Test siły rynków

Test siły rynków
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-12-13 (10:37)

Jak można było przypuszczać w tym tygodniu nie brakuje emocji na rynkach finansowych. Po gwałtownej wyprzedaży z końcówki wtorkowej sesji w USA wczoraj w początkowej fazie zapanował niesłychany optymizm.

Podstawy ku niemu były dość wątłe, bo determinacja banków centralnych w przeciwdziałaniu kryzysowi na rynku pieniężnym, to raczej potwierdzenie obecnych od miesięcy kłopotów niż dobra wiadomość dla inwestorów. To również przyznanie, że dotychczas podjęte działania nie przynoszą efektów. Takie rzeczy nie mogą się podobać inwestorom i muszą wzmagać w nich obawę o przyszłość. Tak też się stało. Po początkowych euforycznych zachowaniach stopniowo do głosu w Ameryce dochodził rozsądek. Wraz z nim niwelowany był początkowy wzrost. Przeważyło przekonanie, że działania Rezerwy Federalnej mają na celu bardziej uspokoić rynki finansowe, szczególnie rynek pieniężny, niż być odpowiedzią na wyzwania gospodarcze. Zresztą trudno myśleć w innych kategoriach. Przecież problemy gospodarcze nie wzięły się z tego, że pogorszyły się warunki na rynkach finansowych, tylko pogorszenie tych warunków jest pochodną zjawisk zachodzących w gospodarce. Równocześnie to, co dzieje się na rynku pieniężnym, stanowi dodatkowe wyzwanie dla gospodarki i w tym sensie działania władz monetarnych, takie jak wczorajsza interwencja dostarczająca instytucjom finansowym 64 mld USD, może te wyzwania ograniczać. Nie wydaje się jednak, by było to wystarczające do odwrócenia niekorzystnych tendencji w gospodarce.

Jakie znaczenie ma taki przebieg sesji. Wtorkową końcówkę notowań potraktowaliśmy jako coś więcej niż tylko realizację zysków po wcześniejszym wzroście. W tym kontekście środowa sesja stanowi potwierdzenie takiej diagnozy i zaczyna skłaniać znów do snucia bardziej pesymistycznych scenariuszy. Można odnieść wrażenie, że do głów inwestorów dociera kolejny czynnik ryzyka związanego z obecną sytuacją, jakim jest ograniczenie zaufania do polityki prowadzonej przez banki centralne. Widać to było choćby po wczorajszej reakcji rynku obligacji w USA, gdzie po wtorkowym spadku rentowności, wczoraj w pierwszej połowie sesji sytuacja zmieniła się o 180 stopni. To jednak nie był koniec emocji, bo druga połowa notowań przyniosła kolejne odwrócenie trendu i wcześniejszy wzrost dochodowości został w sporej części zniwelowany. Tak dużych wahań nie oglądaliśmy od dawna. To nie jest korzystna sytuacja i potwierdza, jak duża niepewność panuje na rynkach.

Nasza giełda w ostatnim czasie próbuje znaleźć własną, trochę mniej zależną od USA, drogę. Podobnie jest też na innych europejskich parkietach, na które oddziałuje z jednej strony zakończenie poprzedniej sesji w Ameryce, a z drugiej wyobrażenie, jak będzie przebiegać kolejna. Wczoraj oba te czynniki skompensowały się. Od rana wiele zapowiadało bardziej udaną sesję w Stanach Zjednoczonych niż wtorkowa, więc po początkowym sporym spadku, szybko podaż się wyczerpała, a w jej miejsce pojawiała się większa ochota do kupna. Gdybyśmy na taką sesję spoglądali jedynie z punktu widzenia analizy technicznej, to wysoka biała świeca utworzona przy całkiem dużych obrotach ma pozytywny wydźwięk i powinna przynieść wzrost. Jednak nie możemy abstrahować od czynników zewnętrznych, które wskazują, że dziś nie będzie dobrych nastrojów na rynkach. Psuć je będzie nie tylko rozczarowujące zakończenie wczorajszej sesji w USA i spadek notowań kontraktów na amerykańskie indeksy, ale również niepewność związana z tym, co przyniosą dzisiejsze dane o inflacji PPI w USA. Wczoraj opublikowany wzrost cen importowych w USA był tak wysoki (od początku lat 90. nigdy tak szybko one nie rosły), że sugeruje przekroczenie szacunków analityków w zakresie inflacji PPI i podawanej jutro inflacji CPI. To tworzyć będzie dodatkowe napięcie na rynkach. Można się tez obawiać o to, co przyniesie raport o sprzedaży detalicznej. Tutaj na ocenę dynamiki wzrostu, która jest podawana w wartościach nominalnych, wpływa wysokość inflacji. Zderzenie dziś tych obu danych będzie bardzo wymowne.

Najważniejsze wydarzenia z 12 grudnia 2007 r.:

* W Chinach sprzedaż detaliczna wrosła w listopadzie w najszybszym tempie od 8 lat – 18,8%
* Październikowa produkcja przemysłowa w Indiach zwiększyła się o 11,8%, więcej niż się spodziewano
* Produkcja przemysłowa w strefie euro w październiku wzrosła o 3,8% wobec oczekiwanych 3,7%
* Inflacja PPI w Japonii w listopadzie wyniosła 2,3% i była najwyższa od 14 miesięcy
* Deficyt handlowy USA w październiku był nieznacznie większy od oczekiwanych 57,4 mld USD i wyniósł 57,8 mld USD
* Październikowy bilans obrotów bieżących w Polsce zamknął się ujemnym saldem 1,3 mld euro wobec prognozowanego deficytu 1,2 mld euro

Dziś na rynkach
13 XII 2007 r.

* Listopadowa produkcja przemysłowa w Chinach zwiększyła się mniej od prognoz, o 17,3% (szacowano wzrost o 18%). Dynamika wzrostu była najsłabsza od roku
* W Szwajcarii bank centralny podejmie decyzję o stopach procentowych
* Listopadowa inflacja CPI w Polsce
* Listopadowa inflacja PPI w USA
* Sprzedaż detaliczna w listopadzie w USA

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).