Azja odrabia straty, w Europie sennie

Azja odrabia straty, w Europie sennie
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-08-20 (17:20)

Pomimo bardzo dobrej sesji w piątek, kiedy inwestorzy dyskontowali nieoczekiwaną decyzję Fed-u dzisiejsze notowania pokazują wciąż spore obawy inwestorów przed większym angażowaniem się w akcje. Jedynie indeksy azjatyckie, które dopiero w poniedziałek mogły zareagować na piątkowe wydarzenia zyskiwały mocno na wartości.

Na rynkach europejskich poniedziałkowe notowania przebiegają w sennej atmosferze, a główne indeksy pną się nieznacznie do góry. Krótko po 14:30 indeks FTSE zyskiwał 0,7%, natomiast paryski CAC40 ponad 0,8%. Najsłabiej zachowywał się niemiecki DAX, zyskując 0,3%. W dużym stopniu na wzrosty indeksów wpływają zyskujące mocno spółki surowce, a także banki i instytucje finansowe, do nabycia których zachęcają lepsze rekomendacje analityków a także relatywnie niskie wyceny.

Zeszłotygodniowa decyzja FOMC o obniżeniu stopy dyskontowej do poziomu 5,75% została przyjęta euforycznie przez inwestorów na całym świecie. Problemy z płynnością na rynkach pieniężnych mimo wcześniejszych interwencji banków centralnych spowodowały wzrost rynkowych stóp procentowych, co przy rosnącej awersji do ryzyka powodowało napięcia na rynku kredytowym oraz obawy, o wpływ trudniejszego i droższego kredytu na największą gospodarkę świata. Obniżka stopy dyskontowej ale również poszerzenie wachlarza papierów dłużnych mogących stanowić podstawę do otrzymania płynności z Fed-u wydaje się w tym kontekście decyzją, której słuszność trudno podważyć. Wzrost rynkowych stóp procentowych przy pogorszeniu dostępności kredytu wyraźnie popsułyby równowagę między dążeniom Fed-u do utrzymania niskiej inflacji a wzrostem gospodarczym. Stąd otwarcie okna w postaci możliwości tańszego i łatwiej dostępnego kredytu dla banków nieco rozrzedziło atmosferę. Pozostało jednak zasadnicze pytanie, czy w obliczu sporej niepewności utrzymującej się na rynkach finansowych podejmowane kroki będą wystarczające. Jeżeli w ocenie członków Fed-u okażą się niewystarczające, to prawdopodobnie już w najbliższych miesiącach można liczyć się z obniżkami stóp procentowych dla dolara. Jednocześnie w obliczu podobnych problemów na rynkach europejskich pod znakiem zapytania stoją dalsze podwyżki stóp procentowych przez ECB. Mniejsza restrykcyjność banków centralnych bez wątpienia będzie wspierać rynki akcji, pod warunkiem, że obecny kryzys nie przełoży się trwale na rynek kredytowy.

Na krajowym parkiecie również nie widać było dzisiaj większego entuzjazmu kupujących. Przy relatywnie niskich obrotach główne indeksy nieznacznie zyskiwały na wartości, doskonale wpisując się w nastrój panujący na głównych rynkach europejskich. Indeks WIG20 po dobrym otwarciu przed dalszą część notowań tracił kończąc dzień blisko piątkowego zamknięcia. Krótko przed 16:00 krajowe blue chipy znajdowały się 0,15% nad kreską. Nieco lepiej radziły sobie małe i średnie spółki - mWIG40 zyskiwał 0,3% a sWIG80 prawie 0,8%.

Perspektywy rynku w najbliższych dniach wciąż są bardzo mgliste. Mimo pewnych oznak poprawy nastrojów nie wydaje się, żeby najbliższy tydzień przyniósł powrót kupujących na szeroki rynek i zdecydowane wzrosty indeksów. Trudne doświadczenia ostatnich tygodni, obawy o dalszy rozwój sytuacji na rynkach kredytowych oraz ryzyko pojawienia się kolejnych negatywnych informacji związanych z rynkiem „subprime” będzie wstrzymywał inwestorów przed mocniejszym zaangażowaniem. Na odtrąbienie końca obecnej korekty wydaje się jeszcze zbyt wcześnie. Dobry okres mogą mieć za to inwestorzy, którzy aktywnie poszukują na rynku spółek niedowartościowanych. Po ostatnich spadkach wyceny części spółek mogą zachęcać wybiórczo do wchodzenia na rynek aktywnych graczy, skłonnych do poniesienia większego ryzyka.

Źródło: Tomasz Wronka, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.