Nastroje słabsze, ale rozstrzygnięć jeszcze nie ma

Nastroje słabsze, ale rozstrzygnięć jeszcze nie ma
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-12-14 (09:38)

Narastają znów obawy przed spowolnieniem globalnej koniunktury gospodarczej. Jednak sprowadzenie wydarzeń z ostatnich dni do tego stwierdzenia nie oddawałoby w pełni obecnej sytuacji i perspektyw na przyszłość.

Widać wyraźnie, że inwestorzy mają trudność z wyłowieniem jednego czynnika, który wyznaczałby kierunek ich reakcji. Jeśli miałyby to być rzeczywiście obawy przed osłabieniem tempa wzrostu gospodarczego na świecie to akcje wczoraj powinny zyskiwać po danych o listopadowej sprzedaży detalicznej w Ameryce. Wypadła znacznie lepiej od prognoz, co jeszcze kilka dni temu mogłoby się stać przyczynkiem do zwyżki. Teraz jednak ten element pozwolił na ograniczenie strat na giełdzie w USA. Jednocześnie wyraźnie spadały ceny surowców wczoraj, dość pokaźnie straciły waluty z rynków wschodzących. Mieliśmy przy tym skok rentowności obligacji w Ameryce. Co takiego nastąpiło, że dobre dane o sprzedaży detalicznej, której spadku tak bardzo obawiają się inwestorzy, nie przełożyły się na wzrost indeksów w Ameryce, a wystarczyły jedynie do tego, że nie doszło do mocniejszej przeceny?

Tym czynnikiem była listopadowa inflacja PPI w USA, która okazała się najwyższa od bardzo dawna. 7,2% robi wrażenie, choć po środowych danych o cenach importerów można było się spodziewać niemiłej niespodzianki. Zresztą trudno w kategoriach całkowitego zaskoczenia rozpatrywać skalę wzrostu sprzedaży detalicznej w USA. Zawierają się w niej wydatki na stacjach benzynowych, więc droga ropa w naturalny sposób sprzyja sprzedaży detalicznej. Tyle, że wyższe rachunki za paliwa, oznaczają mniejszą ilość pieniędzy na inne wydatki. Równocześnie sprzedaży detalicznej sprzyja obecna w gospodarce USA presja inflacyjna. W tym kontekście przyspieszenie wzrostu sprzedaży detalicznej, która jest wyrażana nominalnie, może być złym prognostykiem przed dzisiejszymi danymi o inflacji CPI w USA. Są nim też dane o wskaźniku PPI.

Nerwowość na rynki wprowadza sytuacja na rynkach pieniężnych, na które w niewielkim stopniu wpływają działania banków centralnych. Wcześniej niewiele pomagały obniżki stóp procentowych z punktu widzenia wysokości oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym. Teraz zbytnich efektów nie przyniosła skoordynowana akcja najważniejszych banków centralnych w celu zasilenia systemu finansowego w pieniądz. Libor dla euro nawet nie drgnął w dół, dla dolara i funta brytyjskiego trochę się obniżyły, ale nie był to żaden przełom. Inwestorzy więc w kilka dni dostali dwa mocne ciosy. Zmalały nadzieje na kolejne cięcia stóp procentowych w USA, na co wskazują wydźwięk ostatniego komunikatu po posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku oraz ostatnie odczyty inflacji (PPI i ceny importerów). Jednocześnie okazało się, że banki centralne nie są w stanie swoimi działaniami odwrócić biegu zdarzeń na rynkach. To wywołuje coraz częstsze komentarze o ograniczonej skuteczności polityki pieniężnej w walce z pogarszającymi się perspektywami dla światowej gospodarki.

Tym niemniej wczoraj nie doszło ani na naszym parkiecie, ani w USA, do żadnych decydujących rozstrzygnięć. Słabe zachowanie polskiej giełdy było efektem odporności na spadek po posiedzeniu władz monetarnych w USA. Kiedy okazało się, że nie był on wypadkiem przy pracy, a w kolejnych dniach giełda też wykazuje słabość, inwestorzy zaczęli się u nas pozbywać akcji. Obroty jednak nie były zbyt duże, więc zapewne gdyby nastroje na świecie poprawiły się nietrudno będzie odrobić te straty.

Dzisiejszy dzień może w większości upływać pod znakiem wyczekiwania na dane o inflacji CPI w USA. Informacje z dwóch ostatnich dni nie skłaniają w tym względzie do optymizmu, ale z drugiej strony musimy mieć świadomość, że ocena inflacji w Ameryce jest trudna z punktu widzenia polityki pieniężnej, bo Rezerwa Federalna patrzy głównie na wskaźniki bazowe, które nie budzą takiego niepokoju jak te, w których zawarte są ceny żywności i paliw. Jednocześnie zawsze istnieje obawa, że szczególnie droższe paliwa przełożą się w przyszłości na wzrost cen i wpłyną także na inflację bazową. Można się też obawiać, że do świadomości inwestorów stopniowo będzie się przedostawać obecny od jakiegoś czasu problem ze strukturyzowanymi wehikułami inwestycyjnymi (SIV), które dla wielu instytucji zaczynają stanowić coraz poważniejszy problem. Citigroup poinformował o przejęciu kolejnych aktywów takich podmiotów na łączną sumę 58 mld USD.

Najważniejsze wydarzenia z 13 grudnia 2007 r.:

* Listopadowa produkcja przemysłowa w Chinach zwiększyła się mniej od prognoz, o 17,3% (szacowano wzrost o 18%). Dynamika wzrostu była najsłabsza od roku
* W Szwajcarii bank centralny pozostawił stopy procentowe na poziomie 2,75%
* Listopadowa inflacja CPI w Polsce wyniosła 3,6% i była trochę wyższa niż prognozowano
* Listopadowa inflacja PPI w USA sięgnęła 7,2%, a po wyłączeniu cen paliw i żywności 2%
* Sprzedaż detaliczna w listopadzie w USA wypadła lepiej od oczekiwań – wzrost wyniósł 1,2% m/m

Dziś na rynkach
14 XII 2007 r.

* Ostateczne dane o listopadowej inflacji CPI w Niemczech
* Listopadowa inflacja w strefie euro
* Produkcja przemysłowa w USA w listopadzie i wykorzystanie mocy produkcyjnych
* Listopadowa inflacja CPI w USA
* Listopadowa podaż pieniądza w Polsce
* Deficyt budżetowy po 11 miesiącach w Polsce

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).