Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.
eToro

RSD - Dinar serbski - Aktualny kurs i opis

Aktualny kurs RSD na żywo z rynku Forex:

Dinar serbski (RSD)
RSD - Serbia 4.00000
0.00%
0.0000 zł
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

Aktualne kursy RSD na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2021-10-19.

ŚREDNI %
Serbia - Flaga Dinar serbski jest oficjalnym środkiem płatniczym w Serbii. Kod ISO waluty to RSD. Jeden dinar serbski dzieli się na 100 para. Walutę oznacza się powszechnie w skrócie jako „din”. W miejscowym alfabecie oznaczenie zapisywane jest jako „дин”. Wyjątkowość waluty związana jest z faktem, że dinary są powszechnie wykorzystywane w krajach arabskich. W Europie jedynie Serbia i Macedonia uczyniły dinara swoją krajową walutą.


Wykres – Kurs średni RSD

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Dinar serbski (RSD) - Pełny opis waluty

Historia dinara serbskiegoDinar w formie srebrnej monety pierwszy raz pojawił się na terenach dzisiejszej Serbii w 1214 roku. Napisy na monetach umieszczane były w języku łacińskim. Wybijano je aż do 1459 roku. Po tej dacie na terenie kraju rozpoczęto wykorzystywanie równolegle kilku walut. Było to związane z pozostawaniem pod kontrolą imperium osmańskiego. Dopiero pod koniec XIX wieku powrócono do dinara i oficjalnie rozpoczęto emisję takich monet i banknotów. Po I Wojnie Światowej dinar serbski został zastąpiony dinarem jugosłowiańskim. Pod koniec II Wojny Światowej na pewien czas starano się podzielić Jugosławię. Od 1941 do 1944 roku ponownie używano nawet dinara serbskiego, jednak oficjalne wprowadzenie go jako waluty Serbii miało miejsce już po ostatecznym podziale związku na Serbię i Czarnogórę 6 lutego 2003 roku.

Władze monetarne w SerbiiFunkcje banku centralnego w Serbii pełni Narodowy Bank Serbii. Jego początki sięgają 1883 roku, kiedy to uchwalono ustawę o Narodowym Banku ustanawiającą go prywatną instytucją poddaną jednak rozległej kontroli rządu. Już na początku XX wieku instytucja rozwijała swoją działalność, czego wyrazem było chociażby utworzenie oddziałów w Skopje i Bitoli. Podczas okupacji niemieckiej agresorzy próbowali uniemożliwić funkcjonowanie banku. Mimo to Serbski Bank Narodowy starał się efektywnie działać na terytorium Serbii. W 1946 roku nazwa instytucji została zmieniona na Bank Narodowy Republiki Jugosławii. Działania skupiły się na przeciwdziałaniu inflacji. Dopiero w 2003 roku po podziale Jugosławii doszło do wznowienia działalności Banku Narodowego Serbii. Do jego głównych zadań należy dbanie o utrzymanie stabilnego poziomu waluty, nadzór nad systemem finansowym oraz zarządzanie rezerwami walutowymi.

Kurs dinara serbskiegoKurs dinara serbskiego cechuje okresowy brak stabilności, który jednak wobec niskiej wartości pojedynczego dinara nie jest mocno odczuwalny w skali jednostki. Jeden dinar serbski to bowiem w przeliczeniu na polskie złote około 0,038 PLN. W odniesieniu do wahań notowań można dla przykładu wskazać, że o ile w sierpniu 2020 roku jeden dinar był wart około 0,035 złotego, to już w kwietniu 2021 roku kurs wymiany wzrósł do około 1 PLN = 0,040 RSD.

Serbskie monety i banknotyDinar serbski występuje w formie monet o nominałach 1, 2, 5, 10 i 20 dinarów, a także banknotów o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 dinarów. Aktualnie w obiegu nie znajdziemy już podjednostek dinara. Decyzja o ich wycofaniu w 2008 roku była związana z niską wartością nabywczą para. Wszystkie monety na rewersie ukazują serbski herb bądź logo banku narodowego. Awersy przedstawiają ważne dla kraju budynki albo zasłużone postaci (jako przykład można podać chociażby Nikola Teslę czy Mihajlo Pupina). W przypadku banknotów podjęto decyzję o przedstawieniu ważnych serbskich osobistości. Z nominałów najrzadziej wykorzystywany jest banknot 5000 dinarów, a najczęściej 10 dinarów, który jest o wiele bardziej popularny niż moneta tej samej wartości.

Dinar serbski dla PolakówSerbia jest krajem bardzo popularnym wśród Polaków. Obywatele naszego kraju chętnie udają się tam w celach turystycznych. Turystów przyciągają piękne krajobrazy, a także wyjątkowa kultura i historia. Wyjeżdżając do Serbii warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość miejscowej gotówki. W razie problemów z zakupem waluty można rozważyć skorzystanie z miejscowych bankomatów, które są dosyć liczne. Popularnie akceptowane są też płatności bezgotówkowe. Dinar serbski jest również istotną walutą dla niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą. Serbia bierze bowiem intensywny udział w wymianie handlowej z krajami Unii Europejskiej. Polscy przedsiębiorcy eksportują tam towary takie jak tworzywa sztuczne, silniki, maszyny i inne urządzenia mechaniczne oraz części do nich. W Serbii znajduje się również nieliczna Polonia (niecałe 1000 osób). Przyjezdni trafili do kraju w przeważającej większości w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Zamieszkują przede wszystkim Belgrad i Ostojicevo.

CiekawostkiNazwa „dinar” pochodzi ze starożytnego Rzymu. Wybijano tam srebrną monetę o nazwie „denarius”. Aktualnie obowiązujące monety nawiązują również do okresu panowania w kraju imperium osmańskiego. Podjednostka dinara (para) otrzymała swoją nazwę na wzór tureckiej srebrnej monety o tej samej nazwie.

Dinar serbski jest walutą bliską sercom wielu Polaków. Jej ciekawa historia koresponduje z burzliwymi losami kraju na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Aktualnie Serbia dba o zrównoważony rozwój gospodarczy i wzrost znaczenia wykorzystywanej waluty w obrocie międzynarodowym.

RSD - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące RSD

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Indeksy w USA coraz bliżej historycznych rekordów

Indeksy w USA coraz bliżej historycznych rekordów

20:28 Komentarz giełdowy XTB
Korekta spadkowa, jaką obserwowaliśmy w ubiegłym miesiącu na światowym rynku akcji, wyraźnie wyhamowała, a inwestorzy jakby przestali przejmować się zapowiadaną normalizacją polityki monetarnej przez Fed, czy kryzysem energetycznym, temat Evergrande także ucichł. Indeksy giełdowe z USA radzą sobie nad wyraz dobrze, a w przypadku utrzymania obecnego sentymentu, niewykluczone, że w najbliższym czasie zobaczymy atak na historyczne maksima, co będzie potwierdzeniem, iż wrześniowa korekta była jedynie chwilowym przystankiem w trwającej hossie.
Banki centralne będą zdeterminowane...

Banki centralne będą zdeterminowane...

13:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po obserwowanym wczoraj rano odbiciu dolara na szerokim rynku nie ma już śladu, dzisiaj mamy lustrzany scenariusz - USD traci na całej linii. W dół idą rentowności amerykańskich obligacji, a Wall Street zanotowała wczoraj przyzwoity wynik. Problemem pozostaje ropa, która dzisiaj próbuje powracać w rejon wczorajszego szczytu przy 83 USD za baryłkę (niemniej Biały Dom potwierdził, że próbuje naciskać na kraje OPEC w temacie zwiększenia wydobycia surowca). Niemniej już gaz ziemny notuje kolejny wyraźny spadek.
Co dalej z cenami gazu ziemnego?

Co dalej z cenami gazu ziemnego?

10:44 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile notowania ropy naftowej utrzymują się w rejonach kilkuletnich maksimów, tego samego nie można powiedzieć o cenach gazu ziemnego – a przynajmniej o jego amerykańskich cenach, które służą jako benchmark w przypadku większość standaryzowanych instrumentów finansowych opartych o notowania tego surowca. Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach wręcz dynamicznie zniżkowały, obecnie oscylując w rejonie 5 USD za mln BTU. To najniższy poziom notowań gazu ziemnego w USA od prawie miesiąca.
Ryzyko stagflacji

Ryzyko stagflacji

10:42 Komentarz poranny TMS Brokers
Znajdujemy się obecnie w środowisku rosnących cen energii, poziomu inflacji oraz materializujących się podwyżek stóp procentowych. Cały czas jednak na horyzoncie widnieją ryzyka rosnących wskaźników infekcji oraz spowolnienia wzrostu gospodarczego. Banki centralne stoją w pewnym rozkroku. Z jednej strony musza uwzględniać czynniki tymczasowe skutecznie je identyfikując, jednak nie mogą przespać momentu, kiedy inflacja wymknie się spod kontroli.
optymizm nie opuszcza rynków

optymizm nie opuszcza rynków

08:16 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy nie przejęli się na długo słabszymi danymi z Chin, a takie tematy jak Evergrande, kryzys energetyczny czy początek ograniczania dodruku już nie robią na nich wrażenia. Kolejne rynkowe rekordy są na wyciągnięcie ręki. Od ubiegłej środy na rynkach globalnych obserwujemy powrót optymizmu. Słabsze dane z Chin, o których pisałem wczoraj popsuły nieco nastroje, ale start sesji na Wall Street diametralnie zmienił obraz rynku. Czynnikiem dokładającym cegiełkę do rynkowej euforii jest zapowiadany na dziś debiut ETF na kontrakty na Bitcoin w USA.
Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

2021-10-18 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Za sprawą cofnięcia podczas godzin nocnych, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel od spadków, a negatywny sentyment utrzymywał się w kolejnych godzinach sesji. Mimo iż po rozpoczęciu notowań w USA obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, tak zdecydowana większość europejskich indeksów zamknęła się dziś wyraźnie pod kreską. Niemiecki DAX stracił 0,72%, a podobną przecenę obserwowaliśmy we Francji, gdzie tamtejszy CAC40 przecenił się 0,81%.
Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto

Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto

2021-10-18 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin poszybował w górę w zeszłym tygodniu, zbliżając się z powrotem do rekordowego poziomu (all-time high, ATH), gdy inwestorzy przyjęli wiadomość o nowym ETF opartym na bitcoinie. Po potwierdzeniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ETFu opartego na bitcoinie (więcej poniżej), cena BTC zaczęła rosnąć. Po niskim poziomie 54 611 dolarów w środę, BTC poszybował o 14 proc., osiągając najwyższy poziom 62 516 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, kryptoaktywo kosztuje około 61 700 dolarów.
Powraca pytanie o stagflację?

Powraca pytanie o stagflację?

2021-10-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczyna się od umocnienia dolara, a dominować zaczynają obawy inflacyjne. Nastroje w Azji zepsuły słabe dane nt. PKB w Chinach (w III kwartale wzrost gospodarczy wyhamował do 4,9 proc. r/r przy oczekiwaniach 5,2 proc. r/r, a produkcja przemysłowa w październiku wyniosła zaledwie 3,1 proc. r/r), chociaż szef Ludowego Banku Chin zapewnił, że sytuacja jest uważnie monitorowana i decydenci nie dopuszczą do pojawienia się ryzyka systemowego (m.in. w kontekście ryzyka bankructwa niektórych firm).
Chiny zwalniają

Chiny zwalniają

2021-10-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Główną uwagę inwestorów na początku tygodnia przyciągają dane na temat gospodarki Państwa Środka. W III kwartale PKB Chin wypadło gorzej od konsensusu rynkowego. Wyraźnie widać, że odradzający się wirus i kryzys energetyczny odcisnęły piętno na aktywności gospodarczej. Dodatkowo obaw związane z rynkiem nieruchomości wpłynęły na nastroje i inwestycje.
Tydzień rozpoczęty wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej

Tydzień rozpoczęty wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej

2021-10-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą sześć kolejnych wzrostowych tygodni z rzędu. I na razie ta passa nie została przerwana, bowiem nowy tydzień rozpoczyna się na tym rynku od solidnej zwyżki. Zarówno na wykresie notowań ropy naftowej WTI, jak i ropy Brent, dzisiejsza sesja otworzyła się luką wzrostową i kontynuacją ruchu cen w górę. Notowania ropy naftowej WTI znajdują się na najwyższych poziomach od 2014 roku, zaś ceny ropy Brent – na najwyższych poziomach od 2018 r. (i dotarły już do okolic maksimów sprzed trzech lat).