Banki centralne nie zaskoczyły, wzrósł deficyt handlowy USA

Banki centralne nie zaskoczyły, wzrósł deficyt handlowy USA
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-04-10 (20:15)

WYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pkt bazowych do 5,0 proc., a Europejski Bank Centralny utrzymał ją na poziomie 4,0 proc. Kryzys na rynkach finansowych może mieć większy i dłuższy wpływ na realną sferę gospodarki niż sądziliśmy - powiedział Jean Cloude Trichet na konferencji po posiedzeniu ECB.

Podkreślił - po raz kolejny - że utrzymanie inflacji pod kontrolą jest priorytetem banku, co inwestorzy odczytali jako zapowiedź utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie przez dłuższy czas, skoro jednocześnie - zdaniem prezesa ECB - nawet wzrosły zagrożenia inflacyjne. Niespodziankę mieliśmy za to w USA, gdzie deficyt handlowy w lutym wzrósł nieoczekiwanie do 62,3 mld dolarów, choć oczekwiano spadku do 57,5 mld USD.

SYTUACJA NA GPW

Dzisiejsza sesja zapisze się w historii giełdy tylko tym, że wartość przeprowadzonych transakcji była najniższa od 28 grudnia... 2006 roku. Aktywność inwestorów na dzisiejszej sesji śmiało można więc porównywać do międzyświątecznego marazmu. Nie licząc tego krótkiego okresu, sesji o podobnie niskich obrotach trzeba poszukać w okresie wakacji 2006 r. - wtedy rynek przechodził okres konsolidacji po majowo-czerwcowym tąpnięciu. Okoliczności teraz są podobne, z tym że kryzys w USA nie jest już kwestią hipotetyczną, a jak najbardziej realną. Oczywiście dzisiejsza sesja nie ma żadnego znaczenia prognostycznego, poza tym, że przybliżyła nas o kolejny dzień do tak oczekiwanego wybicia z konsolidacji. Wydarzeniem dnia była oferta przejęcia Artmana przez LPP, kurs obydwu spółek wzrósł w reakcji na te doniesienia.

Podrożały akcje 105. spółek, potaniały 181., obroty na całym rynku podliczono na 845 mln PLN.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie indeksy traciły dzisiaj trzecią sesję z rzędu. To wynik słabych informacji ze spółek oraz ponurej perspektywy zarysowanej przez prezesa ECB. Dzisiejsze decyzje banków centralnych były zgodne z oczekiwaniami- ECB pozostawiła stopy niezmienione, a Bank Anglii obniżył je o 25 pkt. bazowych- jednak na konferencji po głosowaniu Jean Claude Trichet postraszył inwestorów widmem wysokiej inflacji oraz negatywnymi skutkami kryzysu w systemie finansowym, które jeszcze nie są zauważalne. Rynek mógł zignorować te słowa (tak często bywało w ostatnich miesiącach), jednak kolejne złe informacje z sektora finansowego (zamknięcie trzech funduszy przez Lehnam Brothers) sprawiły, że zostały potraktowane poważnie. Sytuacja poprawiła się po dobrych wynikach sieci Wal-Mart, które zapewniły wzrosty w Stanach oraz pomogły europejskim indeksom odrobić większość strat. Na zamknięciu DAX tracił 0,3 proc. podobnie jak CAC40, a FTSE100 zaledwie 0,2 proc.

WALUTY

Euro wzrosło dziś do rekordowego poziomu 1,5908 USD. Po konferencji prezesa ECB, na której powiedział to, czego wszyscy się spodziewali (zrozumiano, że stopy nie zostaną obniżone przez dłuższy czas) doszło do realizacji zysków i po południu kurs był o prawie centa niższy. A więc rynek zachował się dokładnie tak, jak można się było tego rano spodziewać.

Jen powiększył zdobycz wobec dolara do 1,2 proc., a wobec euro do 1,3 proc., co jest oznaką słabnących apetytów na ryzyko na świecie.

U nas na koniec dnia dolar wart był 2,172 PLN, po tym jak w ciągu dnia był o pół grosza tańszy. Euro spadło poniżej 3,44 PLN (trzynasty spadek z rzędu), jen podrożał do 2,184 PLN. Można już mówić o znaczącym wykupieniu złotego i powoli przygotowywać się do korekty spadkowej naszej waluty.

SUROWCE

Obserwując od kilku tygodni rynek surowcowy można zauważyć, że ceny towarów są silnie skorelowane z kursem dolara. Podobnie dzisiaj - nowe szczyty eurodolara zapewniły wzrot cen ropy, miedzi i złota, jednak po południu ten trend się odwrócił.

Poranna kontynuacja wzrostu cen ropy to wynik sentymentu jaki utrzymał się na rynku po wczorajszym raporcie dotyczącym zapasów paliw w Stanach. Ich ilość niespodziewanie spadła, co było wodą na młyn windujących cenę ropy funduszy hedgingowych. Dzisiejsze maksimum w przypadku baryłki brent to 109,90 USD, a w przypadku crude 112,10 USD. Po popołudniowej realizacji zysków ceny obu wahały się w okolicy wczorajszego zamknięcia.

Podobnie wyglądał dzień w przypadku miedzi, tyle że nie zobaczyliśmy rekordów, a popołudniowe spadki sprowadziły jej cenę na giełdzie w Nowym Jorku 0,8 proc. poniżej wczorajszej.

Złoto również potaniało o blisko 1 proc. Rano cena uncji wzrosła do 940 USD na taniejącym dolarze oraz drożejących surowcach i po odbiciu od tego oporu oddało tę zwyżkę z nawiązką.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.