Dziś decyzje EBC i Banku Anglii

Dziś decyzje EBC i Banku Anglii
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-04-10 (10:29)

WYDARZENIE DNIA: Decyzje banków centralnych są już w zasadzie zdyskontowane. Bank Anglii ma obniżyć stopy o 25 pkt, do 5,0 proc., a Europejski Bank Centralny pozostawić je na poziomie 4,0 proc. Na razie o przyszłych obniżkach stóp procentowych w strefie euro głównie się mówi.

Być może w obliczu spowolnienia gospodarczego (według Międzynarodowego Funduszu Walutowego Unia zanotuje w przyszłym roku spadek PKB), takie działanie byłoby możliwe już teraz, gdyby nie wysoka inflacja (w marcu 3,5 proc. według HICP). Wobec tego inwestorów interesuje nie tyle sama decyzja ECB, co komunikat po posiedzeniu rady banku i konferencja prezesa. Dziś wystąpienie będzie mieć także Ben Bernanke, ale dopiero o godz. 19:00 naszego czasu. Z innych ust, których chętnie słuchają inwestorzy, dowiedzieliśmy się, że kryzys kredytowy musi się pogłębić, zanim zostanie zakończony. Tak uważa George Soros.

SYTUACJA NA GPW

Komentowanie takich sesji jakie oglądaliśmy w tym tygodniu (także wczoraj) jest równie niewdzięcznym zadaniem, co uparte wpatrywanie się w monitor z notowaniami, na którym nic się nie dzieje. Tyle, że komentowanie zabiera mniej czasu. Zatem za nami trzecia sesja marazmu, obroty ledwie przekroczyły 1 mld PLN i jak tak dalej pójdzie będziemy mieć tydzień najniższych obrotów na GPW. Rynek cierpliwie czeka. Na co? Na impuls do działania, a inwestorzy są przyzwyczajeni, że taki impuls przychodzi ze Stanów Zjednoczonych, więc nie podejmują własnej inicjatywy. Ponieważ i na GPW i na Wall Street indeksy znajdują się poniżej ważnych poziomów oporu, posiadanie akcji wydaje się równie ryzykowne, co ich nie posiadanie (jeśli opór zostanie złamany, czeka nas dość gwałtowny ruch, podobnie zresztą jeśli wybicie nastąpi dołem).

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po tygodniu poruszania się w trendzie bocznym amerykańskie indeksy w końcu się z niego wybiły, a raczej wyszły, bowiem wczorajszym spadkom indeksów towarzyszyły bardzo niskie obroty. Obawy o wyniki kwartalne spółek pociągnęły S&P w dół o 0,8 proc., a Dow Jones o 0,4 proc. Ich podstawą było obniżenie prognozy UPS oraz Amacon.com. Wprawdzie nie ogłosiły one jeszcze swoich raportów, ale po wcześniejszym rozczarowaniu wynikami Alcoa i AMD rynek nie spodziewa się fajerwerków. Inwestorzy pozbywali się również akcji linii lotniczych, którym szkodzi rekordowa cena ropy. Najbardziej tracił jednak sektor finansowy. Informacja o wzroście udziału aktywów opartych na subprime w portfelach banków była impulsem do kolejnej silnej fali spadków cen ich akcji. Nikkei stracił 1,3 proc., Kospi zyskał 0,6 proc., a Hang Seng 0,5 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Agora - praktycznie od miesiąca kurs spółki porusza się w trendzie bocznym, którego zasięg wahań zmniejszył się w ostatnich dwóch tygodniach. W najbliższym czasie możemy spodziewać się wybicia, bowiem kurs zbliża się do oporu trendu spadkowego wyznaczonego przez szczyty z grudnia i lutego. Wsparciem z kolei są styczniowe i marcowe dołki na poziomie 41,60 PLN. Sygnałem kupna/sprzedaży będzie w takim razie przebicie wspomnianego oporu (obecnie na 44,00 PLN) lub wsparcia. RSI i MACD są neutralne.

Cersanit - jest w podobnej sytuacji co Agora. Po wykresie spółki nie widać poprawy nastrojów na warszawskim parkiecie, bowiem ciągle broni się on na wsparciu wyznaczonym przez dołki ze stycznia i marca na poziomie 25,50 PLN (być może to właśnie wynik poprawy nastrojów). Na ostatniej sesji obroty były wysokie, co może być zwiastunem wybicia z jednomiesięcznego trendu bocznego. Najbliższym oporem jest poziom 27,00 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

PKN Orlen - Orlen International Exploration & Production kupił udziały w spółce Odin Energi Latvija, która poszukuje ropy w łotewskiej strefie Morza Bałtyckiego. Za pakiet 50 proc. akcji spółka zapłaciła 950 tys. USD.

Kopex - utworzył spółkę w Dżakarcie, która będzie się zajmowała świadczeniem usług górniczych na terenie Indonezji. Jej kapitał zakładowy to 800 tys. USD.

TVN - członek zarządu spółki kupił w ramach programu motywacyjnego 40.000 akcji po cenie 9,58 PLN.
Kęty - zarząd spółki chce wypłacić dywidendę z zysku z 2007 r. w wysokości 4,50 PLN na jedną akcję. Decyzję w tej sprawie podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Energoaparatura - wygrała przetarg na modernizację instalacji wodnych dla grupy Lotos. Wartość kontraktu wynosi 1,2 mln PLN, a termin ukończenia prac ustalono na koniec września 2008 r.

Bakalland - podpisał umowę na dostawę swoich towarów w 2008 r. do sieci supermarketów Selgros.
Hardex - członek rady nadzorczej kupił 1.200 praw do akcji po średniej cenie 98,37 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

S&P spadł do poziomu najniższego od ponad tygodnia, Nikkei również notuje dziś spore straty. Umocnienie jena jest wyraźne i sugeruje, że inwestorzy globalni chwilowo nasycili swój apetyt na ryzyko, więc możemy mieć dziś bardziej nerwową atmosferę na rynkach niż do tej pory. Zwłaszcza, że część rodzimych inwestorów może tracić cierpliwość do rynku, który od kilku dni oddaje się beztroskiemu dolce far niente.

Alternatywą dla spadku na dzisiejszej sesji jest powtórzenie wczorajszego scenariusza, czyli marazm i oczekiwanie na "aż się wydarzy", na impuls który dałby wreszcie inwestorom powód do podejmowania odważniejszych decyzji. Ten drugi scenariusz wydaje się dziś bardziej prawdopodobny.

WALUTY

Notowania euro już wczoraj wieczorem i w nocy naszego czasu przekroczyły poziom 1,58 USD. Inwestorzy mogą czuć się zaniepokojeni słabymi wynikami spółek amerykańskich i wypowiedziami kolejnych guru finansowych zapowiadających przedłużenie kryzysu. Możliwe także, że rynek dyskonuje już dzisiejszą konferencję prezesa ECB, ponieważ łatwo się domyśleć, że podkreśli on po raz kolejny determinację banku centralnego w walce z inflacją. Co oznaczałoby, że stopy w strefie euro nie prędko zostaną obniżone. Dziś rano euro warte jest 1,582 USD.

Jen umocnił się o 0,7 proc. do dolara i o 0,8 proc. wobec euro.

U nas dolar wart jest 2,18 PLN, euro mniej niż 3,45 PLN, a frank podrożał do 2,183 PLN.

SUROWCE

Ropa ustanowiła wczoraj nowe rekordy, po tym jak cotygodniowy raport dotyczący zapasów paliw w Stanach pokazał ich niespodziewany spadek. Rezerwy ropy spadły o ponad 3 mln baryłek przy spodziewanym wzroście o ponad 2 mln baryłek. Rynek zareagował na tę informację bardzo dynamicznie. Zarówno cena londyńskiej baryłki brent jak i nowojorskiej crude podskoczyła w górę o 2 proc. i ustanowiły historyczne maksima na odpowiednio 109,40 USD i 112,10 USD. To również wynik osłabienia dolara, bowiem pomimo spadku, rezerwy pozostają na dosyć komfortowych poziomach. Zapasy ropy są na poziomie 5-letniej średniej, a zapasy benzyny 8 proc. powyżej tego poziomu.

Jeszcze silniej podrożała miedź. W Nowym Jorku kontrakt na ten surowiec podskoczył o 2,3 proc. i zahacza o historyczne szczyty. Zapewne zobaczymy próbę ich przekroczenia, po wypowiedzi Rino Tinto o tym, że wysoka cena to głównie wynik silnego popytu, a nie funduszy hedgingowych.

Również 2,3 proc. zyskało wczoraj złoto napędzone spadkiem dolara. Jego uncja podrożała do 934 USD i dziś rano handlowano nią zaledwie 2 dolary niżej.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.