się na rynku walut. Zarówno dolar australijski, jak i jen gwałtownie straciły względem dolara amerykańskiego. Kluczowe znaczenie miały tu… poziomy techniczne: strefa 1,01-1,015 dla AUDUSD oraz 100,00 dla USDJPY. Ruch w kierunku dolara w trakcie sesji w USA sprawił, iż obydwa poziomy zostały pokonane jednocześnie, co zwiększyło jego dynamikę.

W obydwu przypadkach jednak ruchy te nie są przypadkowe. W przypadku AUD we wtorek mieliśmy obniżkę stóp. Co prawda później AUD odbił, m.in. po dobrych danych z rynku pracy (zresztą zgodnie z naszymi przewidywaniami), ale to okazało się niewystarczające. Dziś w nocy RBA obniżył prognozę inflacji (do 2%), ale nastąpiło to już po największym ruchu na AUDUSD. Tym niemniej ten fakt może utrudnić powrót do (poprzedniej strefy) konsolidacji. Jeśli to rzeczywiście wybicie, parę powinny czekać duże spadki. Jest jednak jedno „ale”, wcześniej nigdy taka sytuacja nie miała miejsca przy pędzących rynkach akcji.

O możliwym przebiciu poziomu 100 przez UJ pisaliśmy już od jakiegoś czasu. Para świetnie korelowała z Nikkei225, który już wcześniej wykonał kolejne ruchy w górę, zaś jen czekał. Wskazywaliśmy, iż pokonanie 100,00 uruchomi lawinę zleceń oczekujących i faktycznie notowania momentalnie wzrosły powyżej 101,00. Jednocześnie jednak chcemy podkreślić, iż (wbrew powszechnym opiniom) osłabienie jena nie ma związku z odpływem japońskich oszczędności z kraju i jest powodowane naszym zdaniem głównie aktywności funduszy hedgingowych. A to oznacza, że ruch jest podatny na załamanie.

Dobre dane i kolejne wzrosty

Wzrost w USA mógł nieco spowolnić, ale kolejne dane potwierdzają, iż na rynku pracy mamy do czynienia ze stopniową poprawą. Wczoraj poznaliśmy dane tygodniowe, które pokazały, iż w poprzednim tygodniu przybyło tylko 323 tys. bezrobotnych. Według naszych szacunków, w tym tempie stopa bezrobocia obniży się do 6,5% już w pierwszej połowie przyszłego roku. To zaś poziom, przy którym Fed „obiecał” pierwszą podwyżkę.

Wczoraj ceny akcji na Wall Street i w Europie dalej rosły, kontynuując trzytygodniową hossę. Naszym zdaniem ten optymizm trudno uzasadnić, ale dopuszczamy scenariusz, w którym wzrosty trwać będą do momentu, kiedy Fed da sygnał odwrotu. Lepsze dane z rynku pracy ten moment przybliżają. Dlatego należy śledzić wypowiedzi członków Fed. Dziś o 15.25 mamy wystąpienie Charlesa Evansa, zaś o 15.30 Bernanke. W słowniku tego pierwszego zwrot „zacieśnienie” nie występuje, sądzimy też, że Bernanke będzie na razie ignorował poprawę na rynku pracy.

Dziś raport USDA

Dziś o godz. 14:30 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikuje pierwszy raport z prognozami dla globalnej podaży i popytu na rynku surowców rolnych w sezonie 2013/2014. Publikacja ta z pewnością przyniesie dość duży wzrost zmienności na rynkach pszenicy, kukurydzy i soi. Co prawda, agencje informacyjne nie publikują oficjalnego konsensusu oczekiwań co do publikacji tego raportu, lecz z sondy pośród amerykańskich instytucji finansowych przeprowadzonej przez agencję Bloomberga wynika, że rynki oczekują wzrostu zbiorów wszystkich trzech najważniejszych surowców do rekordowych poziomów w historii oraz łącznego wzrostu zapasów o ok. 40-50 mln ton. Niewykluczone, że prognozy mogą okazać się jeszcze bardziej optymistyczne dla konsumentów, zwłaszcza że w ostatnich latach eksperci USDA po sezonach z bardzo wysokimi cenami surowców rolnych przebijali rynkowe oczekiwania co do prognozowanego poziomu zbiorów i zapasów na świecie. Jeśli tak będzie, ceny softów mogą dziś zniżkować.

Na wykresach:

AUDUSD, D1 – wczorajszy ruch na parze ma potencjalnie ogromne konsekwencje; jego dynamika sugeruje, iż 9-miesięczna konsolidacja jest już przeszłością; ze względu na jej regularność, szansa na realizację zasięgu wybicia jest duża, a jest to poziom pomiędzy wsparciami 0,9582 i 0,9721; jedynie bardzo dynamiczny powrót notowań powyżej 1,015 mógłby odmienić losy AUD; jak już wspomnieliśmy wcześniej, jedynym problemem niedźwiedzi są nastroje na rynkach akcji – korelacja AUD z tymi rynkami jest bowiem silnie pozytywna

Corn, D1 – ceny kukurydzy w ostatnich miesiącach wyraźnie spadły, ale jeśli spojrzeć na nie z odpowiedniej perspektywy, widzimy, iż potencjał spadkowy nadal istnieje – oczywiście pod warunkiem, iż nie dojdzie do zakłóceń pogodowych; jeśli dzisiejszy raport pokaże dużą nadpodaż kukurydzy, cena może pokonać wsparcie 610 USD, a wtedy kolejnym poziomem będzie 547 USD

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: