Nadbałtycka inflacja

Nadbałtycka inflacja
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-08-08 (18:09)

WYDARZENIE DNIA: Inflacja konsumentów na Łotwie wzrosła do 9,5 proc. (r/r), wobec 8,8 proc. w czerwcu i oczekiwanych 8,5 proc. przez analityków.

Szybko rosnąca inflacja także powód do zmartwień innych krajów nadbałtyckich - na Litwie CPI wzrosła w lipcu o 5,1 proc. wobec 4,8 proc. notowanych w czerwcu i jest najwyższa inflacja od 1998 roku. W Estonii ceny wrosły o 6,4 proc. w minionym miesiącu wobec 5,8 proc. w czerwcu (inflacja jest najwyższa od sześciu lat). Kłopoty krajów nadbałtyckich powinny być bacznie śledzone przez członków RPP, bowiem wzrost gospodarczy w tych krajach osiągnął swoje apogeum rok wcześniej niż w Polsce, a ich ekonomia boryka się z bliźniaczymi do naszej problemami - problemem numer jeden są w regionie rosnące koszty pracy, których dynamika przekracza wzrost wydajności.

SYTUACJA NA GPW

Początek notowań był całkiem udany, jeśli ograniczyć się do samego otwarcia. Po nim jednak przyszła kontra sprzedających, którzy wykorzystali wyższe ceny do sprzedania akcji. Dopiero około 14-tej ceny ponownie zaczęły rosnąć, ale porannych strat nie udało się odrobić. Obroty dziś wzrosły - podliczono je na 1,6 mld PLN - i możemy mówić o rzeczywistym starciu popytu z podażą. Nikt z tej potyczki nie wyszedł zwycięsko - obroty wzrosły zarówno w pierwszej (spadkowej) godzinie notowań, jak i po południu, kiedy ceny nieco rosły. Inwestorzy nie mają jeszcze przekonania, że najgorsze już za nimi, ale tak długo, jak długo utrzymujemy się powyżej poniedziałkowego dołka (WIG - 60420 pkt), nie ma powodu do lamentowania.

Wzrosły notowania 165. spółek, spadły 106. Przewaga obrotów przy spółkach drożejących jak 2 do 1.

GIEŁDY W EUROPIE

Dobre nastroje za oceanem i w Azji przelały się na europejskie parkiety, na których mieliśmy dzisiaj silne wzrosty. Znów, najbardziej aktywne były spółki sektora finansowego, który rósł na dobrych wynikach finansowych firm ubezpieczeniowych. Najwięcej zyskał francuski CAC40, który o 17:15 był wyżej o 2,4 proc., niemiecki DAX zyskiwał 1,2 proc., a brytyjski FTSE był na 1,5 proc. plusie. Poprawie nastrojów służyło dobre otwarcie za oceanem, gdzie S&P i Dow Jones zyskiwały odpowiednio 1 proc. i 0,6 proc. dzięki wzrostowi aplikacji kredytowych w ubiegłym miesiącu. Inwestorzy odczytali tę informację jako oznakę poprawy sytuacji na rynku kredytów hipotecznych, co od razu pozytywnie odbiło się na wycenach spółek z tej branży.

WALUTY

W ciągu dnia kurs euro ponownie zbliżył się do 1,38 USD, a nawet lekko przekroczył tę barierę. Wierzący w przyszłość euro i nieuchronny krach dolara, łatwo się nie poddają.

Jen spadł o 1 proc. do dolara i o 1,33 proc. do euro. Wobec euro jen jest najsłabszy od dwóch tygodni. Korekta spadkowa japońskiej waluty staje się faktem, co powinno przełożyć się na lepsze nastroje na rynkach akcji całego świata - oczywiście zakładając, że inwestorzy radykalnie nie zmienią zdania i nie zaczną jena zbyt szybko odkupywać.

Słabszy jen zdecydowanie sprzyja złotemu. Kurs dolara spadł do 2,727 PLN, euro potaniało do 3,767 PLN (jest najtańsze od dwóch tygodni), frank spadł o 0,9 proc. do 2,285 PLN. Możliwe, że kursy walut przetestują niebawem dołki z początku lipca.

SUROWCE

Cena ropy utrzymuje się na poziomie 71,50 USD za baryłkę typu brent, chociaż w ciągu dnia mieliśmy jej spore wahania. Przez ostatnie dwa dni ropa została przeceniona o 4 proc. i inwestorzy oczekują w napięciu na dzisiejszy raport dotyczący zapasów paliw, który przesądzi o ewentualnym odreagowaniu po tych spadkach. Rynek przewiduje jednak, że zapasy paliwa w Stanach wzrosły, co zmniejszyłoby presję na wzrost cen ropy, tym bardziej, że sezon wakacyjny powoli dobiega końca.

Silnie spadła natomiast miedź, która potaniała na londyńskiej giełdzie do poziomu 7.600 USD. Dzisiejszy spadek o 1 proc. można powiązać ze wzrostem zapasów tego surowca w Londynie o ponad 8 proc., czyli najbardziej od półtora roku. Co więcej, meksykański sąd uznał strajki w tamtejszych kopalniach za nielegalne i nakazał ich pracownikom powrót do pracy.

W związku z silnym osłabieniem dolara na rynku walutowym podrożały dzisiaj metale szlachetne. Cena złota i srebra wzrosła o 1 proc. i uncje tego kruszcu kosztują odpowiednio 676 USD i 13,15 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.