RSD - Dinar serbski - Aktualny kurs i opis

Aktualny kurs RSD na żywo z rynku Forex:

Dinar serbski (RSD)
RSD - Serbia 4.00000
0.00%
0.0000 zł
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

Aktualne kursy RSD na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2022-01-21.

ŚREDNI %
Serbia - Flaga Dinar serbski jest oficjalnym środkiem płatniczym w Serbii. Kod ISO waluty to RSD. Jeden dinar serbski dzieli się na 100 para. Walutę oznacza się powszechnie w skrócie jako „din”. W miejscowym alfabecie oznaczenie zapisywane jest jako „дин”. Wyjątkowość waluty związana jest z faktem, że dinary są powszechnie wykorzystywane w krajach arabskich. W Europie jedynie Serbia i Macedonia uczyniły dinara swoją krajową walutą.


Wykres – Kurs średni RSD

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Dinar serbski (RSD) - Pełny opis waluty

Historia dinara serbskiegoDinar w formie srebrnej monety pierwszy raz pojawił się na terenach dzisiejszej Serbii w 1214 roku. Napisy na monetach umieszczane były w języku łacińskim. Wybijano je aż do 1459 roku. Po tej dacie na terenie kraju rozpoczęto wykorzystywanie równolegle kilku walut. Było to związane z pozostawaniem pod kontrolą imperium osmańskiego. Dopiero pod koniec XIX wieku powrócono do dinara i oficjalnie rozpoczęto emisję takich monet i banknotów. Po I Wojnie Światowej dinar serbski został zastąpiony dinarem jugosłowiańskim. Pod koniec II Wojny Światowej na pewien czas starano się podzielić Jugosławię. Od 1941 do 1944 roku ponownie używano nawet dinara serbskiego, jednak oficjalne wprowadzenie go jako waluty Serbii miało miejsce już po ostatecznym podziale związku na Serbię i Czarnogórę 6 lutego 2003 roku.

Władze monetarne w SerbiiFunkcje banku centralnego w Serbii pełni Narodowy Bank Serbii. Jego początki sięgają 1883 roku, kiedy to uchwalono ustawę o Narodowym Banku ustanawiającą go prywatną instytucją poddaną jednak rozległej kontroli rządu. Już na początku XX wieku instytucja rozwijała swoją działalność, czego wyrazem było chociażby utworzenie oddziałów w Skopje i Bitoli. Podczas okupacji niemieckiej agresorzy próbowali uniemożliwić funkcjonowanie banku. Mimo to Serbski Bank Narodowy starał się efektywnie działać na terytorium Serbii. W 1946 roku nazwa instytucji została zmieniona na Bank Narodowy Republiki Jugosławii. Działania skupiły się na przeciwdziałaniu inflacji. Dopiero w 2003 roku po podziale Jugosławii doszło do wznowienia działalności Banku Narodowego Serbii. Do jego głównych zadań należy dbanie o utrzymanie stabilnego poziomu waluty, nadzór nad systemem finansowym oraz zarządzanie rezerwami walutowymi.

Kurs dinara serbskiegoKurs dinara serbskiego cechuje okresowy brak stabilności, który jednak wobec niskiej wartości pojedynczego dinara nie jest mocno odczuwalny w skali jednostki. Jeden dinar serbski to bowiem w przeliczeniu na polskie złote około 0,038 PLN. W odniesieniu do wahań notowań można dla przykładu wskazać, że o ile w sierpniu 2020 roku jeden dinar był wart około 0,035 złotego, to już w kwietniu 2021 roku kurs wymiany wzrósł do około 1 PLN = 0,040 RSD.

Serbskie monety i banknotyDinar serbski występuje w formie monet o nominałach 1, 2, 5, 10 i 20 dinarów, a także banknotów o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 dinarów. Aktualnie w obiegu nie znajdziemy już podjednostek dinara. Decyzja o ich wycofaniu w 2008 roku była związana z niską wartością nabywczą para. Wszystkie monety na rewersie ukazują serbski herb bądź logo banku narodowego. Awersy przedstawiają ważne dla kraju budynki albo zasłużone postaci (jako przykład można podać chociażby Nikola Teslę czy Mihajlo Pupina). W przypadku banknotów podjęto decyzję o przedstawieniu ważnych serbskich osobistości. Z nominałów najrzadziej wykorzystywany jest banknot 5000 dinarów, a najczęściej 10 dinarów, który jest o wiele bardziej popularny niż moneta tej samej wartości.

Dinar serbski dla PolakówSerbia jest krajem bardzo popularnym wśród Polaków. Obywatele naszego kraju chętnie udają się tam w celach turystycznych. Turystów przyciągają piękne krajobrazy, a także wyjątkowa kultura i historia. Wyjeżdżając do Serbii warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość miejscowej gotówki. W razie problemów z zakupem waluty można rozważyć skorzystanie z miejscowych bankomatów, które są dosyć liczne. Popularnie akceptowane są też płatności bezgotówkowe. Dinar serbski jest również istotną walutą dla niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą. Serbia bierze bowiem intensywny udział w wymianie handlowej z krajami Unii Europejskiej. Polscy przedsiębiorcy eksportują tam towary takie jak tworzywa sztuczne, silniki, maszyny i inne urządzenia mechaniczne oraz części do nich. W Serbii znajduje się również nieliczna Polonia (niecałe 1000 osób). Przyjezdni trafili do kraju w przeważającej większości w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Zamieszkują przede wszystkim Belgrad i Ostojicevo.

CiekawostkiNazwa „dinar” pochodzi ze starożytnego Rzymu. Wybijano tam srebrną monetę o nazwie „denarius”. Aktualnie obowiązujące monety nawiązują również do okresu panowania w kraju imperium osmańskiego. Podjednostka dinara (para) otrzymała swoją nazwę na wzór tureckiej srebrnej monety o tej samej nazwie.

Dinar serbski jest walutą bliską sercom wielu Polaków. Jej ciekawa historia koresponduje z burzliwymi losami kraju na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Aktualnie Serbia dba o zrównoważony rozwój gospodarczy i wzrost znaczenia wykorzystywanej waluty w obrocie międzynarodowym.

RSD - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące RSD

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Nasdaq w technicznej korekcie

Nasdaq w technicznej korekcie

2022-01-21 Komentarz giełdowy XTB
Niestety nadzieja okazała się złudna. Wczorajsze wzrosty były jedynie łabędzim śpiewem inwestorów i po godzinie 20:00 rozpoczęła się prawdziwa wyprzedaż. Rynek zaczął dostrzegać problem związany już nie tylko z potencjalnie wyższymi stopami procentowymi, ale również z możliwym spowolnieniem. Nasdaq stracił już ponad 12% od szczytów, natomiast spadki na S&P 500 wyniosły ok. 8%. Ten tydzień skończy się najprawdopodobniej fatalnie, choć zaraz po starcie sesji ponownie widać próbę ożywienia.
Kaskada złych informacji

Kaskada złych informacji

2022-01-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Skala ruchu spadkowego na Wall Street w porównaniu z wcześniejszymi korektami, jakie miały miejsce od początku "drukowanej" hossy wiosną 2020 r., jest teraz największa, co pokazuje, że nie mamy już do czynienia ze zwykłą korektą. Zresztą ci inwestorzy, którzy od kilku dni próbują łapać dołek, dopiero teraz poznają negatywne znaczenie strategii spadającego noża. Fundamentalnie narosło zbyt dużo problemów, a przed nami mogą być kolejne.
Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową

Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową

2022-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po imponującej zwyżce notowań ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia i dotarciu cen tego surowca do najwyższych poziomów od 2014 roku, na rynku tym pojawiła się kontra sprzedających. Od środy cena ropy WTI delikatnie spada, niemniej nie oddala się od wypracowanych niedawno kilkuletnich maksimów. Wczoraj impulsem do zniżki cen ropy naftowej okazały się dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Co Fed zrobi ze swoim bilansem?

Co Fed zrobi ze swoim bilansem?

2022-01-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Przyszłotygodniowe posiedzenie FOMC będzie ciekawe dla rynków finansowych. Wyraźnie widać, że otoczenie oczekuje, że Fed da jasny sygnał podniesienia docelowego przedziału dla swojej kluczowej stopy procentowej już w marcu. Z kolei nieco zamglona wydaje się sprawa redukcji rozdętego bilansu. Tutaj nie mamy stu procentowej jasności kiedy może to nastąpić.
Inflacja problemem dla Bidena

Inflacja problemem dla Bidena

2022-01-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Miniony rok zakończył się w dobrych nastrojach pomimo wyraźnie jastrzębiego zwrotu Fed w grudniu. Często słyszałem taką narrację: trzeba wykorzystać obecny (czyli poprzedni) rok, bo następny będzie bardzo trudny. Czyżbyśmy właśnie widzieli tego przejaw? Nowy rok rozpoczął się od dużej zmienności, ale do tej pory nie było konsensusu, co to tak naprawdę oznacza dla rynków. Z jednej strony rosną oczekiwania na zacieśnienie pieniężne na całym świecie, z drugiej nadal żywe są nadzieje na dalsze ożywienie i powrót do normalności po pandemii.
Rosyjskie napięcia

Rosyjskie napięcia

2022-01-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czy to rozmowy ostatniej szansy? Amerykanie zapewniają, że dalej wierzą w rozwiązanie dyplomatyczne, ale wczoraj prezydent Joe Biden nie wykluczył już, że Rosja może zdecydować na zbrojne uderzenie na Ukrainę. Putin wydaje się być w szachu własnych wewnętrznych rozgrywek, ale i też może chcieć sprawdzić, na ile Zachód jest jednomyślny w sprawie sankcji i innych działań odwetowych. Jest oczywiste, że ten konflikt bardziej uderzy gospodarczo w Europę, niż USA. Czy rynki uwzględniają to w swoich scenariuszach?
Ropa i inflacja – temat powraca

Ropa i inflacja – temat powraca

2022-01-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej dzieje się dużo. Notowania tego surowca znajdują się na dobrej drodze do zakończenia już kolejnego tygodnia zwyżką – co w przypadku ropy Brent byłoby piątą zwyżką z kolei, a w przypadku ropy naftowej WTI – czwartą. Oba gatunki ropy naftowej są obecnie najdroższe od jesieni 2014 roku, czyli od ponad 7 lat. Ropa naftowa ma za sobą długą falę zwyżek. Notowania tego surowca wzrosły o imponujące 50% w 2021 roku, a w 2022 roku mają już na koncie około 14-procentową zwyżkę.
Uwaga na lirę turecką (TRY)

Uwaga na lirę turecką (TRY)

2022-01-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji o 13:30 poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, co może mieć wpływ zarówno na euro, jak i na europejskie indeksy giełdowe. Jak na razie EBC pozostaje daleko w tyle za Fed, czy BoE w kwestii normalizacji polityki monetarnej, jednak rosnąca inflacja może być czynnikiem, który w końcu zmusi bankierów do działania. Natomiast spekulujący na lirze powinni także zachować ostrożność w okolicach godziny 12:00, kiedy poznamy decyzję CBRT w sprawie stóp procentowych.
Trudna gra informacjami

Trudna gra informacjami

2022-01-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek zaczyna być tak przekonany o tym, że FED mocno się pomylił w ocenach inflacji, że zaczyna wierzyć w to, że teraz decydenci zrobią wszystko, aby przywrócić swoją wiarygodność. Czy jednak podwyżka stóp procentowych w marcu aż o 50 p.b. byłaby słusznym rozwiązaniem? Opinia wygłoszona jeszcze podczas weekendu przez Williama Ackmana ze znanego funduszu Pershing Square trafiła jednak na podatny grunt.
Cena ropy nadal blisko tegorocznych szczytów

Cena ropy nadal blisko tegorocznych szczytów

2022-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dotarciu notowań ropy naftowej do ponad siedmioletnich maksimów, dzisiaj ceny tego surowca delikatnie spadają. Odreagowanie ma jednak niewielką skalę, a notowania ropy pozostają blisko wypracowanych wczoraj tegorocznych maksimów. Dla ropy WTI oznacza to poziomy przekraczające 85 USD za baryłkę, a dla notowań ropy Brent są to okolice 88 USD za baryłkę. Wysokie ceny ropy naftowej to efekt obaw o podaż tego surowca w obliczu pojawiających się napięć geopolitycznych, dotyczących m.in. Rosji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.